Lody dla królowej

Data 1. wydania:
2010-08-05
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Ewa Penksyk-Kluczkowska

Okładka książki Teoria ostateczna; Rozmaite smaki kawy; Steve i ja; Gra sił. Mark Alpert, Anthony Capella, Joseph Finder, Terri Irwin
Ocena 7,0
Teoria ostatec... Mark Alpert, Anthon...
Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Człowiek firmy; Oficer ślubny; Pod śniegiem; Czarne słońce Anthony Capella, Caroline Carver, Joseph Finder, James Twining
Ocena 6,4
KSIĄŻKI WYBRAN... Anthony Capella, Ca...

Dla mnie Capella jest mistrzem kulinarnego uwodzenia. Tym razem laboratorium powstawania lodów i uroczy XVII wiek na dworze angielskim. Twórcą lodów jest gorący Włoch, któremu nie mogą oprzeć się "blade" Angielki.

"Istnieją dwa rodzaje miłości. Miłość, która się nam sama przytrafia, i miłość, na którą się otwieramy". (str.438)

Powieść oparta na zaszyfrowanym pamiętniku metresy króla Karola II, opisująca życie na dworach królewskich, najpierw francuskim, później angielskim i przepisach nadwornego cukiernika, prawdopodobnie prekursora lodów.
On odebrany od rodziców w wieku 7, 8 lat, odbywa służbę, na której poznaje nieznane mu do tej pory smaki. Później dzięki wsparciu rodu Medyceuszów rozpoczyna edukację, poznaje arkana deserów lodowych. Próbuje, testuje z różnym skutkiem. Kolejny etap w jego życiu to Wersal i dwór króla Ludwika XIV, gdzie doskonali swoje umiejętności, nie tylko w sztuce kulinarnej, lecz także miłosnej. Tutaj poznaje miłość swojego życia. Życie na dworze królewskim, pełne zakłamania, zdrad, intryg, jak to na dworach bywa. Później zostaje wysłany na dwór angielski z podwójną misją.Zauważalne są różnice kulturowe, zwyczajowe między tymi krajami. Według niego kuchnia angielska pozostawiała wiele do życzenia. Tutaj udoskonala swoje wyroby, w oparciu o wiedzę prostych ludzi jak i uczonych. Pobyt w Anglii uświadamia mu, że do stworzenia czegoś nowego, odkrywczego, potrzebna jest wiedza z różnych dziedzin nauki. Stopniowo zmienia też zdanie o jego mieszkańcach. Wiele rzeczy w ich wykonaniu początkowo wydawały mu się niepotrzebne, zabawne, lecz z czasem zmienia swoje stanowisko. Tutaj też rozumie znaczenie prawdziwej miłości i pokrętną politykę dworską.
Każdy rozdział poświęcony cukiernikowi poprzedzony jest przepisem, lub poradą kulinarną.
Ona wysłana na dwór królewski, by zdobyć majętnego i utytułowanego małżonka, zwodzona obietnicami, mamiona iluzjami przyszłości, widząca siebie na tronie jako królowa Anglii, jednak,rzeczywistość okazała się prozaiczna i bolesna.
Kiedy zrozumiała jaka jest stawka w grze, kiedy stała się kartą przetargową, narzędziem prowadzącym do celu, postanawia walczyć oswój honor, jednakże do czasu. Polityka wkraczającą w każdy zakątek życia dworskiego, jest areną zdrad, intryg, przekupstwa. Kto ma dużo sprytu, trzeźwego osądu sytuacji, jest w stanie zajść wysoko, lecz trzeba za to zapłacić nieraz drogo.

"W polityce nie ma miejsca na miłość. Więc miłość ostatecznie nie znaczy nic". (str 447)

On odebrany od rodziców w wieku 7, 8 lat,...

Zaskakująca. Trochę historii Anglii. Trochę miłości. Szczypta rozpusty. I dużo , dużo wspaniałych lodów o smakach, jakich dzisiaj nie możemy sobie wyobrazić. To nie stanie przed lodówka i wybieranie czekoladowe, śmietankowe, czy truskawkowe. To lody fiołkowe, chryzantemowe, szparagowe, ale tez biała truskawka, rabarbar, gruszka . Mniam mniam mniam. Myślę ze przytyłam z pół kilo lekko od samego czytania o nich. :-)

1989

Akurat skończona,gdy "sezon" na lody powoli się kończy 😉 Książka mnie za bardzo nie wciągnęła,czytana w komunikacji miejskiej(wersja e-book)I raczej szybko o niej zapomnę.Dla zainteresowanych polecam ją przeczytać w upały (gdy ochota na lody wzmożona)😊

Historia ciekawie napisana i szalenie smakowita.
Opowieść jest niesamowitą podróżą w czasie na dwór francuskiego Króla Słońce, a także historią życia na dworze angielskim.

Jednak nim udamy się z Francji ku wybrzeżom Anglii, przedstawmy głównego bohatera. Swoją opowieść snuje nadworny cukiernik francuskiego króla - Carlo, który kocha się w jednej z dam dworu. Jednak ta nie odwzajemnia jego uczuć.

Sam Carlo jest mistrzem w swoim fachu. Jego desery to najznamienitsze dzieła kulinarnej sztuki.

Niespodzianką dla obojga jest wyjazd do Anglii, gdzie każde z nich musi odegrać swoją rolę. Czy to zadanie zbliży do siebie prostego cukiernika i dobrze urodzoną pannę? Czy dworskie intrygi wciągną ich w swoje sidła? A może życie na angielskim dworze sprawi, że los oddzieli ich od siebie na zawsze?

Książka wciąga, może nie od pierwszej strony, ale potrafi w którymś momencie zaintrygować i pociągnąć czytelnika do świata pięknych sukien, bogactwa, wszechobecnych intryg i różnic klasowych.

wiecej na domowaksiegarnia.blogspot.com

Historia ciekawie napisana i szalenie smakowita.

Klimatyczna i smakowita. Tak, te dwa słowa idealnie oddają charakter tej książki. Nie jest to arcydzieło,ale miła książka na weekend, na oderwanie się od codzienności. Urokliwa, nieco zbyt przesłodzona, ale czasem lody są właśnie takie. Zbyt słodkie,ale mimo to przyjemne.

Całość: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/11/lody-dla-krolowej.html

Książka Anhony'ego Capelli wciągnęła mnie naprawdę mocno. Z jednej strony wątek historyczny, trochę polityki, intrygi, manipulacje i oszustwa, a z drugiej wątek obyczajowy, z lekką nutką kulinarnych ciekawostek. Historia Ludwiki i Carla, wysłanych przez Ludwika XIV na dwór króla Karola zdecydowanie daje do myślenia. A jednocześnie powieść czyta się szybko i łatwo. Historię poznajemy z dwóch perspektyw - z wyznań Ludwiki oraz z obserwacji Carla. Ona jest niesamowitym strategiem, osobą niezwykle radykalną, pewną siebie i swoich przekonań, umiejącą działać na chłodno, on jest typowym artysta, skoncentrowanym na swojej pasji i umiejętnościach, człowiekiem, któremu trudno uwierzyć, że zachwyt nad lodami nie zawsze musi być prawdziwy. Dzięki nim możemy nie tylko zagłębiać się w dworskie intrygi, ale także zobaczyć różnice w mentalności Anglików i Francuzów, poznać życie elit i ludzi niższych warstw społecznych i... znaleźć kulinarne inspiracje :)

Całość: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/11/lody-dla-krolowej.html

To dobra książka - ciekawa, ale akcja wciąga dopiero pod końcem.
Osobiście uważam, iż była niekoniecznie w moim guście, pomimo swojej nieprzewidywalności znacznie bardziej wolę tę książki, w których kobietę i mężczyznę, prędzej czy później, łączy szczera i bezwarunkowa miłość, jednakże życie nie zawsze pozwala nam taką miłość zaznać o czym świadczą losy bohaterek i bohaterów książki.

To dobra książka - ciekawa, ale akcja wciąga dopiero pod końcem.

Apetyczne opisy lodów, pełne przepychu opisy dworów królewskich, szczypta historii i przyjemna opowieść tworzą smakowitą lekturę. Może nie spełni oczekiwań miłośników książek historycznych, ale posmakuje łakomczuchom :). Lekka, przyjemna i jednocześnie ciekawa.

Lody dla królowej to historia opowiadana przez dwójkę głównych bohaterów. Jednym jest królewski cukiernik Carlo Demirco, pochodzący z biednej rodziny, tworzący wyśmienite lody, który trafia na dwór Króla Słońce. Jest on zakochany w Ludwice de Keroualle, pięknej, pochodzącej ze świetnej rodziny, jednak ubogiej dwórce księżnej Henrietty (siostry króla Karola II, władcy Anglii). Jednak Ludwika nie odwzajemnia uczuć Carlo. Los (a właściwie Ludwik XIV) chce, aby oboje po śmierci Henrietty zostali wysłani do Francji, aby tam pracować na rzecz sojuszu francusko-angielskiego dotyczącego wiary i wojny z Holendrami. Czy ta misja zbliży ich do siebie? Jak odnajdą się na nowym dworze? Czy Ludwika poradzi sobie wśród dworskich intryg?

Trochę się obawiałam tej książki, jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Okazało się, że historia Carlo i Ludwiki bardzo mnie wciągnęła. Również intrygi, walka o wpływy były wspaniale odmalowane. Co do głównych postaci miałam mieszane uczucia. Oboje ewoluowali w czasie trwania powieści. Choć w przypadku Ludwiki nie można mieć pewności, w którym momencie zaczęła grać na serio w tej wojnie dyplomatycznej. Czy w chwili, gdy oddała się królowi? Czy może dużo, dużo wcześniej, a jej opór również był grą? A może jednak nie i dopiero od pamiętnej chwili, gdy uległa, przestała oglądać się na innych? Chyba bardziej do gustu przypadł mi Demirco. On też się zmieniał. na początku w ogóle nie rozumiał, moim zdaniem, dworskiego życia i uważał, że najważniejszą rzeczą na świecie są jego lody. Później nieco zmądrzał, choć chyba dopiero na samym końcu stał się naprawdę inną osobą.

Po lekturze doszłam do wniosku, że ja nie nadawałabym się do polityki, natomiast Ludwika była chyba urodzonym strategiem. Te wszystkie intrygi, walki o wpływy, wszystko było nadzwyczaj skomplikowane i naprawdę trzeba być bardzo inteligentnym i nawet przebiegłym, aby się w tym wszystkim odnaleźć. Książkę polecam, jak najbardziej.

Anthony Capella Lody dla królowej Zobacz więcej