Most. Tajna operacja przerzutu Żydów. Moskwa-Warszawa-Israel

Okładka książki Most. Tajna operacja przerzutu Żydów. Moskwa-Warszawa-Israel Dariusz Wilczak
Okładka książki Most. Tajna operacja przerzutu Żydów. Moskwa-Warszawa-Israel
Dariusz Wilczak Wydawnictwo: Fronda reportaż
reportaż
Fronda
2015-05-13
2015-05-13
Żydzi Alija GROM Art-B Związek Radziecki Izrael

Okładka książki Wałęsa. Zdrajca czy bohater? Andrzej Stankiewicz, Dariusz Wilczak
Wałęsa. Zdrajc... Andrzej Stankiewicz...
Okładka książki EKSPRESS REPORTERÓW. Windykatorzy i komornicy - nielegalne egzekucje w majestacie prawa. Bagsik i Gąsiorowski - Prawdziwa historia Art-B. Kto zabił redaktora Ziętarę - dziennikarskie śledztwo Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Dariusz Wilczak
EKSPRESS REPOR... Małgorzata Kolińska...
Okładka książki Ekspress reporterów Krzysztof M. Kaźmierczak, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Dariusz Wilczak
Ekspress repor... Krzysztof M. Kaźmie...

Mega ciekawy i nieznany temat, niestety 80% książki nie jest o operacji, tylko o ludziach z nią związanych. Można odnieść wrażenie, że akcja była krótka, kilkutygodniowa i bez problemów. Zapewne były tam jakieś ciekawe wydarzenia, warte opisania. Ciekawy wątek Art-B, moim zdaniem do rozwinięcia.

Kupując tę książkę spodziewałam się zapierającej dech w piersi historii tajnych negocjacji, akcji służb specjalnych i Bóg wie, czego jeszcze. Tak sugeruje tytuł: "Most.Tajna operacja przerzutu Żydów. Moska-Warszawa-Izrael" oraz opis zachęcający do zakupu. Treść nie jest zgodna z tytułem. Informacje, które można przeczytać w książce nie są tajne, ale są ciekawe. Moja ocena tego reportażu (bo tak chyba można to nazwać) jest bardzo dobra. Trochę relacji z rozmów z Bagsikiem i Gąsiorowskim, którzy jako właściciele ART-B współfinansowali operację Most, ponadto pochodzenie jednostki GROM (choć dzisiejsze tłumaczenie skrótu, który można znaleźć w internecie odbiega od tego początkowego),opis jawnych działań politycznych, które miały na celu pomoc w aliji. Potem historie kilku rodzin, które powróciły z terenów Rosji do Izraela. Trochę mało dla mnie było informacji o sytuacji w ZSRR w latach osiemdziesiątych, gdy jednocześnie wzmagał się antysemityzm i tendencje do ujawniania swojego pochodzenia żydowskiego wraz z powoływaniem do życia różnych organizacji społecznych, kulturalnych pielęgnujących kulturę żydowską itp.
Historia biblijnego narodu wybranego jest niezwykle ciekawa, choć bardzo bolesna. Z zainteresowaniem wczytałam się w historie osób, które powróciły do Izraela. Jak przebiega adaptacja, lub jej brak. Można wywnioskować, że rosyjski komunizm niemal wytrzebił poczucie przynależności narodowej, spowodował zapomnienie kultury, zasad religijnych, znajomości pism, świąt... Prawie im się to udało. W momencie, gdy tliła się ostatnia iskierka, sytuacja polityczna zmieniła się tak, że Rosja pozwoliła im wyjechać, by budować na nowo swój kraj, który po wielu latach odzyskał niepodległość.
"Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud, mówi wasz Bóg! Mówcie do serca Jeruzalemu i wołajcie na nie, że dopełniła się jego niewola, że odpuszczona jest jego wina, bo orzymało z ręki Pana podwójną karę za wszystkie swoje grzechy". (Księga Izajasza 40,1)

W trakcie czytania tej książki miałem wrażenie, że autor albo nie chciał (nie otrzymał zgody?),by napisać zbyt wiele o Operacji "Most" albo też nie miał dostatecznej wiedzy w temacie, którego się podjął, a koniecznie chciał wydać książkę (np. dla pieniędzy?). Informacji na temat samej operacji jest naprawdę niewiele, a te które są, można bez problemu znaleźć w innych źródłach, gdyż są ogólnie dostępne. Autor próbuje zamydlić czytelnikowi oczy krótkimi biografiami osób, które zamieszkały w państwie położonym w Palestynie, przytacza nic nie wnoszące dialogi, a nawet kalendarium pozostawia wiele do życzenia w odniesieniu do tytułu książki i tematu przewodniego. Wiele osób, które zamieściły swoje opinie dało się nabrać na te wstawki. Jednak ja pozostaję niewzruszony i jako literaturę faktu oceniam tę pozycję na co najwyżej przeciętną. Nieładnie oszukiwać czytelnika...

Calkiem niezla.. z tym ze tytul nie bardzo pasuje. Wszak kalendarium calej operacji jest podane na koncu ksiazki, ale o calym przebiegu i jak do akcji doszlo w szczegolach sie nie dowiemy.
Mysle ze jeszcze dlugo pozostanie to tajemnica - ale glowne fakty sa znane i podane.
Autor opisuje przede wszystkim krotkie zyciorysy tych ktorzy zdecydowali sie na "alije". Ciekawe historie wchodzace w terazniejszosc i ukazujace nieznane mi osobiscie oblicze Izraela.
Podczas czytania, czas napewno nie bedzie stracony!

Operacja „Most” miała miejsce w latach 1990 – 1992 a jej celem był przerzut Żydów z ZSRR do Izraela poprzez terytorium naszego kraju. Akcja owiana była tajemnicą i brały w niej udział służby specjalne zarówno polskie, jak i izraelskie a koszty pokrywała częściowo firma Art-B założona przez Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego. Szacuje się, że w czasie trwania akcji zostało przerzuconych niecałe sto tysięcy Żydów. Jakie są kulisy tej operacji? Skąd brano pieniądze na jej finansowanie? Jak wygląda życie osób, które zamieszkały w Izraelu?

Dariusz Wilczak – dziennikarz, reportażysta oraz autor między innymi takich książek jak „On Kwaśniewski” (wraz z Grzegorzem Indulskim),czy „Generalissimus”. Współtwórca polskiego wydania „Newsweeka” oraz redaktor naczelny Wydawnictwa Reporterów Fabuła Fraza.

Po książkę sięgnęłam ze względu na jej tematykę i w celu poszerzenia wiedzy. Niewiele do tej pory czytałam na temat operacji „Most” i udziału w niej naszego kraju, chociaż nazwiska założycieli firmy Art-B niejednokrotnie pojawiały się w mediach.

Autor porusza trudny, ale warty poznania temat. W książce przedstawionych zostało szereg informacji o tym, w jaki sposób operacja się rozpoczęła, kto w niej brał udział, w jaki sposób była finansowana i jakie były jej rezultaty. Dariusz Wilczak przedstawił pertraktacje USA, ZSRR Izraela i Polski. Przeprowadził wiele rozmów, które częściowo umieścił w publikacji między innymi z Andrzejem Gąsiorowskim, Bogusławem Bagsikiem, Jerzym Dziewulskim oraz wieloma osobami, które mieszkają w Izraelu i brały udział w operacji. Publikacja zawiera czarno-białe fotografie, fragmenty dokumentów, listów, informacji prasowych oraz na zakończenie dokładne kalendarium wydarzeń, które miały miejsce przed rozpoczęciem aliji. Słowo „alija” jest trudne do przetłumaczenia, ale oznacza drogę Żydów, zarówno w dosłownym znaczeniu, jak i duchowym do ojczyzny, czyli Izraela. Z książki można także wiele dowiedzieć się na temat tego państwa, jego historii oraz mieszkańców. Daje to pełniejszy obraz sytuacji. Nie zabrakło informacji na temat kontrowersyjnego oscylatora ekonomicznego, którego celem było pomnożenie pieniędzy przeznaczonych na operację. Całość wzbudza wiele przemyśleń i pytań.

Najbardziej przemówiły do mnie opowieści ludzi, którzy zdecydowali się na wyjazd do Izraela oraz informacje na temat tego, jak wyglądała i jaka jest obecnie sytuacja imigrantów. Jedna z historii dotyczy Wiery i Andrieja oraz ich dzieci: Anny i Dawida. Ich sytuacja ustabilizowała się, a oni odnaleźli się w nowym miejscu. Nie wszyscy równie dobrze potrafili się przystosować, o czym można się przekonać patrząc na sytuację Gołdy. Dla niektórych osób dużą przeszkodą była już sama nauka języka hebrajskiego, nie każdy też chciał się go uczyć.

„Most. Tajna operacja przerzutu Żydów” to książka ciekawa i poszerzająca wiedzę. Zawiera szereg informacji pozwalających lepiej zrozumieć niektóre wydarzenia, ich cel oraz skutki. Publikacja przedstawia tematykę w sposób dokładny i obrazowy. Można z niej wynieść wiele informacji, o których warto wiedzieć.

O przymusowych wysiedleniach Żydów w czasach komunizmu wie każdy. Temat wielokrotnie poruszali pisarze, poeci, reżyserzy, dziennikarze. Zorganizowany przez władze powrót do ojczyzny przodków postrzegamy jako prześladowanie. Niewiele osób słyszało o podobnej akcji w latach 90, a jeśli już o niej się dowiedzieli to postrzegana jest jako wyzwolenie z niewoli, możliwość powrotu do lepszego świata wolnego od kryzysu gospodarczego powstałego przez lata nieumiejętnych rządów wycieńczających Związek Radziecki i prowadzący do jego rozpadu. Po utracie wpływów Rosja staje się krajem zmagającym się z wieloma problemami. Uciekający z niej Żydzi są pewnego rodzaju uwolnieniem od kłopotów, a nowy świat w postaci Izraela, w którym powinien zamieszkać każdy Żyd staje się możliwością pozbycia się ciężaru oraz szansą dla tych, których marzeniem jest zamieszkanie w USA.
„Most” Dariusza Wilczaka to bardzo dobra publikacja przybliżająca nam nie tylko historię niezwykłej wędrówki (aliji) do ziemi danej Żydom przez Boga, ale i skróconym przeglądem ważnych wydarzeń w historii narodu wybranego. Autor przybliża nam specyfikę skomplikowanych stosunków w tej części świata, wyjaśnia dlaczego Polska jest dla Arabów ważnym krajem, którego omijają ataki terrorystyczne, pokazuje jak bardzo emigranci zmienili oblicze Izraela, wskazuje na organizacje i ich udział w akcji, podczas której nie trzeba było stosować przymusu wyjazdu, jak było to podczas wcześniejszych wysiedleń.
Książkę Dariusza Walczaka polecam wszystkim zainteresowanym historią Żydów, polityką, akcjami służb tajnych, uczestnictwem polskich przedsiębiorców i polityków w akcji przeprowadzenia prawie stu tysięcy Żydów do ich ojczyzny.

Książka wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie kwestii logistycznych związanych z operacją Most. Zawiera wątki biograficzne osób, które na początku lat 90. XX wieku przez Warszawę udały się z ZSRR do Izraela. Poznajemy ich życie w Związku Radzieckim i ich późniejsze losy na Bliskim Wschodzie.

Coraz więcej białych plam zaczyna nabierać kolorów. Bardzo dokładna książka. A dla zainteresowanych: zawiera kilka kluczy do historii służb w Polasce. A raczej dla ich prapoczątków. Przedstawia fakty, na pozór drugorzędne, wiecej mówiące o początkach wywiadu niepodległej RP, niż mądralińscy z IPN są w stanie opisać w dziesiątykach swoich "arcydzieł". I to wszystko na zaledwie kilkuset stronach. Nic nie zdradzę!!! Nic nie napiszę o kim jest ta książka. Zacznijcie czytać; "mądrej głowie dośc dwie słowie".
ps. naprawdę, oczy przecierałałem....

Żydzi to naród wyjątkowy, głównie ze względu na własną, specyficzną kulturę i pełną zawirowań historię. Na ich temat można rozpisywać się, tworząc grube tomiszcza dziejów, legend i wspomnień, jednak najbardziej wart zaznaczenia jest jej charakter, który sprawił, że spora część tych ludzi żyła bądź żyje w rozproszeniu, w innych krajach, pozostając w stałym dążeniu do powrotu do ojczyzny. Ten motyw drogi do domu ma u nich nawet swoją nazwę – alija. Alija („wstąpienie”) to droga, którą każdy żyjący poza granicami ojczyzny Żyd musi przebyć, kiedyś do Palestyny, teraz do Izraela, gdzie powitany zostanie z otwartymi ramionami, wreszcie u siebie. Ale nie tylko w sensie fizycznym – to też wędrówka duchowa, o której powstało już wiele opowieści. Tym bardziej przyziemnym aspektem zajmuje się książka „Most. Tajna operacja przerzutu Żydów” Dariusza Wilczaka.

Tytułowe wydarzenie miało miejsce na przestrzeni lat 1990-1992, a przygotowania do niej zajęły jeszcze wiele poprzedzających. Gdy tylko sytuacja polityczna pozwoliła na to, prawie 100 000 osób narodowości żydowskiej skorzystało z możliwości wydostania się z granic rosyjskich, by udać się wreszcie „do siebie”. Operacja zorganizowana została przy współpracy firmy Art-B, znanej swego czasu z afery bankowej, jednak nie to jest przedmiotem książki. Wspomniana firma zapisała się w historii również dzięki temu, że podjęła się sfinansowania akcji „Most”, przeprowadziły ją natomiast polskie służby specjalne, transportując uchodzących ludzi z Moskwy przez Warszawę.

Wilczak zajął się kwestią opisywanych wydarzeń w sposób dokładniejszy niż wskazywałby na to choćby opis okładkowy książki: „geneza, kulisy i przebieg” to trochę mało powiedziane. Pierwsze rozdziały książki (a zajmuje to ostatecznie niemal połowę jej objętości) opisują dokładnie, krok po kroku sytuację polityczną nie tylko Rosji, ale i państw europejskich, skupiając się na stosunkach dyplomatycznych i ogólnej sytuacji Żydów na tych ziemiach. Po zamiarach i planach przychodzi czas na realizację, i tu możemy przeczytać jak drobiazgowo potraktowano proces transportu ogromnej przecież grupy ludzi tak, by nie wracało to zbyt dużej uwagi, kto w tych wszystkim brał udział, kto się do rzeczy przyczynił a kto był jej niechętny. Bardzo ładnym elementem jest wspomnienie żydowskich wierzeń, kultury i genezy słowa „alija”, co uzupełniane jest pojawiającymi się od czasu do czasu wspomnieniami opisywanych osób (m.in. zarządzającymi spółką Art-B),jak i samego autora z rozmów z nimi.

Książka pisana jest głównie narracją pierwszoosobową, która w miarę potrzeb przechodzi w bezosobowy opis wydarzeń. Momentami sprawia wrażenie zbeletryzowanej, pojawiają się dialogi i sformułowania jak rodem z opowieści snutej przy ognisku, co jest sporym plusem pozycji, bo pomimo sporego ładunku informacji czyta się ją jak powieść. Poza faktami historycznymi przedstawiony został w niej pełny kontekst polityczny i społeczny wydarzeń, ich przyczyny i skutki, bądź sylwetki osób biorących udział i wypowiadających się na temat akcji na przestrzeni lat. Dodatkiem są wstawki na szarym tle, zawierające cytaty z legend, świętych ksiąg bądź po prostu wypowiedzi innych ludzi związane z tematem, oraz zdjęcia, przedstawiające skany listów, dokumentów dotyczących operacji oraz postacie biorące udział w wydarzeniach. Całość umieszczono w estetycznie wykonanej i zwracającej uwagę kolorystyką okładce.

„Most…” to książka o niezbyt dużej objętości, za to ze sporym ładunkiem informacji, podanych w bardzo przystępnej formie. Zwraca uwagę przede wszystkim tym, jak została napisana, zastosowanym w niej językiem, który jest znacząco lżejszy od większości tego typu publikacji dostępnych na rynku, przez co też odbiera się ją zupełnie inaczej: mniej jak literaturę faktu, a bardziej jak powieść z filozoficznymi i kulturoznawczymi elementami. Od siebie dodam jeszcze, że warto się z nią zapoznać, bo spodoba się czytelnikowi zainteresowanemu losami narodu żydowskiego bądź historią Polski i Europy.

Totalne rozczarowanie. O operacji "Most" było tyle, co kot napłakał. Już więcej o tym jest napisane w Wikipedii.
Zdecydowanie nie polecam!

Zdecydowanie nie polecam!

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Książnica Płock
  • II wojna
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Most. Tajna operacja przerzutu Żydów. Moskwa-Warszawa-Israel