Logos, byt, harmonia. Antoniego Langego czytanie kultury

Okładka książki Logos, byt, harmonia. Antoniego Langego czytanie kultury Paweł Wojciechowski
Okładka książki Logos, byt, harmonia. Antoniego Langego czytanie kultury
Paweł Wojciechowski Wydawnictwo: Norbertinum językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Norbertinum
2010-01-01
2010-01-01
historia literatury modernizm Lange

Bardzo dobre opracowanie dotyczące życia i działalności Antoniego Langego. Z tego co wyczytałam, niniejsza publikacja jest pracą doktorską pana Wojciechowskiego. I chociaż służyła mi za dobre opracowanie, to miałam problemy z odbiorem. Autor albo chciał ukwiecić tekst, albo ma jakieś problemy z mitologią. Pierwszy rozdział książki (stanowiący również wprowadzenie) obfituje w zbyt częste porównywanie ubóstwa Langego do Minotaura. Str. 31 (bieda - uparty Minotaur),str. 32 (Minotaurem biedy; Langowego Minotaura),str. 34 (Minotaurem rasy) - strach czytać dalej. Co ciekawe sam podmiot (Lange) nie interesował się mitologią grecką a kulturą i wierzeniami dalekiego Wschodu. Nie wiem skąd panu Wojciechowskiemu wziął ten Minotaur, ale przez jego zbyt liczną obecność na małym fragmencie, ten tekst czyta się strasznie. Pozostaje mi tylko pogratulować niegramatnego promotora, który nie wychwycił tak oczywistych błędów - a zakładam, że zarówno autor tej książki, jak i jego promotor są polonistami. Moja ocena dotyczy tylko wartości materiału. Z zawiłości treści (to chyba jest norma - im zawilej, tym lepiej w naukowym światku - że takie teksty czyta się kilkadziesiąt razy i dalej się nic nie rozumie) wyłuskałam to co było mi potrzebne.

Dodaj cytat z książki Logos, byt, harmonia. Antoniego Langego czytanie kultury