Ponad 100 sposobów na pamięć

Agora
2015-03-12
2015-03-12
psychologia pamięć poradnik zdrowie

Super książka, z wieloma trudnymi ćwiczeniami dla mózgu (idealna dla fanów zagadek) ;) Jest w niej zawarte sporo wiedzy na temat dbania o stan i rozwój swojego mózgu, a do tego jest też bardzo dużo różnych ćwiczeń matematycznych, logicznych, sudoku, krzyżówki itd. Przyjemnie się czyta, napisana prostym językiem i niektóre zagadka są mega ciężkie, mimo przrczytania książki wciąż ja mam pod ręką i co jakiś czas sięgam by spróbować rozwiązać jedno z wielu ćwiczeń.
Warto zakupić tę pozycję, polecam! ;)

Świat szaleje, zwłaszcza jego piękniejsza część, na punkcie sprawnego i pięknego ciała, stosując miliony diet i jeszcze więcej ćwiczeń, a umysł... śpi! Trzeba wyglądać, bo to klucz do sukcesu w każdej niemalże sferze życia – codziennie odbieram taki przekaz wokół siebie. Może i tak, nie mówię nie, ale dlaczego czar pryska, gdy ktoś taki otworzy usta? O ile otworzy oczywiście!
Prawda jest brutalna.
Jest źle, a nawet tragicznie! Umysł nie tylko śpi, ale kurczy się. „Zdaniem naukowców w tej chwili przechodzimy – w sensie metaforycznym - odwrócenie procesu rozwoju cywilizacji: od uprawiania i pielęgnowania osobistej wiedzy cofamy się do łowiectwa i zbieractwa w lesie elektronicznej informacji”. Upraszczając myśl – nasze dzieci będą głupsze od nas. Jednostkowy dramat ujawnia się dopiero w starszym wieku, kiedy człowieka dopada demencja pod różną postacią, kiedy jest już za późno. „Nie ma co liczyć na cudowne tabletki na pamięć, najlepszym lekarstwem dla mózgu jest bowiem jego regularny trening” - napisała autorka pierwszego rozdziału „Dlaczego zapominam?” Na szczęście coraz więcej osób zaczyna to rozumieć, zapoczątkowując nowy trend – neurofitness! Czyli trening szarych komórek. A wszystko to nie tylko dla sprawności umysłu, ale przede wszystkim, aby uchronić się przed coraz powszechniejszą choroba Alzhimera w wieku podeszłym. Odsetek chorujących może być jeszcze większy u każdego następnego pokolenia. Sprzyja temu siedzący tryb życia, powszechność dopalaczy, nieprawidłowa dieta oraz zjawisko „cyfrowej demencji”, której głównym sprawcą jest Internet.
Czeka nas świat sprawnych fizycznie staruszków, którzy nie będą pamiętać swojego imienia w wieku 40 lat!
Jednym słowem Apokalipsa ludzkości. Załatwią nas nie jej jeźdźcy, ale... niepamięć! Mniej więcej takie katastroficzne wnioski nasunęły mi się po lekturze wszystkich rozdziałów tej przeciekawej pozycji, które rozebrały na czynniki pierwsze ludzki mózg, omawiając jego funkcjonowanie i poziom sprawności z wielu punktów widzenia – anatomii, diety, używek, sportu, medytacji, nawyków i czyhających ma niego z każdej strony niebezpieczeństw, a nawet sztuki. A jak bardzo jest źle z moją pamięcią już w tej chwili, przekonał mnie pierwszy, niespodziewany test (przytoczę go na końcu postu) rozpoczynający lekturę, którego nie zaliczyłam!
Dopiero się wystraszyłam!
A co będzie później?! Alzhimera mam jak w banku! Nie ma lepszej metody, żeby zachęcić mnie do działania i pracy nad sobą – najpierw wystraszyć serią bijących na alarm artykułów pod hasłem: co mnie czeka, jeśli nie..., a potem podsunąć test , z którego wynika jednoznacznie, że muszę wziąć się do pracy już teraz. Natychmiast! I w tym momencie w sukurs przyszedł mi zespół najlepszych, polskich szaradzistów, którzy przygotowali dla mnie koło ratunkowe. Jest ich ponad 100! Krzyżówki, szarady, zagadki lingwistyczne i kryminalne, testy psychologiczne, quizy, łamigłówki i wiele, wiele innych rebusów publikowanych wcześniej na łamach magazynu „Na Pamięć” będącego dodatkiem do „Gazety Wyborczej”. Ich dawkowanie nie było przypadkowe. Tworząc osobne bloki ćwiczeniowe, uzupełniały każdy rozdział teoretyczny propozycjami treningowymi nawiązującymi do tematu rozdziału, rozwijając konkretny rodzaj pamięci – długotrwałej, krótkotrwałej, przestrzennej czy abstrakcyjnej. Szybko je rozpoznawałam po rozróżniających je ikonkach umieszczonych w górnym rogu strony. Pracę ułatwiał mi dołączony do książki klucz do zadań.
Ale neurofitness to nie tylko trening umysłowy, to także nacisk na aktywność fizyczną, odpowiedni tryb życia, zdrowy sen czy odpowiednią dietę. Wszystko podporządkowane podniesieniu sprawności pamięci. W poszczególnych rozdziałach (oprócz „straszenia” demencją) znajdywałam również propozycje, co jeść (polecano dietę nordycką) włącznie z konkretnymi daniami do sporządzenia i jakie szczególnie dobre dla pamięci sporty uprawiać. Przy okazji autorzy obalali mity, podsuwając najnowsze doniesienia i ciekawostki ze świata nauki wyróżnione w tekście kolorem tła tekstu. A wszystko ilustrowane rysunkami i zdjęciami.
Ogromnym plusem tej pozycji jest jej rodzinny charakter, ponieważ zawiera rozdział pełen zabaw i łamigłówek przeznaczony specjalnie dla dzieci.
Na koniec obiecany test, który należy przeczytać i wykonać polecenie - „A teraz zamknij oczy i spróbuj powtórzyć przeczytane przed chwilą zdanie”. Jeśli się to tobie nie udało, to ta książka jest napisana nie tylko dla mnie, ale również dla ciebie.

Człowiek uczy się przez całe życie,dlatego też postawiłam nabyć tę pozycję. I co ? Warto było. Świetnie się bawiłam podczas pochłaniania kolejnych rozdziałów dotyczących naukowych faktów na temat ludzkiego mózgu. Zawierały one często artykuły z fachowych czasopism,a tematyka dla każdego,bo napisane to wszystko zostało prostym i zrozumiałym językiem. Rozdział o diecie,która wpływa na to czy myślimy szybciej i zapamiętujemy zaowocował w moje późniejsze przygody kulinarne . Wszystko to dzięki przepisom na łatwe i proste dania wspomagające pracę naszego mózgu. Oprócz tego na zakończenie każdego działu autorzy przygotowali różnego rodzaju quizy,zagadki,rebusy,krzyżówki i szarady mające usprawnić szare komórki czytelnika. Dowiedziałam się sporo ważnych rzeczy,a przy tym sprawdziłam poziom swojego logicznego myślenia. Polecam i nie zrażajcie się,że niektóre łamigłówki nie są do rozwiązania.

Całkiem fajna książka czytana w celu odreagowania od studiów. Zawiera dużo informacji, być może oczywistych i oklepanych, ale w połączeniu z zadaniami, łamigłówkami, zagadkami,krzyżówkami okazała się być pożywką dla umysłu i rozrusznikiem szarych komórek.
Warto wziąć do ręki i potrudzić się myśleniem poprzez rozrywkę.

Warto wziąć do ręki i potrudzić się myśleniem poprzez rozrywkę.

• Poradniki - życie
  • Podręczniki