Superman: Earth One Vol 3

Okładka książki Superman: Earth One Vol 3
Joseph Michael StraczynskiArdian Syaf Wydawnictwo: DC Comics Cykl: Superman: Earth One (tom 3) komiksy
komiksy
Superman: Earth One (tom 3)
DC Comics
2015-02-10
Data 1. wydania:
2015-02-10
angielski
superbohaterowie

Okładka książki Thor Olivier Coipel, Marko Djurdjevic, Joseph Michael Straczynski
Ocena 8,0
Thor Olivier Coipel, Mar...
Okładka książki Thor kontra Loki John Buscema, Olivier Coipel, Gerry Conway, Jack Kirby, Stan Lee, Larry Lieber, Esad Ribić, Robert Rodi, Joseph Michael Straczynski
Ocena 6,4
Thor kontra Loki John Buscema, Olivi...
Okładka książki Silver Surfer. Przypowieści Tan Eng Huat, Stan Lee, Mœbius, Keith Pollard, Esad Ribić, Simon Spurrier, Joseph Michael Straczynski
Ocena 7,1
Silver Surfer.... Tan Eng Huat, Stan ...
Okładka książki The Resistance Mike Deodato, Joseph Michael Straczynski
Ocena 0,0
The Resistance Mike Deodato, Josep...

Okładka książki Power Girl: Power Trip Amanda Conner, Justin Gray, Geoff Johns, Jimmy Palmiotti
Ocena 10,0
Power Girl: Po... Amanda Conner, Just...
Okładka książki Secret Warriors: The Complete Collection vol 2 Jonathan Hickman, David Marquez, Alessandro Vitti
Ocena 8,0
Secret Warrior... Jonathan Hickman, D...
Okładka książki Top 10, book 1 Zander Cannon, Gene Ha, Alan Moore
Ocena 7,2
Top 10, book 1 Zander Cannon, Gene...
Okładka książki Top 10, book 2 Zander Cannon, Gene Ha, Alan Moore
Ocena 7,1
Top 10, book 2 Zander Cannon, Gene...
Okładka książki Red Skull: Incarnate Mirko Colak, Greg Pak
Ocena 7,0
Red Skull: Inc... Mirko Colak, Greg P...
Okładka książki Incognito #6 Ed Brubaker, Sean Phillips
Ocena 7,0
Incognito #6 Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Incognito #5 Ed Brubaker, Sean Phillips
Ocena 7,0
Incognito #5 Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Incognito #4 Ed Brubaker, Sean Phillips
Ocena 7,0
Incognito #4 Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Incognito #3 Ed Brubaker, Sean Phillips
Ocena 7,0
Incognito #3 Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Incognito #2 Ed Brubaker, Sean Phillips
Ocena 7,0
Incognito #2 Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Incognito #1 Ed Brubaker, Sean Phillips
Ocena 6,5
Incognito #1 Ed Brubaker, Sean P...

„Superman: Earth One” to dobra lecz nie porywająca trylogia ukazująca początki działalności na Ziemi Człowieka ze Stali.
Mocną stroną tej opowieści są na pewno bardzo dobre rysunki, które trzymają wysoki poziom we wszystkich trzech tomach.
Kolejny plus dam za nowe ukazanie strony obyczajowej historii faceta z planety Krypton.
Nie jest ona może zbyt przewrotna i wizjonerska czy tak odważna jak w „Batman: Earth One” ale ukazuje znane nam już postacie w nieco nowszym wydaniu i z ciekawymi wątkami.
Otoczenie Klarka Centa jest też bardziej realistyczne i nie takie sterylne czy ładne jak pamiętam z wydań jego przygód prezentowanych przez TM Semic. Troszkę tu więcej brudu i spraw przyziemnych.
Generał Zod to niewątpliwie kolejny plus ale pojawia się on tak na serio dopiero w tomie trzecim. A szkoda bo prezentuje się najlepiej ze wszystkich łotrów
Pozytywnie odebrałem też Luthora, który mimo że jest ukryty nieco w cieniu to potrafi skutecznie napsuć krwi.
Minusy są duże i kładą się cieniem na przedstawiane historie.
Do nich zaliczam głównych bandziorów z tomu pierwszego i drugiego. Niestety graficznie Tyrell z planety Dheron z tomu pierwszego przypomina aż za bardzo Lobo. Natomiast w tomie drugim Parasite to kiepska kopie wizerunku obcych z tanich filmów s-f z lat 50 i 60 ubiegłego stulecia. Nie wyglądało to zbyt dobrze i wiarygodnie i autorzy mogli się lepiej postarać w ukazaniu tych dwóch postaci.
Nie kręćmy jednak zbyt mocno nosem bo mimo tego komiksy czyta się i ogląda dobrze i przyjemnie zwłaszcza, że każdy tom ma mocno ponad 100 stron.
U mnie 7 na 10.

Nie jest ona może zbyt przewrotna i wizjonerska...

Dalszy ciąg historii odnowionego Supermana. Rząd USA zaniepokojony działaniami człowieka ze stali korzysta z pomocy małżeństwa naukowców Alexandry i Lexa Luthorów by wynaleźli broń mogącą zniszczyć superbohatera. Jednocześnie na Ziemię przybywa inny Kryptończyk - Zod. Podobnie jak w poprzednich tomach najlepsza jest tu warstwa obyczajowa - Clark musi radzić sobie z nieufnością swoich współpracowników z redakcji, pogłębia swoje relacje z sąsiadką czy korzysta z rad swojej rodzicielki. Bardzo fajnie przedstawiono Lexa Luthora - jest on tutaj łagodniejszy i rozsądniejszy niż odpowiednik z głównego uniwersum; to jego żona jest twarda i bezwzględna. Rozczarowało mnie za to w jaki sposób przedstawiono Zoda - typowy czarny charakter, który chce wszystko rozwalić (chociaż w retrospekcjach dano mu całkiem sensowną motywację). Fabularnie nie wyszło nic specjalnego, głównym plusem jest udział ONZ i ich podejście do starcia Zod - Superman. Trochę wydaje się jednak mało wiarygodne, że ludzie dali się tak łatwo zmanipulować Zodowi (szczególnie, że nie ufali nawet Supermanowi). Warto jeszcze wspomnieć o wprowadzeniu reflektora wyświetlającego na niebie symbol Supermana - wyraźne odniesienie do batsygnału znanego z historii o Człowieku-Nietoperzu. Graficznie jest bardzo dobrze - Aardian Sayf świetnie oddaje dynamikę akcji, ale nie zawsze sobie radzi z emocjami na twarzach bohaterów. W komiksie zarówno pod względem fabularnym, jak i fabularnym widać dużą inspirację filmem "Człowiek ze stali". Osobiście uważam jednakże, że historia w komiksie została poprowadzona lepiej. Chociaż komiks jest słabszy od dwóch poprzednich tomów, to i tak jest całkiem dobry.

Podziękowania za tłumaczenie dla grupy Comics Flying Circus :-)

Podziękowania za tłumaczenie dla grupy Comics Flying Circus :-)

Dodaj cytat z książki Superman: Earth One Vol 3