Stoliki wirujące

historia
Oficyna Wydawnicza RIVAIL
2014-01-01
2014-01-01
życie po śmierci spirytyzm duchy mediumizm parapsychologia

Uwielbiam dawne książki polskich autorów poświęcone zagadnieniom paranienormalnym, które zajmowały umysły badaczy zwłaszcza dwudziestolecia międzywojennego. Skoro zatem pojawiła się okazja do przeczytania "Stolików wirujących" autorstwa Łucjana Böttchera, to nie zastanawiałam się zbyt długo i w ciemno postanowiłam poznać treść tej rozprawy. I pomimo tego, że to już dość wiekowa lektura to okazała się ona na tyle fascynująca, że z zainteresowaniem śledziłam relacje z badań nad spirytycyzmem podejmowanych przez Autora. Sedno tej książki sprowadza się do zagłębienia się w tajemniczy świat mediumizmu fizycznego. Książka ta stanowi dogłębną analizę zjawisk takich jak wirowanie i lewitacja stołów, materializacja zjaw czy ektoplazmy, a także szeroko pojęta psychokineza. Böttcher, wykorzystując zarówno swoje doświadczenia, jak i relacje czołowych badaczy tego zjawiska, tworzy niezwykle interesującą i pełną wrażeń lekturę.
To co skradło moje serce, to absolutni naukowe podejście do metodologii badań. Böttcher w pietyzmem badacza analizuje wszelkie za i przeciw zjawiska wirujących stolików, wskazując na potencjalne niebezpieczeństwa, w których dochodzić może do mistyfikacji
Jednym z kluczowych elementów książki jest zatem opis przebiegu seansu z wirującym stolikiem. Autor z niezwykłą dokładnością i pasją przedstawia, jak uczestnicy kładą ręce na stole, który zaczyna się kołysać i unosić. Ten obrazowy opis pozwala czytelnikowi niemalże poczuć atmosferę tajemnicy i napięcia towarzyszącą takim seansom. Böttcher nie ogranicza się jednak jedynie do opisu, ale również szczegółowo przedstawia warunki niezbędne do przeprowadzenia takich doświadczeń. Czytając tę relację, mamy wręcz wrażenie, że sami jesteśmy członkami takiego seansu tropiąc wraz z Autorem potencjalne szwindle.
Co więcej, Autor nie tylko opisuje zjawisko wirujących stołów, ale również podejmuje się analizy innych fenomenów, takich jak lewitacja i samoistne ruchy przedmiotów. W każdym z tych przypadków Böttcher bazuje na własnych doświadczeniach, bo przecież za każdym razem aktywnie uczestniczy on w każdym z seansów, co nadaje książce autentyczności. Jednocześnie, korzystając z relacji najbardziej zasłużonych badaczy mediumizmu, takich jak Crookes, Aksakow, Butlerow, Richet czy Ossowiecki, tworzy on solidną podstawę teoretyczną dla swoich rozważań. Dzięki temu czytelnik ma pewność, że przedstawione informacje są rzetelne i poparte naukowymi badaniami.
Mnie ta książka urzekła także z tego względu, ze Böttcher wykazuje się nie tylko doskonałą znajomością tematu, ale również niezwykłą umiejętnością przekazywania wiedzy w sposób przystępny i interesujący. Nie jesteśmy przytłoczeni tą relacją, ale raczej zachęceni do wnikania w nią głębiej. Czytelnik nie czuje się przytłoczony nadmiarem informacji, ale wręcz przeciwnie – z każdą stroną chce dowiedzieć się więcej i zagłębiać się w tajemniczy świat mediumizmu fizycznego.
"Stoliki wirujące" Łucjana Böttchera to książka, która zasługuje na uwagę każdego, kto interesuje się mediumizmem fizycznym i zjawiskami paranormalnymi. Autor w niezwykle interesujący i przystępny sposób przedstawia zarówno swoje doświadczenia, jak i relacje czołowych badaczy tego zjawiska, tworząc tym samym pełną pasji i zaangażowania lekturę. Ja serdecznie poleca. Moim zdaniem warto.

Tematem książki są doniesienia na temat samoistnych ruchów stołów (i towarzyszących im, innych zjawisk) podczas posiedzeń organizowanych w celu zaobserwowania takich ruchów. Autor przedstawił swoje własne spostrzeżenia oraz spostrzeżenia innych badaczy tych fenomenów. Odwołując się do jednych i drugich przeprowadził dyskusję różnych tez dotyczących rzeczywistości unoszenia się i przemieszczania się stołów. Omówił też kwestię warunków, jakie sprzyjają dokonywaniu obserwacji rozważanych przez niego zjawisk.
W treści książki widoczna jest rozległa wiedza autora w pojdjętym przez niego temacie. Jednak dzięki umiejętnemu doborowi przytaczanych sprawozdań i tez formułowanych przez różnych badaczy udało mu się - moim zdaniem - przedstawić zagadnienie całościowo na względenie niewielkiej liczbie stron (120).

Interesująca pozycja poświęcona zjawiskom telekinetycznym; zapiski z seansów mediumicznych, trochę teorii, ciekawe ilustracje. Warto wspomnieć o relacjach z seansów, które autor odbywał... w Łomży przełomu XIX i XX wieku. Książka na pewno zainteresuje historyków :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Mam, ale nie pozyczam i nie pozycze
  • Spirytyzm

Dodaj cytat z książki Stoliki wirujące