Problemat życia pozagrobowego

Problemat życia pozagrobowego
Oficyna Wydawnicza RIVAIL
2013-10-27
2013-10-27
życie po śmierci spirytyzm duchy mediumizm parapsychologia

Książka zawiera dwa rozdziały: 1) Filozoficzne dowody nieśmiertelności umysłu ludzkiego, 2) Empiryczne dowody nieśmiertelności umysłu ludzkiego.
Niestety pierwszy rozdział jest bardzo trudny do zrozumienia. Najgorszy jest chyba cytat wypowiedzi Kanta. Tam się czyta jeden akapit przez parę godzin, po czym dochodzi się do wniosku, że chyba już się zrozummiało sens wypowiedzi. Zaletą tego rozdziału jest nawiązanie do różnych intuicji sugerujących, że "ja", jako odrębna jednostka - nośnik świadomości - powinna istnieć w nieskończoność i być niezniszczalna. Te intuicje przeciwstawiają się poczuciu nietrwałości wszystkich struktur - w szczególności poczuciu nietrwałosci "ja". Autor w drugim rozdziale przedstawił silne przesłanki wskazujące, że "ja" człowieka istnieje niezależnie od jego ciała. Wspomniał też o obserwacjach zdających się przeczyć tej tezie. Rozdział ten jest napisany przejrzyście i w sposób bardzo zrozumiały.
Całość jest napisana w sposób wyważony. W książce tej nie na żadnych elementów ezoterycznych. Widać wyraźnie, że autor nie próbował pokazać jakie "filozofie" zrozumiał, a jedynie skoncentrował się na przekazywaniu treści.

Doskonała synteza filozoficznych i empirycznych dowodów wskazujących na istnienie jakiejś formy bytowania pośmiertnego. Autor podchodzi do zagadnienia rzeczowo, bez ideologicznego zadęcia, przy rozważeniu argumentów "za" i "przeciw"... Dobre wprowadzenie w tematykę mediumizmu i spirytyzmu.

• Spirytyzm

Dodaj cytat z książki Problemat życia pozagrobowego