100 Zdobywców kosmosu

Okładka książki 100 Zdobywców kosmosu praca zbiorowa
Okładka książki 100 Zdobywców kosmosu
praca zbiorowa Wydawnictwo: Bellona Seria: Na ścieżkach wiedzy. Encyklopedia astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach wiedzy. Encyklopedia
Amazing illustrated infopaedium 100 Astronauts
Bellona
2013-01-01
2013-01-01
Urszula Ruzik-Kulińska
Urszula Ruzik-Kulińska kosmos astronauci kosmonauci statek kosmiczny podróże kosmiczne

Według okładki jest to "Encyklopedia" która podąża "Na ścieżkach wiedzy". W praktyce to fatalnie wydane, bardzo ogólnikowe opracowanie z odrobiną informacji o przypadkowo dobranych astronautach i kosmonautach, choć nie tylko. Jest wśród bohaterów człowiek, który w kosmos nigdy nie poleciał - był pilotem myśliwców, który jako członek załogi zapasowej misji kosmicznej zginął tragicznie w samolocie.
Każdy rozdział to zdjęcie, kilka zdań o danej postaci i powtórzenie tego samego w zakładkach "Warto wiedzieć", "Podstawowe dane" i "Pytania-Odpowiedzi". Nawet zdjęcia u dołu są zdublowane z głównym. Same informacje bywają powtarzane z błędem, np. Charles Duke wg metryki urodził się 3 października 1935 r., a pod zdjęciem jest informacja, że 3 grudnia 1935 r.
Twórcy książki nie znają zasad polskiej gramatyki, ponieważ nie odmieniają nazw miesięcy. Ich zdaniem data urodzenia to "3 październik", "14 maj", a nie "października" i "maja".
To i tak nic. Wg tego opracowania misja Apollo 13 wylądowała na Księżycu, a Fred Haise, jej uczestnik, postawił na Srebrnym Globie stopę. Autorzy twierdzą też, że w Związku Radzieckim były colleg'e! Takowy miał ich zdaniem ukończyć Giennadij Padalka (w rzeczywistości ukończył Szkołę Lotniczą w Jejsku). Ten sam kosmonauta wg książki spędził w kosmosie 386 dni - naprawdę był tam przez 878 dni.
Często powtarzanym błędem jest też nazywanie Rosjan astronautami - astronauci są z USA, w ZSRR/Rosji są kosmonauci!
Co strona to błąd, kłamstwo, oszustwo, brak wiedzy i rzetelnego przekazu. To anty-encyklopedia i anty-książka! Nie dopuszczać czytelników do tego zakłamanego gniota! Spalić cały nakład!

2069

Książka „100 Zdobywców kosmosu. Na ścieżkach wiedzy” to ciekawa praca zbiorowa, w której czytelnik znajdzie najpotrzebniejsze rzeczy.
Każdy zdobywca posiada:
krótki opis,
zdjęcia,
podstawowe dane (imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, narodowość, misje, czas spędzony w kosmosie),
co warto wiedzieć,
pytania i odpowiedzi.
Książka pięknie ilustrowana, w twardej oprawie.
Wiele ciekawostek typu:
*ile kobiet było w kosmosie,
*kto był w 1 grupie europejskich astronautów,
*najlepsze osiągnięcia,
*intrygujące fakty z życia prywatnego i z pracy,
*współczesne i archiwalne zdjęcia.
Polecam:)

Każdy zdobywca posiada:
krótki opis,
zdjęcia,
co warto wiedzieć,
pytania i odpowiedzi.
Książka pięknie ilustrowana, w...

• Przeczytane w 2022
  • Poszły w świat