Klejnot

Okładka książki Klejnot
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: ALFA Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 6) Seria: Sensacja! Romans! Przygoda! literatura piękna
literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 6)
Sensacja! Romans! Przygoda!
ALFA
1990-01-01
1990-01-01

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

"... — Ach, co za wspaniałe świerki! — wykrzyknął Zagrodzki.
 Wjechali w czarną aleję, na której końcu widać było starą bramę murowaną i sklepioną, dalej — szarą masę budowli.
 — Pyszny jest ten, niedający się naśladować, koloryt staroświecczyzny! — rzekła Nika, batem bramę wskazując.
 — Nie mam środków, by to odnowić! — wtrąciła panna Barbara.
 — Co! odnowić! Pacykować...

Kilka razy już pisałam, że bardzo lubię książki Marii Rodziewiczówny. Uważam, że są naprawdę dobre, poruszające i podejmują ważną tematykę społeczną. Jednak jak w przypadku każdego bardzo płodnego autora są utwory lepsze i gorsze. Dla mnie niestety taką pozycją w przypadku Rodziewiczówny jest ,,Klejnot”, książka, którą wydawnictwo określiło jako najbardziej osobistą w jej...

Lubię książki tej Pani, pisane z jakąś nostalgia, bajkowo, baśniowo, ładnym językiem.
Temat jak zawsze ten sam: etos pracy, miłość "chłopa pana i plebana", jakaś zapętlona miłość, duma.
Dobrze się czyta.

Maria Rodziewiczówna ma bezapelacyjny dar pisania.. dużo szlachetności, trochę konserwatyzmu, brak panoszącej się już teraz wszędzie wulgarności. Zawsze przekazywanie dobrych wartości i dużo ciepła, które potrafi wzruszyć. Z chęcią wracam do książek pani Marii :)

Na półkach: , , , , , ,

Moje drugie podejście do twórczości pani Rodziewiczównej. Trudno jest mi je określić, na pewno nie było dla mnie czasem straconym, ale też ten oddany czas lekturze nie został mi wynagrodzony tak, jakbym tego oczekiwała.
"Klejnot" to niewątpliwie ciekawa opowieść o dumie, honorze i niezwykłej miłości, przywiązania do ziemi i rodzinnych majątków. Plusem są także wyraziste...

Dla mnie taka sobie, ale ja nie lubię książek pidanych tak starym, archaicznym i ciezkim do zrozumienia językiem. Zresztą to też czasy szlachecke, dawne dworki i t tak dalej. Jakoś mnie te czasy kompletnie nie interesują. Są dla mnie przebrzmiale, ale to kwestia gustu

Książkę przeczytałam zupełnie nie planując. Ot,przypadek... nie żałuję. Wróciły wspomnienia, kiedy czytałam Rodziewiczówną (wiele lat temu) i byłam pod wrażeniem wyrazistych postaci. Podziwiałam trud, wytrwałość, czystość intencji w dążeniu do celu, miłości, umiłowaniu ziemi. Czytając można czerpać przykłady z postaw bohaterów. Może to idealistyczne podejście, ale uważam,...

Nie jest to typ literatury, który aktualnie przypada mi do gustu. Kiedyś bardziej lubiłam tego rodzaju powieści. Historia szlachty polskiej i ludu wiejskiego na Białorusi. Idea utrzymania ziemi mimo przeciwości losu i poszanowanie honoru szlacheckiego stanowią kanwę tej barwnej lecz nieco nużącej mnie powieści.
Moja ocena: 5/10

Staroświecko i z morałem, ale jednak zajmująco i prawdziwie.
O szlacheckich zmaganiach z losem, o tradycjach dworskich, o ludzkiej niedoli i potrzebie ideałów. A przy tym bardzo dobrze napisana historia obyczajowa z życia polskiej prowincji końca XIX wieku.

Rodziewiczówna odczarowana :)

1.11.2012
23,98 to dwa razy więcej niż 11.99, więc nie powinnam się dziwić, iż postanowiono w pewnym wydawnictwie na E. podzielić powieść na dwa tomiki. Nad nazwą serii ("Klasyka Literatury Kobiecej") nie będę się znęcać, bo i po co, jednak pomysł wydania wielu tytułów zasługuje na pochwałę.

Co do książki: wciągająca, pulsująca, prawdziwa. Odliczam dni do ukazania się 2....

• Maria Rodziewiczówna
  • Obyczajowe