Biblia a mity o walce kosmicznej
Mity opisujące powstanie świata, poza opowieścią biblijną, zawsze zakładają działanie bóstwa lub bóstw, które porządkują istniejący uprzednio chaos, przekształcając pewne jego obszary w uporządkowany świat, który Grecy nazwą kosmosem. Ten kosmos stale będzie narażony na niebezpieczeństwo odwetu ze strony chaosu, który dąży do odzyskania swojej pozycji, a powstrzymywany jest przez siły, które zadziałały na początku, aby mógł zaistnieć kosmos. Konsekwencją zatem mitu o stworzeniu jest mityczne przeświadczenie, że trwa nieustanny pojedynek kosmiczny, przy którym boski wojownik odnosi zwycięstwo nad chaosem, ale zwycięstwo nietrwałe, gdyż kosmosowi nadal zagraża unicestwienie.
W Biblii Bóg jest absolutnym Panem wszystkiego, dla niego nie ma zagrożenia, a jeżeli mamy pewne reminiscencje mitów o walce kosmicznej, to ukazują one Boga zawsze zwycięskiego.
Potop opisywany w mitach i w Biblii jest wtargnięciem chaosu w świat. W jego opisie również istnieją różnice pomiędzy mitami a opowieścią biblijną.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 5
- 3
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Z książki dowiadujemy się o mitycznych potworach Rahabie i Lewiatanie, przedstawionych w Biblii, symbolizujących pierwotny chaos. Autor stara się prześledzić biblijne odbicie mitycznych poglądów i motywów, w których bóstwo przedstawiane jest jako wojownik walczący z chaosem zagrażającym porządkowi wszechświata. Wiele miejsca poświęca Autor mitowi o potopie będącym powrotem pierwotnego chaosu na ziemię. Zadaje m.in. pytanie: Dlaczego opis potopu jest tak powszechny w literaturze starożytnej? Znajdujemy go w wielu językach i wersjach już od początku III tysiąclecia p.n.e. Od mitów o Gilgameszu po grecki mit o Deukalionie, w wielu zachowanych tekstach (także w relacjach chińskich, koreańskich, hinduskich, północnoamerykańskich Indian, Maorysów i wielu innych ludów) odnajdujemy bardzo dużo podobieństw. Skoro tyle opowieści mówi o podobnych wydarzeniach, to czy potop wydarzył się naprawdę?
Z książki dowiadujemy się o mitycznych potworach Rahabie i Lewiatanie, przedstawionych w Biblii, symbolizujących pierwotny chaos. Autor stara się prześledzić biblijne odbicie mitycznych poglądów i motywów, w których bóstwo przedstawiane jest jako wojownik walczący z chaosem zagrażającym porządkowi wszechświata. Wiele miejsca poświęca Autor mitowi o potopie będącym powrotem...
więcej Pokaż mimo to