Biblia dla maluchów

Okładka książki Biblia dla maluchów Waldemar Chrostowski
Okładka książki Biblia dla maluchów
Waldemar Chrostowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio literatura dziecięca
literatura dziecięca
Oficyna Wydawnicza Vocatio
2012-01-01
2012-01-01

Okładka książki Rozmowy jerozolimskie. Dlaczego zginął Mesjasz? Waldemar Chrostowski, Paweł Lisicki
Rozmowy jerozo... Waldemar Chrostowsk...
Okładka książki Twoje Słowo daje mi życie Raniero Cantalamessa OFMCap, Amedeo Cencini FdCC, Waldemar Chrostowski, Innocenzo Gargano, Danuta Piekarz, Gianfranco Ravasi, Grzegorz Ryś, Krzysztof Wons SDS
Twoje Słowo da... Raniero Cantalamess...
Okładka książki Żydzi i judaizm w nauczaniu Benedykta XVI Benedykt XVI, Waldemar Chrostowski
Żydzi i judaiz... Benedykt XVI, Walde...

Bardzo dobra dla dzieci w wieku 2-4 lata. Dla starszych dzieci jest juz za bardzo uproszczona. Ilustracje są bardzo ładne i dobrze przedstawiają treść.

Ocenzurowana o kuszenie i upadek Ewy i Adama, Ukrzyżowanie, historię Kaina i Abla, złożenie w ofierze Izaaka, i historii Józefa Egipskiego (wskrzeszenia córki Jaira oraz Łazarza i Mojżesza w koszyku nie wycięto) wersja Biblii, pisana z myślą o najmłodszych, zatem treść i język jest uproszczony, a obrazki duże, kolorowe, typowo dziecięce.
Nie podobała mi się jednak jedna rzecz: w historii Noego ustawicznie przewija się ''Ale gdzie jest woda? Woda będzie!'' tak jakby Noe wątpił słowu Boga? Chyba, że to rodzina Noego tak się dopytywała..
W każdym razie jeśli ktoś chce wychować potomka od początku przyzwyczajając go do Biblii to myślę, że wybór tej jest całkiem dobry.

Nie podobała mi się jednak jedna...

Nie ma na rynku lepszej Biblii dla małych dzieci. Jest tak cudowna że trudno dziecko oderwać gdy już z niej wyrasta. A jak już się to uda to wraca kiedy samo umie czytać i czyta młodszemu rodzeństwu. Pięknie ilustrowana.

Powiem Wam szczerze, że nigdy sama Biblii nie czytałam. Oczywiście znam wiele, pewnie nawet większość opowieści biblijnych. Stworzenie świata, Adam i Ewa, Arka Noego, Mojżesz, plagi Egipskie, Maria i Józef, Narodziny Jezusa... Znam oczywiście o wiele więcej, ale nie będę przecież teraz wszystkiego wymieniała. Powiem Wam jednak, że od zawsze, już nawet jako małe dziecko zaczynające w szkole religię, miałam mnóstwo pytań dotyczących różnych rzeczy związanych z tymi opowieściami.

Nie będę Wam tutaj ich teraz wypisywała, bo są to jednak za poważne tematy, ale chciałabym w końcu poznać kogoś kto odpowiedziałby mi z sensem na kilka z nich, bo dotychczas nikt nie znalazł na nie odpowiedzi ;) No cóż taka już jestem dociekliwa i chciałabym mieć na wszystko jasne odpowiedzi. Tak z czystej ciekawości chociaż... Ale nie o tym miało być, a o biblii dla dzieci.

Ostatnio podczas oglądania wspaniałego odcinkowego filmu w tv pod tytułem Biblia, naszło mnie na to, że Nikodem tak naprawdę nie posiada takiej porządnej dziecięcej biblii. Tzn ma jedną, ale niewiele w niej stron, niewiele można się z niej dowiedzieć. Postanowiłam wiec to zmienić i do naszego domu trafiły aż dwie biblie. Dlaczego dwie? Ponieważ jedna jest dla maluchów, druga młodzieżowa. Teraz chciałabym powiedzieć Wam kilka słów na temat tej pierwszej.

W książce tej znajdują się opowiadania biblijne zapisane w naprawdę przeogromnym skrócie. Do każdego z nich jest dosłownie po kilka krótkich, prostych zdań. Stworzenie świata i Adam i Ewa, Noe, arka i wielka powódź, Abraham, Sara i ich dziecko, egipska księżniczka i niemowlę znalezione w koszyku, Mojżesz oraz plagi, narodziny Jezusa, trzej królowie, cuda Jezusa, złożenie Jezusa w grobie, zmartwychwstanie, wstąpienie do nieba...

To tylko niektóre z przypowieści, które są tutaj opisane. Po co właściwie je wymieniałam? Chciałam, żebyście zobaczyli, że jest ich naprawdę sporo i że są tutaj opisane wszystkie najważniejsze momenty z biblii. Tak jak nawspominam wyżej wszystko jest opisane w dosłownie kilu zdaniach. Bardzo prostym językiem, a jednak mimo to dziecko może dowiedzieć się stąd wszystkiego co najważniejsze od stworzenia świata po pójście do nieba przez Jezusa.

Opisy są jednak na tyle krótkie i łatwe, że biblia ta naprawdę jest wprost idealna dla maluchów. Nikodem jest na nią już zbyt dociekliwy. Podczas czytania zadawał mnóstwo pytań, po co, dlaczego, co było dalej. A tutaj odpowiedzi na nie nie znalazł. Tyle co potrafiłam opowiadałam mu sama, ale widzę, że temat go ciekawi i pewnie jeszcze nie raz czekają nas dyskusje na temat religii, tym bardziej, że w zerówce również chodzi na religię i bardzo ją lubi.

A ja powiem Wam, że wydanie tej książki budzi we mnie zachwyt :) Nieco mniejszy format, sztywna oprawa, duża czcionka, mało tekstu, obrazki na całe strony. Do tego grafika niezwykle ciekawa, ładna, bardzo kolorowa i wprost idealnie pasująca do tych wszystkich króciutkich opisów. Coś wspaniałego naprawdę! I chociaż Nikodem wydaje mi się na nią jednak już za duży to i tak polecam ją dla dzieci i tych mniejszych i tych nieco większych, ponieważ jeśli interesują się one tematem religii to ta książeczka jest prost idealna na zapoznanie ich z nim...

• Bajki religijne
  • 03.Przedszkole
  • 01.Posiadam
  • Vocatio
  • Książki Hani

Dodaj cytat z książki Biblia dla maluchów