Monte Cassino

Okładka książki Monte Cassino Melchior Wańkowicz
Okładka książki Monte Cassino
Melchior Wańkowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
historia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1972-01-01
1972-01-01

Bardzo ciekawa książka o bitwie o Monte Cassino. Więc jak ktoś jest zainteresowany tą tematyką to polecam.

Piękna, chodź bardzo długa książka o bohaterstwie żołnierzy armii gen. Andersa. Autor dokładnie przytacza nam historię heroicznego boju polskich żołnierzy o Monte Cassino. Pokazuje nam dobitnie jak drastyczna była to walka, jak ogromnym cierpieniem polscy żołnierze zdołali pokonać elitarne jednostki niemieckie i zdobyć klasztor na szczycie Monte Cassino. Polecam ją przede wszystkim miłośnikom historii. Osoby, które chcą mieć ogólna widzę o walkach armii Andersa na pewno przerazi ilość stron do przeczytania. Są na pewno krótsze i łatwiejsze opracowania. Jednakże gorąco polecam książkę właśnie tego autora. Jest oddaniem rzeczywistości tamtych dni.

Niesamowicie ciekawy reportaż o bitwie, która jest jednym z symboli polskiego bohaterstwa. Autor starał się nie wpadać w męczącą egzaltację, próbował z relacji żołnierskich odsiewać ziarno prawdy od plew konfabulacji, przeinaczeń, prób wybielenia się, czy strugania bohatera. W wyniku tych zabiegów dostaliśmy realistyczną opowieść o ciężkich bojach i historie poszczególnych żołnierzy, którzy w większości od Września przez Sybir, Iran, Syrię i Afrykę dotarli do Włoch by tam wykrwawiać się na wzgórzach otaczających Klasztor. Mimo gorzkiej świadomości, że Churchill oddał ich rodzinne miasta na pastwę Stalinowi (większość pochodziła z Kresów) walczyli z bezprzykładnym bohaterstwem i ginęli. Czy ginęli potrzebnie? Czy nie byliby nam potrzebni w codziennym bohaterstwie powojnia? Czy gdyby zamiast umierać wśród maków wychowali swoje dzieci w komunistycznej Polsce, to dzisiejsze nasze "elity" wyglądałyby inaczej? Tego już się nie dowiemy.

Posiadam wydanie rozszerzone PAX z 1978 r.

Ta książka to hołd dla heroizmu polskiego żołnierza na frontach II WŚ. Wańkowicz skupił się w swoim dziele tylko na osławionej bitwie, ale zebrany i spisany przez niego materiał ma wręcz biblijne rozmiary.

Autor unika "drystalizmów" i "kundlizmu", najważniejszy jest dla niego żołnierz polski i za to chwała mu na wieki. Niesamowite, że otyły, ponad 50 - letni facet pomykał między naszymi oddziałami niczym kozica. Bywało, że ostrzał był blisko... Dlatego jego relacja jest wiarygodna, emocjonalna, ale niepozbawiona spojrzenia strategicznego i politycznego.

Nie chcę używać górnolotnych słów, ale to cholera jest po prostu wielki fresk, hołd i dumny pomnik dla tych, którzy walczyli i dla tych którzy polegli. To dzieło wzruszające, ale też ciężkie w odbiorze i wymagające skupienia. Wańkowiczowi nie obcy jest też brutalny naturalizm, wręcz turpizm opisów walki i śmierci. Szczegółowe opisy żołnierzy rozerwanych na kawałki są tu właściwie na porządku dziennym...

"Monte Cassino" Wańkowicza jest absolutnie obowiązkową pozycją dla każdego zainteresowanego losami Polaków walczących na frontach II WŚ.

Posiadam wydanie rozszerzone PAX z 1978 r.

• Historyczne
  • Wojenne