rozwińzwiń

Wilk z Wall Street

Okładka książki Wilk z Wall Street Jordan Belfort
Okładka książki Wilk z Wall Street
Jordan Belfort Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Wilk z Wall Street (2014) literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2007-09-25
Jan Kraśko
Ekranizacje:
Wilk z Wall Street (2014)

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pieniądze + narkotyki = Jordan Belfort

445 63 67

Świetny styl pisania, wartka akcja, mnóstwo mimochodem wciśniętych informacji o tym jak wówczas działał rynek finansowy w USA. Dla mnie bomba. Bardzo przyjemnie mi się czytało tę książkę.

Szybka, wulgarna, śmieszna. Chwilami widac jak Jordan sie wybiela, mocno wychwala siebie i swoich bliskich (trochę dziwnie to czytać ale ładnie z jego strony). Można jedynie się domyślać ze większość jego historii zostala pominięta lub troche złagodzona.

Trochę mam problem z ta książką niby ciekawa jednakże w pewnych momentach dość nużąca

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzadko mi się to zdarza, ale przy "Wilku z Wall Street" musiałam uznać, że film był zdecydowanie lepszy niż książka. Wspomnienia Belforta opowiadające o rozwoju jego kariery i późniejszym upadku faktycznie były wciągające i czytało się je szybko, ale ciężko uznać, by była to naprawdę dobra książka. Po pierwsze, autorowi udało się tak przedstawić samego siebie, że czytelnik nie miał szans go polubić. Belfort to cham, niedbający o ludzi i uzależniony od pieniędzy, narkotyków i seksu. Pierwsza część książki to głównie zachwyty nad samym sobą i swoimi osiągnięciami, druga - coraz szybszy upadek pod wpływem narkotyków. W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że już czekam, kiedy cały świat Belforta posypie się jak domek z kart i tylko się zastanawiałam, co jeszcze odwali, zanim to się stanie... I fakt, odwalał sporo - i było to w pewien sposób fascynujące, bo autor opisywał świat, który dla przeciętnego człowieka jest kompletnie poza zasięgiem. Zarazem jednak nie da się nie zadać sobie pytania: czy w ogóle chciałoby się trafić do takiego świata?
Belfort był świetnym mówcą - to na pewno pomogło mu osiągnąć ogromny sukces. Nie do końca jednak sprawdza się w pisarstwie - miałam wrażenie, że "Wilk z Wall Street" to właśnie taka opowieść, opowiedziana luzem po szklance czegoś mocniejszego. Luźna, mieszająca czasem wątki, przeplatająca karierę z życiem prywatnym, narkotyki z seksem, ograniczająca znaczenie relacji międzyludzkich do pieniędzy. Nie da się oczywiście zaprzeczyć, że życie Belforta było świetnym materiałem na książkę i jeśli chodzi o akcję, to czytelnik na pewno nie będzie się tu nudził - ciągle się coś dzieje. Do tego jest to lektura z tych, które skłaniają do przemyśleń i choć czasem wywołują na twarzy uśmiech, to jest to jednak uśmiech dość gorzki. Nie żałuję czasu poświęconego lekturze, ale po kontynuację opowieści Belforta sięgać nie zamierzam.

W autobiografiach jest ten problem, że nie wiemy co jest prawdą, a co jest zmyślone. Niektóre historie były tak nakręcone, że wątpię, żeby wydarzyły się naprawdę. Jednak warto ją przeczytać. Po co? Żeby mieć przestrogę, jak nie postępować w życiu. Nie słuchać się innych, szczególnie jak proponują nam używki. Jest to też przestroga przed luksusem, jest on pierwszą drogą do bankructwa. Luksus ma wtedy sens, gdy się go sprzedaje.

Zaciekawiła mnie książka zatytułowana „Wilk z Wall Street”, której autorem jest Jordan Belfort Mamy tutaj przejaskrawiony, niektórzy sądzą, że wręcz komiczny obraz jednej z największych instytucji finansowych świata giełdy nowojorskiej, czyli Wall Street. Niewątpliwie ta giełda jest globalna i ma wpływ na to co się dzieje w gospodarce całego świata, a że obieg informacji jest niemal błyskawiczny, to reakcje na decyzje inwestorów i wszystkich graczy na giełdzie są niemal natychmiastowe. Inną kwestią jest fakt, że to się nigdy nie zmieni, że informacja sama w sobie potrafi być walutą i wygra ten kto ma lepszy dostęp do informacji. Niby jest to sprzeczność, a jednak nie, bo trzeba wiedzieć jak do tajnych sekretów docierać i umieć wykorzystać, czyli zarobić jak najwięcej zielonych papierków, bo o to przecież chodzi, o pieniądze, górę pieniędzy. A walka o pieniądze, zdaniem autora i głównego bohatera książki jednocześnie, Jordana Belforta, jest jak wojna, w której chodzi o pokonaniu/porobieniu przeciwników i oczywiście zdobycie łupów wojennych. Planowane są całe kampanie wojenne, mamy też przemowy Belforta, którzy niczym wódz i strateg wojenny motywuje podwładnych do działania.

Bo o tym trzeba wiedzieć, że książka jest swoistym pamiętnikiem jednego z giełdowych wilków, który opowiada o sobie, o swojej karierze na Wall Street, od najniższych po najwyższe szczeble tej giełdowej piramidy. Opowiada też o prywatnym życiu Belforta, relacje z żoną, córka, wyjazdy, konflikty rodzinne. Ale nie ma tego wiele, bo główny bohater był zajęty, nie tylko robieniem pieniędzy, w tym także tych na granicy legalności, więc wchodziły kombinacje wszelakie, a to zajmowało głowę, żeby wprowadzać różne koncepcje. Jednak w książce przeważają opisy imprez, konsumowanie wszelakich używek, liczne, szalone imprezy w towarzystwie pięknych pań. Nie brakuje różnych ekscesów, typu wypadki samochodowe, jest emocjonująca podróż przez sztorm na morzu Śródziemnym. Choć w sumie większość podróży do Europy ma charakter typowo biznesowy.

Podsumowując książka jest dobra, choć nie rewelacyjna, na pewno ciekawa jest kreacja głównego bohatera, no i widziany świat jego oczami, opisy osób bliskich i dalszych są interesująco przedstawione. Ciekawe, że autor nie ma złudzeń co do samego siebie, jest do siebie równie krytyczny jak do całego świata. Myślę, że czytanie tej książki to niezła podróż literacka, choć mam wrażenie troszkę jednak rozczarowuje. W książce mamy opisany pierwszy dzień w pracy Belforda, kiedy jest kimś przynieś, podaj, pozamiataj, wydzwania do klientów, a następny rozdział mamy po kilku latach, kiedy bohater Belfort jest milionerem i trzęsie całą giełdą i autor, też Belfort uważa, że temat jest załatwiony. Słabe to jednak jest. Tytułowy wilk bierze się stąd, że bohater sam tak siebie nazywa. Na ile to jest trafione to już niech czytelnik sam sobie to pytanie zada.

Ostra jazda bez trzymanki. Historia znanego brokera, który swego czasu trząsł nowojorską giełdą. Kilka lat na na całkowitym haju pełnym narkotyków, seksu i alkoholu.

Książka stała w mojej biblioteczce kilka dobrych lat. Tak się złożyło, że dostałem film, więc zgodnie ze swoimi zasadami, pierw czytam książkę, a później sprawdzam, co w filmie zostało przeinaczone, bo przeważnie tak jest. Więc przeczytałem Wilka z Wall Street. No i nie ujęła mnie, jak większości czytelników. Ot historia jednego Żydka, który szybko się dorobił i poznał dragi. Co do tych narkotyków, to jest mnóstwo lepszych książek różne szalone akcje opisujących. Oczywiście, wnioski można i trzeba z tego wyciągnąć, ale sama historia mnie w fotel nie wbiła. A mam w biblioteczce jeszcze drugą część, o której mówi się, że jest słabsza...:)

500 stron (czyli całkiem sporo). Zaczyna się bardzo dobrze. I tak jest mniej więcej do 100 strony. Potem wszystko leci na łeb, na szyję. Wszystko jest przeciągnięte i rozwleczone. Szkoda tracić czas.

"Pieniądze szczęścia nie dają". To znane powiedzonko mogłoby być właściwie najkrótszym streszczeniem tej książki. Opowiada ona brawurową historie kariery nowojorskiego maklera Jordana Belforta. Można powiedzieć, że w jego życiu spełnił się amerykański sen i przeszedł drogę "od pucybuta do milionera" (a nawet miliardera). Jednak niewyobrażalne bogactwo i sława nie przyniosły mu szczęścia. Wręcz przeciwnie wraz z bogaceniem coraz bardziej się staczał. Aż uzależniony od narkotyków i seksu ostatecznie upadł. Paradoksalnie jednak tracąc wszystko (lub prawie wszystko) odzyskał szczęście i równowagę. Lektura, po refleksji, daje do myślenia, a co ważne czyta się ją zaskakująco lekko. Gorąco polecam!

3 055
    2 766