Franciszek, Życie - miejsca - słowa

Wydawnictwo św. Stanisława BM
2013-01-01
2013-01-01
bp ryś święty Franciszek Asyż

Doskonale przedstawiona myśl św. Franciszka. Wielki święty a nie "tylko" przyjaciel zwierząt.

Święty Franciszek i abp Grzegorz Ryś-czy może być coś lepszego.

Święty Franciszek i abp Grzegorz Ryś-czy może być coś lepszego.

Fantastyczna książka. Przybliża nam nie tylko życiorys św. Franciszka ale również jego przekonania, filozofię, tło historyczne i miejsca, w których bywał i które były dla niego ważne. Bp Grzegorz Ryś bardzo ciekawie opowiada o Franciszku, więc historię czyta się bardzo dobrze. Ponadto autor kilka razy zaskoczył mnie interesującymi ciekawostkami np. przedstawianiem w sztuce ukrzyżowanego Chrystusa lub powodem nieprzystępowania do Komunii w średniowieczu, mimo stanu łaski uświęcającej. Na dodatek w tej książce jest kilka takich cytatów, kilka takich miejsc, które naprawdę poruszyły moje serce i skłoniły do rozmyślań i zmiany podejścia do pewnych kwestii. Myślę, że lektura tych rekolekcji może zmienić postrzeganie pewnych spraw. W moim przypadku było to głównie przeżywanie Mszy - czytanie Słowa Bożego, moment Przeistoczenia i przyjmowanie Komunii. Może powinnam zacząć uczyć się też od swoich patronów?
W książce znajduje się również dużo pięknych kolorowych fotografii wydrukowanych na śliskim papierze, co dla mnie było bardzo pozytywną niespodzianką.
Polecam osobom chcącym pogłębić swoją wiedzę o św. Franciszku oraz pragnącym spędzić parę chwil na rozważaniach o wierze.

świetna książka. uwielbiam styl bp. Rysia i to jak opowiada o Bogu. Franciszka też pięknie opisał. Jak człowieka, którego chciałoby się znać i pójść z nim na kawę ;)

Książka, która całkowicie mnie zaskoczyła. W dodatku pozytywnie! Zanim wzięłam ją do ręki, spotkałam się z kilkoma cytatami, które bardzo przypadły mi do gustu. Nie nastawiałam się jednak na żadne arcydzieło (a jednak!),sądząc że poznane przez mnie fragmenty to swoiste "perełki". Jak się okazało, cała książka jest jedną wielką "perełką". Bp Ryś jest pierwszą osobą, której udało się zainteresować mnie historią. Jak nigdy dotąd nie znosiłam historii w żadnym wydaniu (no, może prócz serialowego "Czasu honoru"),tak czytając "Franciszka", odnosiłam wrażenie, że co raz bardziej kocham średniowiecze.

Całość publikacji składa się z dwóch części - "Konferencje" oraz "Miejsca", w których znajduje się po 11 rozdziałów. Oczywiście, moje serce znacznie bardziej podbiła pierwsza część, która odkryła przede mną nieznane mi dotąd, bądź zupełnie w innym świetle postrzegane, rozmaite aspekty wiary. Śmiało mogę powiedzieć, że ta książka wywarła realny wpływ na moje spojrzenie na wiarę.
Jeśli chodzi o "Miejsca", to początkowo obawiałam się, że ta część nada się tylko jako przewodnik po opisanej okolicy. Jak się jednak okazało, spełniła również rolę kolejnej lekcji historii, ukazanej w bardzo interesujący sposób, pokazującej ciekawe szczegóły z życia św. Franciszka, jak również św. Klary, a nawet mojej patronki św. Heleny, o której dzięki tej właśnie wzmiance, miałam okazję dowiedzieć się coś więcej i zainteresować się jej życiorysem.

"Franciszek. Życie - miejsca - słowa" jest pierwszą książką bp-a Rysia, która wpadła mi w ręce, ale wiem, że na pewno nie ostatnią :)

• Brakuje mi na półce...
  • Do zdobycia - duchowość