Wielka księga piłek

Znak emotikon
2022-11-09
2022-11-09

Okładka książki Nie mówcie mi jak mam żyć Władysław Kozakiewicz, Michał Pol
Nie mówcie mi ... Władysław Kozakiewi...

Pasjonująca, wciągająca i tak wielka gabarytowo, jak obiecuje tytuł. Książka o piłkach! Tych okrągłych przedmiotach, które, same w sobie, okazują się być arcyciekawe!

Michał Pol, znany i ceniony komentator sportowy, w jednym miejscu zebrał wszystkie najciekawsze fakty o piłkach. Przedmiotach, które od zawsze dostarczają ludziom zajęcia, rozrywki i wielkich emocji. Znajdziecie tu ogromną ilość ciekawostek o piłkach, nie tylko w kontekście różnych dyscyplin sportu i słynnych sportowców, ale także historii, architektury, dziennikarstwa, biznesu, kontuzji, kibiców, a nawet zwierząt.

Czy wiecie, w jakim kraju wymyślono piłkę nożną? I dlaczego przez wiele lat miała ona czarno-białe łatki? Albo skąd bierze się pomarańczowy kolor kortów tenisowych? Co wspólnego z koszykówką mają kosze na brzoskwinie? I dlaczego polskich piłkarzy ręcznych nazywamy szczypiornistami? A może chcecie dowiedzieć się, co wspólnego mają ze sobą Hipokrates i Cristiano Ronaldo? I co robiła pewna alpaka podczas piłkarskiego meczu w Anglii? Takich ciekawostek są tu setki!

Jestem zachwycona tą książką. Nie tylko mnogością świetnych informacji, lekkim piórem autora i trafiającymi do wyobraźni dzieci porównaniami (jak dla mnie, bank rozbiło porównanie wagi piłki do koszykówki do 4 dużych schabowych). Bardzo podobał mi się też wyraźny przekaz, że piłka, a co za tym idzie sport, jest dla wszystkich! Że dziewczyny kopią piłkę od wieków i to jest ekstra! Że osoby z niepełnosprawnościami z pasją i sukcesami uprawiają liczne piłkosporty. Że wiara w marzenia, miłość do piłki i ciężka praca otwierają dzieciom z biednych regionów świata, drzwi do lepszego życia. I, że sport oraz piłki można wykorzystywać do pięknych celów charytatywnych.

Książka ma świetne ilustracje, twardą oprawę i wielki format (272x370mm). Liczy 89 stron i kończy się słowniczkiem. Jeśli macie w domu młodego pasjonata sportu, to będzie strzał w dziesiątkę! A właściwie, rzut do kosza z połowy boiska! Gorąco ją Wam polecam!

Jedną z pierwszych zabawek większości dzieci jest piłka. Widuję nawet niemowlaki pakujące do buzi gumowe piłeczki, często z wypustkami do masowania dziąseł. Jest to też chyba zabawka najbardziej inkluzywna, pojawiająca się w domach zamożniejszych i biedniejszych, w zasobach zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Część dzieci "wyrasta" z zainteresowania piłką, dla części - w ten czy inny sposób - staje się ona centrum małego wszechświata. A choć w naszym domu spora część życia toczy się wokół piłki nożnej, z zadziwieniem dostrzegam, że obok kilkunastu futbolówek mamy naprawdę sporą kolekcję różnorakich piłek - od kauczukowych po plażowe i chyba tylko lekarskiej jeszcze tu brak. Nic więc dziwnego, że na Wielką księgę piłek Michała Pola rzuciliśmy się niczym łasuch na deser i z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy - to jest coś!

Michał Pol - dziennikarz sportowy, youtuber i bloger - proponuje młodym czytelnikom fascynującą podróż do świata sportów związanych z piłkami. Tymi bardziej oczywistymi, jak i mniej spodziewanymi. Wielkoformatowa pozycja skierowana jest do odbiorców najmłodszych, bo można ją czytać już ze starszymi przedszkolakami, ale - jak widać - ucieszy też znacznie starszych.

Na około 70 stronach znajdziemy ponad 30 rozdziałów, których treść wiąże się z piłkami. W każdym zaś znajdziemy masę informacji i przede wszystkim ciekawostek, zebranych w jedną spójna publikację. Przeczytać możemy o piłkach rekordzistkach, ale też o tych, które mają kształt nieoczywisty, o dziwnych meczach czy zwierzakach bawiących się piłkami. Dowiemy się, czy piłka może dostać mandat, kto wymyślił piłkę lub jak zostać piłkarką bądź piłkarzem. Poczytamy o stadionach, kibicach i dziennikarzach.

Oczywiście nie brak też rozdziałów skupiających się na najbardziej znanych piłkach. Przeczytamy sporo o futbolówce, Robercie Lewandowskim i innych piłkarskich gwiazdach. O piłce do koszykówki, koszu i Michaelu Jordanie. Jest część, w której centrum pozostaje kortówka, a także informacje dotyczące golfa, rugby, siatkówki i szczypiorniaka. Słowem - cały przekrój tematyczny.

Wielka księga piłek jest wielka nie tylko ze względu na format, ale też na ogrom treści zawierających się w jej wnętrzu. A co ważne, z takim przewodnikiem, jak Michał Pol, w gąszczu informacji i ciekawostek bardzo łatwo się poruszać. Autor nie tylko posegregował je tematycznie, tworząc swoiste bloki, ale wybrał informacje najistotniejsze i najbardziej inspirujące ciekawostki. Wszystko to przedstawił w jasnym, nieprzesadnie rozbudowanym tekście, w którym jednocześnie czuć emocje i wyraźną fascynację tematem.

Książka jest kapitalnie zilustrowana przez Przemka Liputa, który zapełnił strony zarówno dynamicznymi kadrami, jak i poglądowymi ilustracjami nieco w stylu infografik. Jest kolorowo, ale nieprzytłaczająco, a same ilustracje stanowią doskonale dobrany dodatek do tekstu. Na uwagę zasługuje zarówno format, który pozwala w pełni cieszyć się jakością ilustracji, jak i grubszy papier oraz sztywna oprawa, które wspólnie przyciągają wzrok.

To książka nie tylko dla pasjonatów sportu, ale dla wszystkich, którzy po prostu lubią bawić się piłką. Być może ta lektura pozwoli im odkryć nową fascynację, być może znajdą dyscyplinę piłkosportu dla siebie. A może po prostu będą doskonale się bawić w czasie lektury, odkrywając, jak zróżnicowany świat kryje się za słowem "piłka". Bo stawiając ten okrągły (choć nie zawsze) przedmiot w centrum swojej książki, Michał Pol tak naprawdę opowiada o czymś znacznie od piłki większym. O świecie sportu czynnego, ale i kibicowania, o pasji, oddaniu, poświęceniu. O historii i teraźniejszości. A czyni to z entuzjazmem, który się udziela.

Gotowi na dzisiejszy mecz?! My już w pełnej gotowości i chciałabym pokazać Wam świetną książkę na rozgrzewkę!

,,Wielka księga piłek", czyli fantastyczna wielkoformatowa encyklopedia dla dzieci z ulubioną 'zabawką' w roli głównej od @znakemotikon ⚽ Książka autorstwa komentatora i dziennikarza portowego - @polsport, zilustrowana w fantastyczny sposób przez @przemekliput.

"Wiecie, co jest prawdziwą poezją? Sport! Łączy ludzi, daje mnóstwo radości, rozwija ciało i duszę." Tak zaczyna się najlepsza książka roku wg rankingu moich młodych sportowców :) I nie ukrywam, że już tym pierwszym zdaniem autor mnie bardzo zachęcił do lektury książki, podobnie jak od wielu lat wzbudza zainteresowanie mojego męża swoimi komentarzami.

Co znajdziecie w środku? REKORDY związane z piłkami, stadiony w bardzo ciekawych zakątach świata (jest też KATAR!),nieco historii piłki... Poczytacie nieco o 'leczniczych właściwościach' piłki, piłkarskich gwiazdach i najważniejsze... o tych wszystkich dziedzinach sportu, w których piłka odgrywa kluczową rolę!

Znajdziecie pytanie, na które jak podejrzewam od kilku dni wielu chłopców sobie zadaje - jak zostać piłkarzem? A na końcu batdzo fajny mini słowniczek z pojęciami, o istnieniu niektórych nawet ja nie wiedziałam.

Bardzo ciekawie napisana książka, pokazująca wieloaspektowość PIŁKI- wciągająca i zarazem która w połączeniu z kreską ilustratora sprawia, że czyta się ją bardzo 'dynamicznie' :)

Piłka to nie tylko piłka nożna! Ale dziś... chyba przede wszystkim :)
Kibicujemy!

Wydawca: @znakemotikon
Data premiery: 09.11.2022
Wiek: 6+

• Dla dzieci
  • Samodzielne
  • Do przeczytania literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Sport

Dodaj cytat z książki Wielka księga piłek