Orzeł niezłomny. Polska i Polacy w II wojnie światowej

Okładka książki Orzeł niezłomny. Polska i Polacy w II wojnie światowej Halik Kochanski
Okładka książki Orzeł niezłomny. Polska i Polacy w II wojnie światowej
2013-11-05
2013-11-05
Jan Szkudliński
II wojna światowa

Bardzo fajna książka, ale dla czytelników zagranicznych, cała masa informacji o historii Polski opisane w wielkim skrócie

str.782
Przeogromna ilość materiału historycznego, dotyczącej Polski w czasie II wojny światowej.
Książka pisana jest pod czytelnika nie urodzonego w Polsce, ani z nią nie związany.
Dlatego obszerność tej książki jest dla mnie zrozumiała.

str.782
Dlatego obszerność tej książki jest dla mnie zrozumiała.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji, bo z jednej strony jest to kopalnia wiedzy historycznej, tej powszechnie znanej jak i tej trochę mniej, jak np. stosunki polityczne panujące między wielką trójką , Churchill, Roosevelt, Stalin, a polskimi władzami na uchodźstwie.Można dowiedzieć się jak bardzo Mocarstwa USA czy UK bały się Stalina, jak silna byłą propaganda "wujka JOE"...To wszystko i wiele więcej tam jest, niestety ale ta cała wiedza jest podana w sposób niechlujny, bałaganiarski, byle jaki. Czytając tę książkę odnosiłem nieodparte wrażenie że jest ona wydana prze jakąkolwiek korektą, masa błędów w tłumaczeniu sprawiła że czytało się to miejscami ciężko , a pewne fragmenty w ogóle pozostały dla mnie nie zrozumiałe i tak np. str. 371 "... Twierdzenie to opierało się na poczynaniach załogi przewożącego ambasadora Majskiego z Londynu do Moskwy samolotu, który znajdował się na tym samym lotnisku w Gibraltarze..." twierdzenie dot. podejrzeń o udział sowietów w śmierci gen. Sikorskiego. To zdanie czytałem wiele razy ale nadal go nie rozumiem jakie były to poczynania i co mają w ogóle wspólnego z katastrofą? Dalej..np. fragment wspomnień o mszy żałobnej po śmierci gen. Sikorskiego "Msza było nazbyt teatralna i zbyt nadęta, by poruszać mnie do samego końca" to ze str. 369. PORUSZAĆ MNIE DO SAMEGO KOŃCA?!?! kto to tłumaczył? Google? Albo taki kwiatek... "... dywizja polska utraciła 325 zabitych..." można by sądzić że polskie dywizje z zabitych się składały.Można jeszcze wspomnieć o tym że w książce pisze się o wyzwalaniu polskich miast przez sowietów a nie o zajmowaniu.....Takich mało precyzyjnych, niechlujnych i zupełnie dziwnych tłumaczeń jest w książce mnóstwo, co bardzo utrudnia czytanie. Nie mniej polecam wziąć się w garść i pomimo trudności przebrnąć bo warto... zatem dla autorki 4+ :) dla tłumacza i wydawcy pała... :)

Całkiem dobra książka historyczna.
Jedynym "ale" jest chyba natłok masy informacji, która może przerażać nie-historyków. Ale język w jakim jest napisana - jest bardzo dostępny.

Całkiem dobra książka historyczna.

• Historia Polski
  • Militaria