Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie

2022-07-13
2013-01-01
2013-01-29
Aleksandra Machura, Ewa Magiera, Mirko Kuflewicz

Okładka książki Prosto w czerń. Metallica tom 2: 1991-2015 Paul Brannigan, Ian Winwood
Prosto w czerń... Paul Brannigan, Ian...
Okładka książki Narodziny. Szkoła. Metallica. Śmierć. Metallica tom 1: 1981-1991 Paul Brannigan, Ian Winwood
Narodziny. Szk... Paul Brannigan, Ian...

Okładka książki Slash Anthony Bozza, Saul Hudson
Slash Anthony Bozza, Saul...
Okładka książki Wkurza was hałas w mojej głowie? Rockowe wspomnienia David Dalton, Steven Tyler
Wkurza was hał... David Dalton, Steve...
Okładka książki Spowiedź heretyka. Sacrum profanum Krzysztof Azarewicz, Adam Darski, Piotr Weltrowski
Spowiedź heret... Krzysztof Azarewicz...

Na półkach: , , , , , , ,

Dużo lepsza biografia Grohla niż "kopiuj-wklej" w wykonaniu pana Micka Walla (chodzi o książkę "Foo Fighters" - radzę omijać szerokim łukiem!). Zdecydowanie jednak za dużo o Nirvanie (w sumie połowa książki!),a za mało o Foo Fighters.

Dobra biografia pokazująca nie tylko życia Dave'a., ale też historię wszystkich zespołów, w których grał i przy okazji kawał historii amerykańskiego rocka.

Bardzo ciekawa i lekka ksiazka. Mozna sie z niej duzo dowiedziec i jest sporo elementow humorystycznych jak i poruszajacych. Opisuje ciekawostki z zycia zewnetrznego i wewnetrznego muzyka i ludzi, z ktorymi gral w zespolach. Jest oryginalnie i sa glebokie fragmenty.

Książka ta jest wyjątkowym źródłem wiedzy o twórczości Dave'a Grohla (zaczynając od jego zespołów z lat nastoletnich, poprzez Scream, Nirvanę, kończąc na Foo Fighters). Autor bardzo dobrze prowadzi historię Grohla, opisuje scenę rockową lat 80-tych, która była podwaliną jego twórczości oraz przybliża projekty, w których muzyk brał udział. Czytając tę biografię, spędziłam fantastyczny czas w towarzystwie wdzięcznej muzyki Grohla i jego historii. Z pewnością będę do niej wracać!

Chyba każdy fan rocka zna, a przynajmniej kojarzy, osobę Dave'a Grohl'a. Multiinstrumentalista, perkusista Nirvany, a obecnie gitarzysta i wokalista Foo Fighters. Grał na bębnach chociażby dla Iggy'ego Popa, The Prodigy, Slasha czy Paula McCartneya. Ikona muzyki rockowej. Bazując na wywiadach i rozmowach z innymi muzykami, Bannigan stworzył pierwszą dogłębną biografie artysty.

Ogólnie mówiąc, mam problem z czytaniem tego typu pozycji. Biografie po prostu potrafią znudzić. To suche fakty, które nie zawsze intrygują. Jednak ta książka od dawna mnie interesowała. Uwielbiam Grohla. Jego muzykę oraz jego samego. Dlatego z chęcią sięgnęłam po jego biografię.

Ciężko jest oceniać tego typu pozycje - w końcu nie są one interesujące dla każdego. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę. I mam świadomość tego, że pewnie niewiele osób będzie podzielało moje zainteresowanie tą książką. Ot świadomość (albo złudne wrażenie),że niewiele osób interesuje się tematem.

Ogromnym plusem tej książki jest jej wykonanie. Nie jest to pójście na łatwiznę z myślą "Dajmy pełno zdjęć, mało tekstu. I tak kupią.". Tu jest wręcz odwrotnie. Zdjęć jest niewiele pośród tych 400 stron. większość to tekst, o który tak naprawdę chodzi kupującemu. Wielki plus za podejście do tematu.

Nie da się ocenić języka w takiej pozycji. Dobra, może i się da. Jednak jest to trudne. To po prostu istny dokument. Fakty, których nie powinno się zabarwić, by nie straciły na wiarygodności. Warto zwrócić uwagę na to, że autor nie skupił się tylko na postaci Grohla, ale też na jego otoczeniu. Na wszystkim tym co mogło (i miało) na niego wpływ. Dzięki temu, czytelnik poznaje o wiele więcej niż samego Dave'a.

Z drugiej jednak strony, ten nadmiar pobocznych informacji jest minusem. Bo nie po to sięgam po biografie Grohl'a, by poznawać historię innych artystów. Więc tutaj powstaje dyskusja - to plus czy minus? Osobiście uważam, że to kwestia czytelnika. Dla mnie jest to niewielki plus, chociaż czasami mnie przytłaczał.

W ogólnym rozrachunku ta książka to gratka dla fanów rocka. Poznają dzięki niej, nie tylko człowieka legendę, ale i zespoły z którymi współpracował. A w jego przypadku jest to kawał historii muzyki. Chociaż jeśli się uprzeć, że ma to być jego biografia, to trochę mało w niej jego samego.

Tekst z http://smieszna-nazwa.blogspot.com/

Muszę się zgodzić z wieloma zarzutami, iż w biografii Dave Grohla jest mało Dave Grohla (niemal zawsze gdzieś w tle)niemniej czyta się dobrze. Najbardziej zainteresował mnie wątek Nirvany, ciekawe było poczytać o zespole, którego się słuchało będąc nastolatkiem ;)

Idealna dla fanów Dave, Foo Fighters oraz wielbicieli muzyki ze Seattle

Idealna dla fanów Dave, Foo Fighters oraz wielbicieli muzyki ze Seattle

Dave Grohl oprócz tego, że jest muzykiem, jest również wielkim pasjonatem i producentem. Ostre granie ma we krwi i bez wątpienia jest to jego powołanie. Muzyką żyje od dziecka i dla niego nigdy nie było innej opcji niż podążanie tą drogą. Co ciekawe, jest samoukiem i do tego multiinstrumentalistą!

Tak więc jego edukacja muzyczna, to przede wszystkim winylowe płyty mamy, perkusje tworzone absolutnie ze wszystkiego, gitary z pozrywanymi strunami oraz odwiedzanie wszelkich możliwych punkowych i rockowych koncertów. Czytanie o drodze jaką przeszedł od garażowych kapel do punktu w którym znajduje się obecnie, to wspaniała przygoda i prawdziwy muzyczny rollercoaster. Jest to historia, którą koniecznie trzeba poznać!

Jeżeli chodzi o książkę Paula Branningana, to trzeba przyznać, że - mówiąć kolokwianie - odwalił on kawał dobrej roboty! Prześledził on bardzo dokładnie losy Grohla i nie szczędzi nam szczegółów, które trudno znaleźć gdzie indziej. Dodatkowo nie skupia się tylko na samej jego karierze, ale próbuje również przybliżyć nam całe tło społeczno-muzyczno-obyczajowe Dave'a, dzięki czemu nie tylko poznajemy znacznie lepiej samego Grohla, ale i śledzimy też niejako historię punka i rocka. Czasem nadmiar tych wszystkich faktów może przytłaczać, niemniej bez nich nie ujrzelibyśmy prawdziwej twarzy muzyka, a i ominęłaby nas cała masa świetnej zabawy.

To, co mi się w tej książce najbardziej spodobało, to fakt, że skupiono się faktycznie na treści. Nie jest to biografia, gdzie na co drugiej stronie jest wielkie zdjęcie, a marginesy wynoszą po 5cm i po godzinie lekturę mamy za sobą. Tutaj tekst jest najważniejszy, a zdjęcia są jedynie dodatkiem. Takie biografie lubię i po takie najchętniej sięgam. Dodatkowo, podoba mi się to, że autor książki, który przeprowadził z Grohlem wiele wywiadów, nie tylko przekazuje nam to, co Dave mówił, ale i w jaki sposób to robił - czy się akurat zaśmiał, czy schował głowę w ręce... zabieg ten sprawia, że czujemy się jakbyśmy siedzieli tam razem z nimi i słuchali rozmowy między dwoma kumplami, a nie czytali o dalekiej muzycznej legendzie.

Reasumując, książka Paula Brannigana, to prawdziwa muzyczna uczta i gratka nie tylko dla fanów Dave'a Grohla, Nirvany i Foo Fighters, ale dla każdego miłośnika muzyki, który chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o przeróżnych muzycznych legendach. Serdecznie ją polecam!

Tak więc jego edukacja muzyczna, to przede wszystkim winylowe płyty mamy,...

Pozycja obowiązkowa dla fanów Dave'a Grohla, ,muzycznego pracoholika swojego pokolenia i tych, którzy zagubili się nieco w natłoku projektów, w których brał udział muzyk (a było ich wiele!).
Solidna biografia ukazująca życie początkującego muzyka na punkowej scenie Waszyngtonu, poprzez sukces Nirvany, założenie własnego zespołu i zaangażowanie w mnóstwo innych projektów muzycznych.
Wiele o tej historii zostało już powiedziane, ale ujęła mnie wiedza Brannigana o muzycznym podziemiu i środowisku w jakim wychowała się dzisiejsza gwiazda rocka.
Jest to imponujący zapis kariery muzyka, który zdecydowanie nie ma zamiaru zwolnić tempa. Z każdego jego słowa wypływa szczera i bezgraniczna miłość do muzyki, dlatego książkę tę polecam wszystkim tym, którzy podzielają jego pasję.

• Biografie
  • Muzyka