Spowiedź heretyka. Sacrum profanum

Okładka książki Spowiedź heretyka. Sacrum profanum
Krzysztof AzarewiczAdam Darski Wydawnictwo: G+J biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
G+J
2012-10-17
2012-10-17
978-83-7778-197-5
Nergal Adam Darski biografie muzyczne muzycy polscy

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 2 (38) / 2022 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Puzyńska, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
Ocena 0,0
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (37) 2022 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5-6 (36) 2021 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (35) 2021 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski

Okładka książki Ja, Ozzy. Autobiografia Chris Ayres, Ozzy Osbourne
Ocena 8,2
Ja, Ozzy. Auto... Chris Ayres, Ozzy O...
Okładka książki Przystanek Woodstock. Historia najpiękniejszego festiwalu świata Jurek Owsiak, Jan Skaradziński
Ocena 7,4
Przystanek Woo... Jurek Owsiak, Jan S...

2052 ocen

Nie Szatan zdobi człowieka, czyli nie taki diabeł straszny jak go malują. A nie pisze tego dozgonny fan Behemotha, lecz ktoś, kto kompletnie takiej muzyki nie czuje, a z opinią lidera najpopularniejszego polskiego zespołu za granicą często się nie zgadza.
Współczucie dla diabła budzi się zwłaszcza w zderzeniu z jego niemałą elokwencją oraz całkiem imponującą wiedzą historyczną i teologiczną, która na głowę bije zaplecze intelektualne większości pełnych pychy, zatwardziałych ultrakatoli. Jeśli tak ma wyglądać satanizm, to nie ma się obawiać, że jemu podobni zgotują nam piekło na Ziemi. Nergal buduje sobie tutaj wizerunek "niezmordowanego" faceta, który się nie wstydzi samego siebie, wiernego swoim zasadom, może nieco niepotrzebnie nastawionego na wkładania kij w mrowisko, lecz pewnego swoich racji i całkiem przyzwoitego, chyba dojrzałego gościa, który jedynie sprzeciwia się indoktrynacji kościoła katolickiego, właściwie przy tym nie wypaczając zasad Dekalogu. Co więcej, zdaje się, że zaprzyjaźnieni dziennikarze zadali muzykowi wystarczająco wiele niewygodnych pytań, by w oczach czytelnika utrwalił się obraz szczerej "spowiedzi" indagowanego. Miejmy nadzieję, że nie jest to jedynie kolejna prowokacja artysty.

Ciekawy wywiad, a książka ma formę tak zwanego kiblowaca jak to mawia Marcin Meller.
To ten sam rodzaj lektury, nie jakaś górnolotna, czyta się przyjemnie. Niektóre pytania były dziwne, niepotrzebne. Okraszona fajnymi zdjęciami, co dodatkowo uprzyjemnia lekturę.
W książce jest wszystko, najmniej niestety jest muzyki, tras koncertowych i tego typu wspomnień.
Myślę, że fanów nie zaskoczy, osoby, które będą chciały bliżej poznać Nergala będą usatysfakcjonowane po przeczytaniu książki.
Mnie nie urzekła, raczej nie poleciłabym jej nikomu, ani nie sprezentowała.

Myślę, że fanów...

Ciekawa, chwilami zabawna i... szczera. Forma wywiadu trochę mnie zawiodła, bo niektóre pytania były drętwe / dziwne. Sam Nergal po lekturze wydał mi się jakiś bliższy, interesujący.

Z jednej strony jest to interesujący wywiad który się przyjemnie czyta, z drugiej - zawartość w zestawieniu z tytułem przynosi rozczarowanie. Bardziej niż spowiedzią nazwałabym tę książkę opowieścią o życiu miłosnym. Początki istnienia zespołu, walka z chorobą i życie w trasie są nieco jak wprowadzenie do opisu licznych rozstań i spostrzeżeń o kobietach - zamiast uwag na temat fanek i byłych partnerek, przy rozmowie z tak znaną osobą na scenie metalowej spodziewałam się więcej muzycznych rekomendacji i wspomnień z tras koncertowych.

Dość długi wywiad przeprowadzany z Nergalem przez jego przyjaciół. Nie jestem fanką tej muzyki ani tej osoby, ale wywiad ma dobrze skonstruowany kształt, autorzy zadają dobre pytania, Nergal udziela dobrych odpowiedzi. Z wywiadu wyłania się obraz bardzo egocentrycznego człowieka. Mam wrażenie, że gość zarabia pieniądze głównie na wyszydzaniu z Biblii, a jego fani mają taki sam rozum. Poza tym rozśmieszył mnie kontrast jego wizerunku scenicznego ze zdrowym i higienicznym trybem życia. Dużo dobrych zdjęć, szybko się czyta tę książkę.

Zapraszam na bookstagram:

Heretyk z definicji oznacza człowieka, która głosi śmiałe poglądy, sprzeczne z powszechną opinią. Część tytułu książki o Adamie "Nergalu" Darskim to "Spowiedź heretyka". Natomiast czy faktycznie o heretyku jest? Czy określenie to do artysty, o którym mowa pasuje? Te

i inne informacje możemy odnaleźć w tej lekturze, która- prostując, typową książką nie jest, bardziej pasuje do niej określenie wywiad rzeka.

Jest to jedna z niewielu pozycji, które czytałem w PDFie, ponieważ jest dość ciężko dostępna i krótko mówiąc droga. Jak już wiecie jestem fanem metalu, niekoniecznie deathmetalu, natomiast jako, że Nergal jest naszym najsłynniejszym "produktem eksportowym" z tego gatunku chciałem dowiedzieć się więcej faktów o nim.

Wywiad z samym zainteresowanym prowadzą Piotr Weltrowski oraz Krzysztof Azarewicz. Obydwaj Panowie są muzykami, ale także dziennikarzami, a ich umiejętności dziennikarskie doskonale spisały się podczas pytań zadawanych Adamowi.

Nie chcąc zdradzać zbyt wiele szczegółów na temat samego życia Pana Darskiego powiem tylko o czym ta książka właściwie jest. Jest o walce człowieka z ciężką chorobą, o zmaganiu się na co dzień z mediami i natrętnymi papparazzi, o ciężkich związkach, o kobietach, kościele jako instytucji oraz o samej religii w ogóle i stosunku muzyka do niej, ale także ale innych, bardziej przyziemnych tematach. Zdradzić tylko mogę, że Nergal wokół siebie wykreował opinię satanisty, natomiast moim zdaniem nie do końca tak jest. Subiektywnie uważam, że wiele rzeczy robi na pokaz i dla wizerunku medialnego, a tak naprawdę jest ciepłą, sympatyczną oraz bardzo inteligentną osobą.

Podsumowując: jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o Panu Adamie oraz interesuje Was sama tematyka serdecznie polecam. Nie musicie być fanami Behemotha (sam nie jestem), aby czerpać z tej pozycji przyjemność.

Zapraszam na bookstagram:

i inne informacje możemy odnaleźć w tej...

Napiszę tylko, że nie jestem fanem Pana Darskiego. Po książkę sięgnąłem wyłączenie z okazji jaką jest epidemia a tym sam możliwość zabrania się za jakieś lekkie pozycje, ale nie tylko.
Zawartą treść oceniam maksymalnie na 3 dlatego, że prócz megalomani opisywanej postaci nie znajdziemy tam nic ponadto. Sami zaś fani, tym bardziej są na bieżąco z osiągnięciami ich gwiazdy.

Nie polecam.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo lubię tą książkę. Mam do niej sentyment, tak samo jak do zespołu Behemoth, przeczytałam ją dawno temu, ale lubię do niej wracać.
Samą postać Nergala również bardzo lubię i zgadzam się z nim w wielu kwestiach. Może dlatego tak dobrze czytało mi się tą książkę. W każdym razie, pozycja ta jest podróżą od wczesnego dzieciństwa Adama aż do teraz. Jest w niej wiele informacji - powstanie zespołu, związek z dodą, a nawet gust kulinarny. Uroku dodają zdjęcia, które pozwalają dobrze zobrazować sobie postać Nergala.
Jest to inteligentna i utalentowana osoba.
Polecam tą książkę zarówno osobom, które są fanami samego Adama, tym, którzy lubią Behemotha, jak i tym, którzy znają Nergala z kolorowych pisemek (bądź plotek). Bez uprzedzeń z głupich pisemek na pewno będzie to ciekawa książka. :)

Książka-wywiad tylko utwierdziła mnie w moich przekonaniach i domysłach o tym,że Nergal w mojej opinii jest wybitną jednostką,wybitnym artystą. Świetnie przeprowadzony wywiad na który składają się świetnie skonstruowane pytania jak i świetne odpowiedzi Nergala,które nie są ani czarne,ani białe,ale oscylują gdzieś pośrodku tak jak życie codzienne,którego doświadczamy. Nic nie jest czarno-białe,jeśli ma się otwarty umysł.

Ciekawy wywiad z inteligentnym facetem.

Ciekawy wywiad z inteligentnym facetem.

Piotr Weltrowski Spowiedź heretyka. Sacrum profanum Zobacz więcej
Piotr Weltrowski Spowiedź heretyka. Sacrum profanum Zobacz więcej