Arteterapia w teorii i praktyce

Okładka książki Arteterapia w teorii i praktyce Ewelina J. Konieczna
Okładka książki Arteterapia w teorii i praktyce
Ewelina J. Konieczna Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls poradniki
poradniki
Oficyna Wydawnicza Impuls
2003-01-01
2003-01-01

> Książka rozpoczyna się od wyjaśnienia znaczenia arteterapii i uporządkowania jej definicji. Następnie autorka kolejno wprowadza czytelnika w muzykoterapię, choreoterapię, teatroterapię (w tym psychodramę, dramę, pantomimę, terapię poprzez sztuki teatralne) oraz biblioterapię i filmoterapię. Każdy rozdział poświęcony jest jednemu rodzajowi terapii, w którym aktorka przytacza jej definicję, teoretyczne podstawy terapii, rodzaje omawianej terapii, cele, funkcje, metodykę oraz opisuje proces terapeutyczny i kwalifikację terapeuty.

> Książka ma charakter rozważań teoretycznych wzbogaconych o cenne wskazówki dla praktyki pedagogicznej. Każdy rozdział opisujący jedną wybraną terapie zakończony jest częścią warsztatową, w której autorka proponuje czytelnikowi gotowe konspekty zajęć z różnymi wariantami do wyboru.
Dodatkowo w ramach podsumowania każdego z rozdziałów autorka umieściła klika pytań utrwalających przeczytany materiał.

> W książce znajdziemy również tabelę przedstawiające rodzaje terapii z zakresem znaczeniowym, funkcję kulturoterapii (dydaktyczne, hedonistyczne, integracyjne inaczej komunikacyjne, ludyczne, katartyczno-kompensacyjne inaczej terapeutyczne, profilaktyczne),spis muzyki leczącej (filmowej, klasycznej i popularnej) oraz stworzonej przez naturę wraz z dopasowaniem do konkretnych terapii, teatroterapię (z podziałem na: zastosowanie, forma, prowadzący, odbiorca, rodzaje zaburzeń),zachowania niewerbalne (z podziałem na: ofensywne i przyjazne, defensywne, pewne siebie ale nie zarozumiałe, niespokojne, uważne i zainteresowane, wyniosłe i zarozumiałe),spis książek i filmów leczących dopasowanych do rodzaju schorzenia, czy problemu.

> Podstawowym celem napisania tej książki jest opisanie arteterapii i jej praktycznego zastosowania w pracy pedagogicznej. Przeznaczona jest ona do edukacji przyszłych terapeutów, nauczycieli, pedagogów, animatorów oraz pogłębiania wiedzy przez wszystkich, którzy chcą pomagać innym.

> Książka Eweliny Koniecznej adresowana jest głównie do terapeutów, nauczycieli, pedagogów, animatorów pracujących z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, osobami starszymi oraz z niepełnosprawnością fizyczną.
Jest to książka stanowiąca świetny punkt wyjścia do głębszego zanalizowania tematu arteterapii, dlatego najtrafniejszym jej odbiorcą będą osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z arteterapią, bądź chcące krótko przypomnieć sobie informację na jej temat.
Dodatkowo czerpać z niej wiedzę może dosłownie każdy. Jej atrakcyjna struktura sprawia, że będzie to lektura przyjemna i wartościowa dla każdego czytelnika. Może ona zainspirować do zorganizowania zajęć własnym dzieciom zarówno w celu rozrywkowym, jak i bardziej edukacyjnym. Rodzic w ciekawy sposób (i inny niż zazwyczaj) może poruszyć z dzieckiem trudne tematy i bardziej wymagające kwestie dotyczące sfery rozwojowej i społecznej.

> Książka sama w sobie stanowi ciekawą i interesującą lekturę poszerzającą horyzonty. Zdecydowanie poleciłabym tę książkę każdemu ze względu na jej wartościowość. Jest o niedużej objętości, dzięki czemu nie przytłacza a jednocześnie zawiera wszystko to, co najważniejsze. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu czytelnik nie ma problemów z odbiorem i zrozumieniem treści. Teoria jest tu idealnie zrównoważona z częścią praktyczną. Trzeba przyznać, że jest to mała skarbnica przeróżnych konspektów zajęć i inspiracji.

W poszukiwaniu wiedzy teoretycznej lepiej sięgnąć po opracowanie Wity Szulc. Konieczna może być ewentualnie uzupełnieniem.

Dobra na początek przygody z arteterapią.

Dobra na początek przygody z arteterapią.

Bardzo ciekawa z wartościową wiedzą książka w przystępny sposób napisana.

Bardzo ciekawa z wartościową wiedzą książka w przystępny sposób napisana.

• Studia
  • Psychologia
  • 📚 Posiadam - E-booki
  • Arteterapia i biblioterapia
  • Pedadogika
  • Na własność

Dodaj cytat z książki Arteterapia w teorii i praktyce