Najnowsze artykuły
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
- ArtykułyW dobrym true crime czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie – twierdzi John GlattAgata Teperek5
- ArtykułyMiliony dla spółki Olgi Tokarczuk. Chodzi o technologię do tworzenia gierKonrad Wrzesiński26
- ArtykułyKto zdobędzie literackiego Nobla 2024? Wytypuj i wygraj książki!LubimyCzytać58
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ewelina J. Konieczna
2
6,7/10
Pisze książki: poradniki
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
37 przeczytało książki autora
37 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Biblioterapia w praktyce Ewelina J. Konieczna
6,7
Tekst literacki lekiem na całe zło? Może nie koniecznie na całe, ale nie można odmówić mu znaczenia w kształtowaniu człowieka. Tym obszarem, posługując się właśnie słowem pisanym zajmuje się biblioterapia. To dział, który podkreśla jak wielką role wychowawczą, profilaktyczną i terapeutyczną ma książka. By lepiej zrozumieć specyfikę pracy z książka powstała pozycja Biblioterpia w praktyce, pod red. pani Eweliny Koniecznej. Publikacja ta skierowana jest do terapeutów, nauczycieli i wychowawców zainteresowanych wspomaganiem rozwoju emocjonalnego dzieci i młodzieży. Dużym plusem jest podział książki na dwie części. Pierwsza omawia teoretycznie zagadnienie, druga pokazuje jej zastosowanie na konkretnych przykładach. Sam opis jest prosty i klarowny. W moim odczuciu to bardzo dobra pozycja na poszerzenie swojej wiedzy w tym kierunku.
Biblioterapia w praktyce Ewelina J. Konieczna
6,7
Jedną z metod uaktywniania człowieka jest biblioterapia. Polegając na oddziaływaniu za pomocą specjalnie dobranego tekstu literackiego, pełni rolę profilaktyczną, wychowawczą lub terapeutyczną. Bez względu na jej formę (indywidualną czy grupową),istotne jest postawienie właściwej diagnozy oraz ściśle związany z daną sytuacją dobór literatury. Książka „Biblioterapia w praktyce” jest nie tylko obszernym źródłem pomysłów do zastosowania w pracy z grupą, ale też poradnikiem ułatwiającym tworzenie autorskich scenariuszy biblioterapeutycznych.
Ponieważ teoria zawsze powinna iść w parze z praktyką, całość została podzielona na dwie zasadnicze części. Obok obszaru zastosowania scenariuszy terapeutycznych, przybliżenia istoty biblioterapii oraz celów i przeznaczenia scenariuszy, znalazły się w publikacji konkretne wiadomości dotyczące metodyki pracy z tekstem biblioterapeutycznym. Pomocą służy specjalnie opracowana tabela: treści pogrupowane w sześciu jej kolumnach to szczegółowa charakterystyka scenariuszy zamieszczonych w dalszej części książki. Dokładna analiza tabeli pozwala dopasować wybrany tekst do konkretnej grupy i sytuacji. Wszystkie te informacje znacznie ułatwiają pracę na poszczególnych etapach postępowania terapeutycznego.
Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów. Każdy, kto po nią sięgnie, odnajdzie materiały przynoszące zadowalające efekty. W zestawie znalazło się trzydzieści ciekawych scenariuszy, opatrzonych tytułem, szczegółowym opisem przebiegu zajęć oraz pytaniami, jakie prowadzący powinien zadać uczestnikom spotkania. Do niektórych dołączono przykładowe kwestionariusze, ułatwiające przyswojenie podanych treści. W każdym scenariuszu ukryte zostało głębokie przesłanie, które z powodzeniem można wykorzystać w omawianiu codziennych zachowań oraz analizowaniu życiowych problemów. Wszystkie scenariusze uczą rozróżniania dobra od zła, odpowiedzialności za własne czyny i świadomego ponoszenia konsekwencji działań, a także zachęcają do dokonywania roztropnych wyborów i podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
W publikacji znalazły się również odpowiedzi na pytania dotyczące konstruowania autorskich scenariuszy. Bibliografia oraz adresy stron internetowych służą zainteresowanym ogromnym zasobem wiedzy. Opisane wydarzenia są najlepszym przykładem postępowania w sytuacjach zaczerpniętych z codziennego życia. Korzystanie z „Biblioterapii w praktyce” uczy rozwiązywania konfliktów szkolnych i rodzinnych. Podane propozycje doskonale nadają się do powszechnego zastosowania.
Oficyna Wydawnicza Impuls http://impulsoficyna.com.pl/katalog/biblioterapia-w-praktyce,444,pdf.html