Mysi domek. Sam i Julia w teatrze

Okładka książki Mysi domek. Sam i Julia w teatrze Karina Schaapman
Okładka książki Mysi domek. Sam i Julia w teatrze
Karina Schaapman Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Mysi Domek (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Mysi Domek (tom 2)
Het Muizenhuis – Sam en Julia in het theater
Media Rodzina
2013-06-01
2013-06-01
Jadwiga Jędryas
mysi domek karina schaapman teatr

Okładka książki Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Astrid Lindgren
Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Ast...
Okładka książki Śmiechu warte Agnieszka Frączek, Maciej Szymanowicz
Śmiechu warte Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Wierzcie w Mikołaja! Benjamin Chaud, Lotta Olsson
Wierzcie w Mik... Benjamin Chaud, Lot...

Doceniam szatę graficzną

Doceniam szatę graficzną

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Są tacy, którzy czytają książki tylko z górnej półki i do małej literaturki się nie zniżają (bo to poniżej ich godności). Najbardziej doceniają walory literackie i niewiele ponad to. Ja do nich nie należę, pozostaję wśród tych zwyczajnych, prostych ludzi, którzy oprócz literackości cenią w książkach szatę graficzną i energię, którą te książki w sobie niosą. Dzięki temu mogę sobie pozwolić na docenienie książeczki o Samie i Julii. Moje pierwsze wrażenie, jak dostrzegłam tę książkę na bibliotecznej półce, to był jeden wielki zachwyt nad szatą graficzną właśnie. To, jak wygląda książka, wydaje się mieć szczególne znaczenie w przypadku literatury dziecięcej. Za tę część zdecydowanie dałabym 10 gwiazdek. Kolory, szczegóły, włóczkowe myszki - genialne! Poza tym literacko pewnie nie jest to jakiś rarytas, książka napisana niby zwyczajnie, a niesie w sobie coś ciepłego, przytulnego, przyjaznego dzieciom. Do tego jest mądra, współczesna, ludzka, bez zbędnego dydaktyzmu, postacie mają ludzkie cechy, z mocnymi stronami i ich słabościami. I właśnie tym tkwi moc. Niby żadne tam arcydzieło, a całość bawi, koi serduszka i otula empatią. Dla mnie super.

Sięgnęłyśmy po kolejną książkę o dwóch myszkach i ich krainie. Świat stworzony przez Karine Schapman nieustająco zachwyca i zaskakuje, pieczołowitością, precyzją, pomysłowością. Książka wciąga, tak jak wciągało autorkę rozbudowywanie domku i całego świata myszek. Autorka wprowadza w świat tych niewielkich zwierzątek krótkimi rozdziałami, które łatwo się czyta i słucha przez dzieci. Historie są ciekawe, każda ma jakąś myśl przewodnią i opowieść. Ilustracje to zdjęcia poszczególnych pomieszczeń domu, w tej książce dodatkowo są rozkładane strony z wnętrzem teatru.

Ta książka jest o przygodzie z teatrem, zwłaszcza Sama, bo to on ma wystąpić na jego deskach wraz z myszką baletnicą. Ma tremę i brak wiary w siebie, ale ma też wspaniałą przyjaciółkę Julię, która wspiera go i uczy radzenia sobie z nieśmiałością. Pomaga mu nawiązać współpracę z myszką tancerką, uczy kooperacji, dopinguje próby i ćwiczenia.

O tym jak ich występ został przyjęty przez publiczność dowiecie się zagłębiając się w lekturę autorki.

Pięknie ilustrowana książka o małych pomysłowych myszkach. Uczy tolerancji, zrozumienia innych i siebie. Pokazuje świat oczami dziecka.

MYSI TEATR

Losy przeuroczych, szmacianych myszek, które zrodziły się w wyobraźni Kariny Shaapman to historie, które urzekają. I uzależniają. Wystarczy jeden rzut oka na przecudowne ilustracje, a czas przestaje mieć znaczenie – czytelnik przenosi się do świata, w którym się zatraca i wcale nie chce stamtąd wracać. Ba, chce tylko więcej i więcej i wciąż ma wrażenie, że niezależnie ile by otrzymał, byłoby mu za mało.

Sam i Julia to dwójka mysich przyjaciół, która doskonale uzupełnia się nawzajem. On, posiadacz dużej rodziny, jest cichy i spokojny, ona – mieszkająca tylko z mamą – nie znosi monotonii i chce poznawać cały otaczający ją świat. Dla nich każda codzienna sytuacja to przygoda, nawet znalezienie zwykłego kamyka nosi znamiona fantastycznej zabawy, jednam tym razem w ich życiu pojawi się naprawdę niezwykła sytuacja. Sam ma wystąpić w teatrze, Julia też tam będzie, na widowni, ale czy dla tych dwóch myszek to jakaś przeszkoda, by przeżyć coś zdumiewającego i fascynującego, a przy okazji nauczyć się czegoś przydatnego w życiu?

I znów poczułem się jak dziecko. Kiedy zasiadałem do lektury tego tomu przygód Sama i Julii, było już późne popołudnie, prawie wieczór, słońce za oknem zachodziło, ale w ten złoty sposób, jaki pamiętamy z dzieciństwa. Pora była więc w sam raz na wieczorynkę i właśnie ten magiczny klimat wieczorynki, na którą dzieckiem będąc nie mogłem się nigdy spóźnić, poczułem zagłębiając się w książeczce. Książeczce w warstwie tekstowej niewielkiej, prostej, ale uroczej, graficznie zaś absolutnie wspaniałej – co napisałem już wprawdzie powyżej, ale zamierzam podkreślać wciąż, bo jest tego warta.

Pani Shaapman stworzyła coś, co zdumiewa niezależnie od wieku. Zbudowała cały liczący ponad sto pokoi domek. Z prostych materiałów, z drobiazgowością i precyzją odtwarzając w miniaturowej perspektywie rzeczy, jakie znamy z naszej codzienności, udowodniła jak proste rzeczy potrafią być ujmujące. I jak potrafią zachwycać. Co zresztą w pełni wykorzystano w książkach o Myszkach oferując pełnoformatowe zdjęcia domku w różnych odsłonach, a dodatkowo w tomie tym dając zapraszającą do wejścia do teatru rozkładówkę.

Pięknie się na to patrzy, szczególnie, że należycie pięknie zostało to także wydane. Czyta się również miło, z sentymentem i nie bez dydaktycznej wymowy, szybko, lekko i z ochotą. I chce się więcej. I więcej.

Dlatego szczerze polecam ten tą i całą tą serię Waszej uwadze. A gdyby było Wam mało, wydawca oferuje także myszki-zabawki wiernie odtwarzające te, widoczne w książce. Uroczy to dodatek.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/04/19/mysi-domek-sam-i-julia-w-teatrze-karina-schaapman/

MYSI TEATR

mysi domek istnieje naprawdę i można go oglądać w Amsterdamie. jest bardzo stylowy. A historyjki takie, no, zwyczajne. śmierć dziadka mocno zaskakuje, negatywnie. mam na myśli to, że człowiek przegląda sobie beztrosko i nie spodziewa się.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O serii ,,Mysi domek" autorstwa Kariny Schaapman słyszałam już ponad rok temu. Cały czas miałam tę książkę na uwadze, jednak jakoś nie śpieszyłam się z jej zakupem. Bardzo jednak ucieszyłam się, gdy do domowej biblioteczki trafiła druga część, którą można czytać oddzielnie pt. ,,Mysi domek. Sam i Julia w teatrze".

Książka składa się z kilkunastu krótkich opowieści, w kilku z nich pojawia się motyw występu Sama na przedstawieniu w teatrze, które ma oglądać Julia. Poczytamy także o urodzinach mamy myszki, o znalezieniu kamyka, o pewnym artyście, którego spotkała Julia. Będziemy mieli także okazję poczytać historię szmaciarza oraz dowiedzieć się, w jaki sposób Sam i Julia dorabiają sobie pieniądze. Niestety, będzie tutaj także jedno smutne wydarzenie, związane ze śmiercią.

Całość została bardzo pomysłowo stworzona i opisana. Zacznę najpierw od treści. Książka składa się z kilkunastu opowiadań, które łączy obecność Julii i Sama. Podczas czytania kolejnych historii mamy świadomość tego, że opisywane zdarzenia nie następują po sobie, jednak mogą mieć miejsce w niedługim odstępie czasu. Odnośnie ilustracji mogę napisać tylko jedno - wow! Są one takie ładne dlatego, że autorka mysi domek wykonała ręcznie z kartonów i papieru. Przedmioty widziane na zdjęciach są więc wytworem jej rąk. Dzięki temu są jedyne, niepowtarzalne i na pewno zachwycą każdego z nas.

Kolejne opowiadania są dość długie, jednak w miarę szybko się je czyta. Dzięki przytoczonym przykładom możemy nauczyć dzieci, by już od najmłodszych lat szanowały osoby o innym wyznaniu, odkładały drobne sumy pieniędzy. Pozwolimy im także zrozumieć, że przeciwieństwa doskonale się przyciągają, a czasem mały i tani prezent może ucieszyć najbardziej na świecie. Jak wspomina sama autorka niektóre z tych zdarzeń są zaczerpnięte z prawdziwego życia.

,,Mysi domek. Sam i Julia w teatrze" to przepięknie wydana w sztywnej oprawie książka, w której zdecydowanie przeważają ilustracje. Uważam, że jest warta swojej ceny, gdyż zarówno treść, jak i ilustracje zasługują na uwagę. Ja jestem oczarowana Mysim domkiem i na pewno nie raz będę do niego wracać.

Moja ocena: 5,5/6

Książka składa się z kilkunastu krótkich opowieści, w kilku...

Pierwsza lektura: 07.08.2013 r.

Pierwsza lektura: 07.08.2013 r.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca