The Alaskan

Forgotten Books
2008-08-20
2008-08-20
9780981929804

Jestem wielkim miłośnikiem pisarza od ponad 20 lat I posiadam wszystkime jego książki przetłumaczone na język polski jak i pozostale w jezyku angielskim.
"NA KONCU SWIATA" (Org. tytuł “The Alaskan") to wspaniała powieść przygodowo-sensacyjna Curwooda o milosci, cierpieniu, walce o szczescie, kojacym wplywie natury ale przede wszystkim o swoim wlasnym miejscu na ziemi gdzie zawsze mozna powrocic po licznych perypetiach zyciowych. Zdecydowanie książka dla dorosłych czytelników, z głębszym sensem I przesłaniem..

Akcja utworu rozgrywa sie na wielkim parowcu plynacym w strone Alaski. Dookola pietrza sie gory i lodowce a mrozne powietrze wdziera sie w nozdrza. Co jakis czas ogromna bryla lodu odrywa sie od pionowej sciany I z gluchym lomotem I trzaskiem spada do morza przyprawiajac pasazerow o dreszcze.. Na pokladzie statku tocza sie ozywione dyskusje na temat przyszlosci Alaski, jej nadmiernej eksploatacji z checi zysku oraz niekorzystnej polityki rzadu doprowadzajacej do uszczuplenia populacji lososia. Na pokladzie nie brakuje traperow, mysliwych, przedsiebiorcow I poszukiwaczy zlota, ktorzy z utesknieniem I sentymentem wspominaja dawne czasy goraczki zlota na tych obszarach. Nie brakuje tu takze podejrzanych typow prowadzacych szemrane I nielegalne interesy ze szkoda dla wspanialej flory I fauny Alaski. Jednym z pasazerow na statku jest Alan Holt wlasciciel olbrzymiej farmy reniferow na dalekiej polnocy, ktory z ogromna radoscia powraca w rodzinne strony by dogladac swietnie rozwijajacego sie interesu i zobaczyc ukochanych przyjaciol ktorzy oczekuja jego przybycia z niecierpliwoscia. Na pokladzie parowca ogromna uwage przyciaga mloda I piekna dziewczyna Mary Standish, ktorej postac pociaga za soba szereg nieoczekiwanych wydarzen. Dziewczyna wsiada sama na statek w ostatniej chwili bez wczesniejszej rezerwacji kajuty lecz dzieki osobistemu urokowi i kobiecej sile przekonywania kapitan statku robi wszystko by znalesc dla niej wolne miejsce. Dziewczyna wykazuje ogromne zainteresowanie Alanem, jego zyciem pelnym przygod I wiedza o Alasce dlatego oboje spedzaja sporo czasu razem spacerujac po pokladzie i prowadzac rozmowy. Miedzy kobieta i mezczyzna zaczyna powoli rodzic sie uczucie.. Dziewczyna nie chce wyjawic tajemnicy swojego pobytu na statku ale prosi Alana by to uszanowal I pomogl jej upozorowac samobojstwo. Alan uznaje to za zart i odmawia udzialu w tym szalonym projekcie. Nastepnego dnia na statku panuje ogromne poruszenie po tym jak mloda kobieta wyskakuje za burte i znika w odmecie fal. Szalupy ratunkowe zostaja szybko opuszczone ale powracaja bez zadnych wiesci. Alan ma ogromne wyrzuty sumienia. Po dotarciu do najblizszego portu Holt oplaca rybakow, mysliwych I indian w celu podjecia natychmiasowych poszukiwan calego wybrzeza jak I otwartej przestrzeni wod. Niestety poszukiwania nie przynosza zadnych rezultatow, cialo kobiety nie zostaje odnalezione I nikt nie daje jej najmniejszych szans na przezycie. Alan z bolacym sercem I wewnetrzna zgryzota kontynuuje podroz na swoje rancho lecz nie ma juz w nim dawnej radosci i entuzjazmu bo doskonale rozumie ze nigdy juz nic nie bedzie tak samo.. Lecz tam daleko, na koncu swiata, posrod gor, lasow, jezior, rzek i łak przepelnionych wonia kwiatow czeka na niego jeszcze wiele niespodzianek..

Dla zainteresowanych czytelników "NA KONCU SWIATA" posiada oryginalny tytul “THE ALASKAN”. Wiele zrodel w tym takze Wikipedia blednie podaje org tytul “THE COUNTRY BEYOND”. Blad ten powielany jest takze w samych ksiazkach! . “THE COUNTRY BEYOND” Curwooda nigdy nie zostala przetlumaczona na jezyk polski! (a szkoda bo wydaje mi sie po przeczytaniu w jezyku angielskim ze jest to najlepsza powiesc Curwooda bez watpienia). Mozliwe ze w przyszlosci opisze ja I zrecenzuje na lubimy czytac pl.

Curwood nie po raz pierwszy pokazuje duża wiedze i znajomość tematu, zasypując czytelnika licznymi informacjami i ciekawostkami (np oszalamiajaco niska kwote za jaka Rosja sprzedala Stanom Zjednoczonym bogata w zloza Alaske..). Kunsztowny język literacki Curwooda, sugestywne I plastyczne opisy pobudzają wyobraźnie, pozwalają czytelnikowi być w centrum wydarzeń, słyszeć szmer strumienia, odrywajaca sie sciane lodu, wolność I bliskość dzikich zwierząt. Książki takie jak ta pozwalają uwierzyć w miłość prawdziwą, czystą, bezinteresowną i na całe życie. Uczą także większej wrażliwości na piękno przyrody I szacunku do otaczającego nas świata. Bezkresne, dziewicze tereny kuszą, przywołują i zachęcają czytelnika do dalszych eksploracji.
Myślę ze sukces tej książki jak I wielu innych to charakterystyczny styl pisarski Curwooda na który składają się piękne opisy krajobrazów, uwielbienie przyrody i natury, walka dobra ze złem, kodeks moralny, swoje wlasne miejsce na ziemi, prawdziwa miłość która zawsze zwycięża, ponadczasowe wartości I przesłania, liczne zwroty akcji, szlachetność bohaterów, niepisane prawo dalekiej północy, ciekawostki z życia zwierząt I ludzi na tamtych obszarach sto lat temu I oczywiście tajemnica która trzyma czytelnika w napięciu do ostatniego rozdziału. Kto dziś pisze takie powieści przygodowe!?..

Szkoda ze tak piękne i ponadczasowe książki Curwooda nie sa już popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawiło się światełko w tunelu! Wydawnictwo LTW wydało trzy powieści Curwooda, nigdy wcześniej nie publikowane w Polsce tzn “Honor Wielkich Śniegów”, “Niebezpieczny Szlak” i “Kraj Boga i Kobiety” (oraz "Dolina Śmierci po raz pierwszy wydana od czasów dwudziestolecia międzywojennego). Jest wiec nadzieja, zachęcam do kupowania I czytania. Odsylam takze do moich innych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam miłośników J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

Dodaj cytat z książki The Alaskan