Garfield. Hipnotyzer

literatura dziecięca
Siedmioróg
2010-09-17
2010-09-17

Pewnie niewielu jest ludzi, którzy nie kojarzyli by Garfielda. Ten rudy, przemądrzały i leniwy kocur podbija serca zarówno młodszych jak i starszych czytelników już od 1978 roku. Wtedy przygody Garfielda były drukowane w gazetach w formie komiksów, Dziesięć lat później powstał serial animowany z rudym kocurem w roli głównej. Potem powstały także filmy telewizyjne oraz kinowe. Chyba na sam koniec pojawiły się też książki opisujące jego przygody.

Mój Nikodem nie jest wyjątkiem w tym temacie, on także uwielbia Garfielda. Kojarzy go z filmów, kojarzy z bajek, a on niedawna w naszym domu mamy także komplet kilku książek z tym kocurkiem w roli głównej :)

Dla tych, którzy jakimś cudem nie kojarzą Garfielda powiem kim on jest. Jest to rudy, otyły, leniwy, samolubny i sarkastyczny kot, który uwielbia spanie i jedzenie (szczególnie lazanii). Nie cierpi natomiast Odiego (psa, którego przygarnął Jon). Jon to jego właściciel, zwykły, nudny gość, który nie do końca potrafi okiełznać swojego kota... Razem przeżywają przeróżne przygody. "Hipnotyzer" to opowieść o tym jak to Jon nie mógł za nic zasnąć. Dopadła go taka straszna bezsenność, że zupełnie nic nie pomagało. Robienie na drutach, ziołowe herbatki, kąpiel w gorącej wodzie, ciepłe mleko, liczenie baranków, nawet przeczytanie calutkiej książki telefonicznej nic nie dało. W końcu przez przypadek trafił na reklamę w telewizji gdzie doktor Lunatykiewicz obiecywał pomoc w zaśnięciu... Jon nie czekając zbyt długo wybrał się po pomoc... Pomoc otrzymał, ale wynikło potem z tego masa dziwnych nie do końca bezpiecznych sytuacji...

Garfield to postać tak nietuzinkowa, że na pewno każdy z Was choć raz o nim słyszał. Razem z Odim, swoim psim przyjacielem, tworzą duet nadzwyczajny. Ilustracje zajmują tutaj całe strony, są bardzo wyraźne, a Garfield wygląda jak wyjęty z telewizora. W jednych książeczkach tekst jest krótszy, ale częściej, a innych - dłuższy, ale nie na każdej stronie. Myślę, że jest go prawie tyle samo w każdej z tych publikacji. Historie są ciekawe, a cena bardzo zachęca do zakupu. Książki są wydane w sztywnej oprawie w kwadratowym formacie. Na początku i na końcu na dwóch stronach następuje krótkie przedstawienie bohaterów z krótkim opisem, co czeka ich w danej bajce.

Jon miał problemy ze spaniem. Nieważne, czym się zajmował i tak nie mógł zasnąć. Raz podczas bezsennej nocy ujrzał w telewizorze reklamę o hipnotyzerze. Kolejnego dnia postanowił się tam udać. Wszystko miało być dobrze. Jon miał reagować na brzęczek pilota, którym miał sterować Garfield. Niestety, coś poszło nie tak i obecnie Jon mógł spaść z dachu, gdyż urządzenie nie działało.

Ta dość długa bajka idealnie nadaje się dla lunatyków. Doskonale ukazuje, jak się męczą osoby, które mimo wszystko nie mogą zasnąć. Cieszę się, że w książkach poruszane są też takie problemy, które mogą dotknąć każdego z nas. Choć całość została napisana w dość zabawny sposób, mimo wszystko zwraca uwagę na tę przypadłość.

Garfield tak spodobał się moim dzieciom, że szybciutko sięgnęliśmy wspólnie po kolejną książeczkę z jego przygodami. Tym razem padło na tytuł „Garfield. Hipnotyzer”.
Cała historia rozpoczyna się od tego, że Jon Arbuckle chodzi we śnie po budowie, wspinając się nieświadomie na coraz to wyższe piętra. Na ratunek wyrusza Garfield, który opowiada jednocześnie czytelnikom w jaki sposób doszło do tej niecodziennej sytuacji. Otóż Jon nie mógł spać. Nic nie pomagało i mimo niewyobrażalnego zmęczenia sen nie przychodził. Wtedy, zupełnie przypadkiem, zobaczył w telewizji reklamę pewnego hipnotyzera, w której to zapewniał on, że jest w stanie uśpić natychmiastowo każdego, kto się do niego zgłosi. Nazajutrz Jon wraz z Odiem i Garfieldem siedzieli już w gabinecie hipnotyzera. Jednak hipnoza, którą uraczył on Jona nie do końca się udała, o czym wszyscy mieli się niebawem przekonać…

Seria historyjek o Garfieldzie jest dla dzieci przede wszystkim źródłem dobrej zabawy, sposobem na przyjemne spędzenie wolnego czasu wraz z ulubionym kultowym bohaterem. Garfield jest postacią niezwykle sympatyczną i inteligentną i potrafi to umiejętnie wykorzystać. Całymi dniami leniwie ogląda telewizję, śpi i pożera lasagne ale jest w tym wszystkim coś wyjątkowego i uroczego, dlatego jego przygody nieustannie cieszą się dużą popularnością i sympatią dzieci.

Fajnym pomysłem jest zamieszczenie na wstępie każdej publikacji informacji o bohaterach, którzy w nich występują wraz z ich wizerunkami. Można dzięki temu lepiej ich poznać więc i czytanie jest przyjemniejsze. Ilustracje jakie można znaleźć na kartach lektury są jednocześnie kadrami z filmu Jon’s Night Out. Tekstu natomiast, na pojedynczych stronach, nie ma zbyt wiele, chociaż po zsumowaniu przeczytanie całej książki mojej 6-latce za jednym tylko podejściem byłoby dość trudne. Ogólnie było warto. Historyjka jest ciekawa, akcja toczy się szybko a przy okazji jest sporo śmiechu. Warto było poświęcić na nią wolny czas. Polecam ;)

Twarda oprawa, barwne ilustracje, duża czcionka. Kolejna dobra pozycja nie tylko dla fanów Garfielda, przyjemnie się czyta i dzieci słuchają zainteresowane.

• Bajki
  • Oliwia