Poznaję świat i kropka. O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci

Okładka książki Poznaję świat i kropka. O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci Rafał Klimczak
Rafał Klimczak Wydawnictwo: Skrzat Seria: Poznaję świat i Kropka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Poznaję świat i Kropka
Skrzat
2016-01-01
2016-01-01

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci...Ale nie tylko, bo dowiemy się również wiele o komarach, imieninach, a nawet o tym, jak powstaje wiatr. Wszystkie te wiadomości wchłoniemy mimochodem, podczas przygód małej, niebieskiej kropki, która uwielbia pytać.
Kropka wyszła sobie tak po prostu z książki, leżącej na regale w pokoju małej Asi. Kiedy dziewczynka jest w szkole, mała podróżniczka wyskakuje ze swojego papierowego mieszkanka i biega po całym pokoju, dowiadując się coraz to nowych rzeczy. Pomaga jej w tym i udziela odpowiedzi, a jakże - nie kto inny, jak mądra sowa, również mieszkanka pokoju. Ponadto spotkamy wesołą świnkę skarbonkę - Pelagię, lwa Alexa, żyrafę Melmana (ci dwoje jakby już skądś znani ;) )
Kropeczka potrafi się zmniejszać i zwiększać (w granicach dużego guzika oczywiście, nie dalej). Może sobie wskoczyć za szafę, a tam wyobraźcie sobie spotyka śpiącą Gretę! Nie bójcie się, to tylko komar. Tylko albo aż, bo wiemy, jak paskudnie potrafi pokąsać podczas jednej tylko nocy! Na drugi dzień jednak, Kropka już Grety nie spotkała. Gdzie się podziała? Hmm...ma w tym pewien udział dziwny trzęsący się na cienkich nogach gość. U nas stał się przebojem książkowym i zapamiętanym na długo bohaterem, Nasosznik Trzęś. Dowiecie się, co zrobił i kim jest z tej ciekawej opowieści.
Poznacie również tajemnicę prądu elektrycznego, wiatru, a nawet sposób produkcji szkła i to, jak powstają lustra. Wszystko w uproszczonych opowieściach mądrej pani sowy, ale i jako podsumowanie w ciekawostkach na zakończenie książki. Kropka chce wszystko zrozumieć, zatem stawia mnóstwo pytań w waszym imieniu. A co si stanie, kiedy pewnego dnia Asia wróci wcześniej z przedszkola i zastanie małą Kropkę przeglądającą się w lusterku, zafascynowaną swoim odbiciem i wykonującą śmieszne miny? Przeczytajcie i przeżyjcie to razem z niebieskim małym, ciekawskim stworkiem!

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Takie książki lubię czytać dzieciakom. Wystarczy że zapamiętają z tego 1/10 a i tak będzie pożytek. Najlepszy sposób przekazywania wiedzy, to własnie zabawne opowieści.

Książka, na pierwszy rzut oka, wygląda dość niepozornie. Owszem, okładka jest wesoła i kolorowa (w końcu odbiorcą jest dziecko),jednak gdyby nie podtytuł - nie wiem czy zwróciłaby na siebie moją uwagę. O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci- to te słowa przykuły moją uwagę, sprawiły, iż wzięłam ją do ręki i przejrzałam zawartość.

Ta niespełna stu stronicowa publikacja podzielona jest na pięć dość długich rozdziałów. Czyta się je bardzo szybko ze względu na dużą czcionkę i liczne ilustracje. Cztery pierwsze rozdziały odkrywają przed przedszkolakiem tajemnice przyrody (i nie tylko),ostatni zaś stanowi swego rodzaju podsumowanie. Końcowe CIEKAWOSTKI wyjaśniają w skrócie i dużym uproszczeniu zjawiska opisane w książeczce, zbierają całą wiedzę i utrwalają ją (oczywiście wszystko w przystępny dla przedszkolaka sposób).

Główna bohaterka to Kropka, która wyskoczyła ze starej książki i odkrywa świat wokół siebie. Zachowuje się zupełnie jak kilkulatek - jest niezwykle energiczna, ciekawska, wściubia nos tam gdzie nie trzeba, bywa nadąsana i humorzasta. Mieszka w pokoju Asi, razem z jej zabawkami. Starsze, mądrzejsze zabawki z rozbawieniem przyglądają się Kropce, dla której wszystko jest nowe, niezwykłe i interesujące. Młody czytelnik z łatwością identyfikuje się z bohaterką i dzięki jej przygodom dowiaduje się np.: co to jest szkło, w jaki sposób się je produkuje i wykorzystuje w codziennym życiu, jak powstaje wiatr, czym jest prąd i dlaczego żarówka świeci, dlaczego widzimy swoje odbicie w lustrze. Dzięki Kropce przedszkolaki maję również okazję poznać komarzycę Gretę i pająka Trzęsia. Ponadto, dowiadują się do czego potrzebna komarom krew i w jaki sposób pająk unika zaplątania się we własne sieci. Odkrywają pochodzenie imienin- małego, indywidualnego- lecz jakże ważnego w budowaniu własnej tożsamości- święta każdego człowieka.

Całość napisana została przejrzystym, klarownym językiem dostosowanym do dzieci w wieku przedszkolnym. Zabawna, wciągająca i pogodna treść to również wielki atut książki Rafała Klimczaka. Ja osobiście lubię tę książkę również z powodu języka, którym posługuje się autor. To zdecydowanie wartość dodana tego wydawnictwa. Oprócz wiedzy społeczno-przyrodniczej mamy tu bowiem ciekawe zwroty i wyrażenia wzbogacające język maluchów.

Summa summarum, Poznaję świat i kropka! to pozycja wydawnicza ze wszech miar godna polecenia. Mój Młodszy Molik domagał się jej wielokrotnego czytania- i to chyba będzie najlepsze podsumowanie i rekomendacja.

Ta niespełna stu stronicowa...

Kilka miesięcy temu polecałam Wam bardzo fajną książkę (TU). Było to opowiadanie zawierające pewne encyklopedyczne zagadnienia. Bardzo podobała nam się ta książka, a w szczególności mojej Alicji, która przeczytała ją błyskawicznie. Pomyślałam zatem, że kolejne części także przypadną jej do gustu. Zresztą, sama byłam ciekawa co kryje się w pozostałych lekturach z tego cyklu. Jakie inne przygody przeżyje Kropka i pozostali mali bohaterowie.

Ale jak się okazało, w tej oto części czekała mnie mała niespodzianka! Poprzednio byłam nieco zawiedziona, że w lekturze, którą czytałam nie było ani razu wzmianki o tym skąd w ogóle wzięła się ta mała niebieska kropeczka i jak to się stało, że zamieszkała ona z Asią. Tylko, że ten mój brak wiedzy to tylko i wyłącznie moja wina! Po prostu zaczęłam czytać te opowiadania w złej kolejności! Tamta, którą polecałam Wam poprzednio była druga. A teraz dopiero sięgnęłam po lekturę opisującą początek przygody Kropki. Niestety ostatnio dość często zdarza się, że książki nie są w żaden sposób numerowane i przyznam Wam się szczerze, że bardzo tego nie lubię. Nie trudno bowiem wtedy o taką pomyłkę jak moja. A przecież można było tego uniknąć...

Tak więc może zacznę od początku. Poznajcie Kropkę. Małą, niebieską kropeczkę przypominającą piłeczkę. Pochodzi ona z jednej z książeczek małej Asi. Dziewczynka siedziała właśnie w swoim pokoju okropnie znudzona nie wiedząc co ze sobą począć. Najchętniej wybiegłaby na podwórko, by pobawić się trochę, ale niestety trochę za dużo brykała i mocno się przeziębiła. Teraz z jej noska ciekł katar, a oczka stale zasłaniały łzy. Nie miała na nic ochoty. Znudzona zaczęła zatem przeglądać starą książeczkę, którą otrzymała kiedyś od babci. Niestety czytanie także nie szło jej najlepiej, więc tylko przekartkowała lekturę do samego końca a potem... bez jakiegoś konkretnego powodu, to tak chwyciła kredkę i poprawiła nieco mocniej kropkę na końcu ostatniego zdania. Potem zamknęła opowiadanie i wybiegła z pokoju. Nie przypuszczała bowiem, że jej zachowanie sprawi, że wkrótce zdarzy się coś wyjątkowego!

Kropeczka z książki bowiem ożyła i wyskoczyła natychmiast z ostatniej strony. Od tej pory mieszkać ona będzie w pokoiku Asi przeżywając mnóstwo ciekawych przygód wraz ze swoimi nowo poznanymi przyjaciółmi. A są nimi między innymi pluszowy misio, kucyk, żyrafa Melania, lale: Zuzanna, Katarzyna i Barbara, kukiełka Malwina oraz bardzo mądra sowa. Ale jakie przygody może przeżywać taka maleńka kropeczka z książki? Oj, powiem Wam, że baaardzo dużo. Bo to maleństwo jest niezwykle ciekawe świata. Kropeczkę interesuje wszystko co ją otacza. A gdy już coś ją zaciekawi, stara się dowiedzieć na ten temat wszystkiego co tylko możliwe. Przygląda się, obserwuje, wyciąga wnioski, zadaje pytania i słucha bardzo uważnie, gdy ktoś jej coś tłumaczy. Gdy zatem czytamy o przygodach tej maleńkiej bohaterki sami dowiadujemy się mnóstwa interesujących rzeczy.

Na przykład w tej oto lekturze dowiemy się skąd się bierze szkło, dlaczego nie lubimy komarów i czemu te małe owady kąsają ludzi, czym żywią się pająki, i dlaczego nie przyklejają się do własnych sieci, czym jest wiatr itp. I choć wydawałoby się, że ta książka zawierając tak dużo informacji musi być strasznie gruba, to powiem Wam, że wcale tak nie jest! Poznaję świat i kropka! to książkę mniej więcej wielkości zwykłego zeszytu. Ma ona twardą okładkę i grube kartki wewnątrz. Całość składa się z czterech niezbyt długich rozdziałów. Każdy z nich zajmuje mniej więcej około 20 stron (raz więcej raz mniej). Ale sporo tych stron zajmują duże i bardzo kolorowe ilustracje. Poza tym sama czcionka w tej książce jest duża i czytelna. Spokojnie zatem możemy podsunąć ją dziecku, które dopiero rozpoczyna przygodę z czytaniem.

Nam ta seria szybko przypadła do gustu. Podoba mi się bardzo to, że choć zawiera ona bardzo dużo ciekawych informacji to nie jest to żaden słownik, encyklopedia czy inna typowo "mądra" książka. Ta lektura to po prostu fajne opowiadanie. Przygody Kropki są ciekawe, czasem zabawne i bardzo, bardzo mądre. A dzięki ciekawości tej małej bohaterki nasze dzieciaczki dowiadują się mnóstwa fajnych rzeczy. Ogólnie jestem bardzo zadowolona. Cieszę się, że takie lektury powstają. Zajmują one czas naszym dzieciaczkom i sprawiają, że chętnie sięgają one po książki. U nas sprawdziły się idealnie. Alicja bardzo je polubiła. Tak wiec na pewno na tych dwóch częściach nie stanie. Wkrótce sięgamy po kolejną. Mam nadzieję, że na tych trzech autor nie poprzestanie. Bo jak na razie na stronie wydawnictwa widziałam ich tylko tyle. Ale jesteśmy pełni nadziei, że to nie koniec. I czekamy na następne. Póki co, zostawiamy Was z tą oto fajną lekturą i chwytamy po ostatnią. Na pewno też będzie super!

Macie w domu dziecko/dzieci.... Czy są one wszystkiego ciekawe? Na pewno! :) A czy w związku z tym zadają całe mnóstwo pytań, na które nie zawsze macie prostą i zrozumiałą dla nich odpowiedź? Mnie się czasem zdarza, że córka zapyta o coś, niby całkiem oczywistego, ale jest to aż tak proste, że nie potrafię jej tego wyjaśnić w sposób, by wszystko zrozumiała i nie miała już wątpliwości! W takich sytuacjach bardzo lubię, gdy z pomocą przychodz ukochane przez nas wszystkich książki. Tym razem takiej pomocy udzieliły mi dwie najnowsze publikacje Rafała Klimczaka wydane przez wydawnictwo SKRZAT.

Dzieci gdy już wchodzą w pewien wiek zaczynają zadawać pytania. Co to? Po co? Dlaczego? Komu? Gdzie? Jak to? To normalny etap rozwoju i element który pozwala dzieciom poznawać i odkrywać otaczający je świat. Nam rodzicom, czasami ciężko wytłumaczyć dzieciom pewne zjawiska lub czynności. Skuteczną pomocą mogą okazać się książeczki opowiadające o pewnej małej i ciekawskiej Kropce, która pomoże Waszym pociechom zrozumieć pewne zagadnienia.

Pewnego dnia, mała niebieska kropka wyskoczyła z samego końca książki i poturlała się po podłodze. Świat zewnętrzny bardzo ją zainteresował. Niestety wielu rzeczy nie potrafiła zrozumieć, a że była bardzo dociekliwa i ciekawska postanowiła wszystkiego się dowiedzieć. Z pomocą przychodzą jej inne zabawki, w tym świnka skarbonka, kucyk, misio i mądra sowa która zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Kropeczka poznaje nowe ciekawe stworzenia, powoli odkrywa jak wygląda otaczający ją świat i próbuje zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie. Czeka ją wiele niezapomnianych przygód i mnóstwo zagadek do rozwiązania.

„Poznaję świat i kropka!” to wyjątkowa książeczka które nie tylko bawi, ale też uczy. Dzieci dowiadują się dlaczego wieje wiatr, po co pająki przędą sieci, z czego zrobiona jest szyba, jak to się dzieje, że żarówka świeci albo dlaczego odbijamy się w lustrze. Wszystko zostało podzielone na rozdziały, które zostały wzbogacone pięknymi ilustracjami w wykonaniu Ilony Brydak. Duża ilość kolorów, oraz uroczo narysowani bohaterowie od razu przyciągają wzrok i pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Idealnie komponują się z tekstem autorstwa Rafała Klimczaka. Autor pisze w interesujący sposób, tak by nie zanudzić małego czytelnika, a tylko rozbudzić jego ciekawość i zachęcić go do poznawania świata razem z Kropką. Dodatkową atrakcją są ciekawostki, które znajdują się na samym końcu każdej książeczki.

Dodatkowym atutem książeczki jest duża i wyrazista czcionka, która świetnie sprawdzi się podczas samodzielnego czytania. Książkę polecam przede wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Będzie to idealna propozycja dla wszystkich małych odkrywców którzy są ciekawi otaczającego ich świata.

__________________________________
czytanie-moja-milosc.blogspot.com

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Zapraszam :)

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Zapraszam :)

POLECAM!!!

POLECAM!!!