rozwińzwiń

Ogród cieni

Okładka książki Ogród cieni Virginia Cleo Andrews
Okładka książki Ogród cieni
Virginia Cleo Andrews Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Rodzina Dollangangerów (tom 5) literatura piękna
literatura piękna
Rodzina Dollangangerów (tom 5)
Garden of Shadows

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Testament sumienia

932 55 94

Jak dla mnie to ta ostatnia część wyjaśnia kto tak naprawdę był zły w Foxworth Hall. Książka ciekawa jak poprzednie część. 🙂

Na półkach: , , , , ,

W ostatni tom książki poświęcony jest zimnej i wrednej Olivii .
Autorka opowiada nam co się wydarzyło,że matka rodzeństwa uciekła z rodzinnego domu.
Co tu dużo mówić ,historia lubi się powtarzać.
Książka warta przeczytania.

W ostatni tom książki poświęcony jest zimnej i wrednej Olivii .
Co tu dużo mówić ,historia lubi się powtarzać.
Książka warta przeczytania.

W końcu mam wyjaśnienie tego co zaszło w 1 części.... Książka znakomicie pokazuje jak fanatyzm religijny potrafi zatruć życie wielu ludziom. Jak przeszłość wpływa na nasze życie.

Warto poznać historię życia Olivii. Gdy poznajemy ją w Kwiatach na poddaszu jest zimna, wyrachowana i okrutna. W tym tomie dowiadujemy się, ze nie zawsze taka była...

Chyba moja ulubiona część, ale to dlatego, że zawsze intrygowała mnie postać Olivii.
Jestem jak Tyrion Lannister, mam słabość do "criples and broken things". Zwłaszcza do broken things.

Główni bohaterowie powieści to:
Olivia - zakompleksiona, sfrustrowana, a przy tym okrutna matka i żona oraz jej mąż Malcolm - brutalny i bezwzględny człowiek interesu. Dla równowagi autorka umieściła w swej książce pozytywne postacie, ich
dzieci oraz bliższych i dalszych krewnych.

Akcja powieści umiejscowiona jest w przedwojennej Ameryce, w pięknej rezydencji, w której domownicy otoczeni są przepychem i bogactwem, a na fabułę składają się zazdrość, cierpienie, krzywda dzieci, nieuzasadnione okrucieństwo, sadyzm, związki kazirodcze oraz brak miłości i obojętność.

Niestety, nie mogę napisać, że książka ma jakieś mocne strony, bo wg. mnie ich nie ma. Sylwetki postaci literackich wydają się tak mało realne i papierowe, że nie sposób się z nimi w żaden sposób identyfikować.

Powieściopisarka stworzyła infantylny melodramat nasycony tanimi chwytami literackimi chyba tylko po to, aby jakoś zainteresować czytelników swoją literaturą.

📚 Ocena 1-10: 3

Główni bohaterowie powieści to:
dzieci oraz bliższych i dalszych krewnych.

Chyba najlepsza część sagi, zaraz po pierwszej oczywiście

Chyba najlepsza część sagi, zaraz po pierwszej oczywiście

Ostatnia z części Sagi Rodziny Dollanganger, a jednocześnie książka ukazująca historię rodziny Foxworth, na długo przed pojawieniem się Catherine i jej dzieci,czyli m.in. losy młodego Malcolma oraz jego małżonki Oliwii Winfield. To jakby prequel do "Kwiatów na poddaszu". Książka dość ciekawa, odsłania tajemnice od których wszystko się zaczęło i dzięki temu czytelnik jest w stanie więcej zrozumieć. Myślę, że jak ktoś sięgnął po cztery poprzednie części Sagi, to ta pozycja jest wręcz obowiązkowa.

Ciekawy prequel do dalszych czesci. Warto zajrzec, by poznac historie rodziny Foxworthow od zaplecza. Historia rzuca swiatlo na motywy dzialan babki oraz jej bezwzgledna przemiane, ktora mozna zaobserwowac w kolejnej, flagowej czesci sagi Andrews.

Nawiasem mówiąc, na tym etapie nie da się nie zauważyć dziwnego fetyszu autorki. Wspólny mianownik wciąż pozostaje ten sam, pomimo umiejscowienia akcji w innej linii czasowej i opowiadającej o innych osobach.

Miałam nadzieję na angażujący dramat rodzinny, a dostałam niezbyt udaną telenowelę z wydumanymi, papierowymi bohaterami. Dużo poniżej poziomu "Kwiatów na poddaszu".

2 756
    1 679