Ogród cieni

Okładka książki Ogród cieni Virginia Cleo Andrews
Okładka książki Ogród cieni
Virginia Cleo Andrews Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Rodzina Dollangangerów (tom 5) literatura piękna
Rodzina Dollangangerów (tom 5)
Garden of Shadows
Świat Książki
1995-01-01
1995-01-01
Jerzy Łoziński
kobieta poszukiwanie szczęścia

Ta książka jest prequelem “Kwiatów na poddaszu”,
powieści która wzruszała, wzbudzała emocje i targała duszą, tak samo jak i kolejne części tych skomplikowanych losów dzieci Dollangangerów, potomków rodu Foxworthów.
W “Ogrodzie cieni” mamy historię ich babki i całego splotu wydarzeń,
który sprawił, że stała się osobą okrutną, przesądną, fanatycznie religijną i wyrachowaną.
A przecież nie zawsze taka była.
Kiedyś była młoda i miała marzenia.

Olivia nie była kobietą, do której wzdychali mężczyźni. Zbyt wysoka, niezbyt urodziwa. Jej atutem był tylko majątek ojca oraz jej roztropność.
Gdy w jej rodzinnym domu pojawił się przystojny Malcolm Foxworth nawet nie marzyła o zamążpójściu. A jednak…
Krótka znajomość, narzeczeństwo bez zalotów, szybki ślub, pospieszny wyjazd. To nie wróżyło romantycznych małżeńskich uniesień. Dla mężczyzny, to był tylko interes. A jednak Olivia miała nadzieję na miłość, bliskość, bratnie dusze, bliźniacze płomienie i takie tam uczuciowe esy floresy.
Niestety już wkrótce po przybyciu do pełnej przepychu posiadłości Foxworthów przekonała się, że miłość i oddanie męża, to jest ostatnie na co może liczyć.
Miała grać rolę przykładnej żony, dobrej gospodyni oraz kobiety, która obdarzy małżonka licznym potomstwem, ale z pewnością nie namiętnej kochanki, przy której spoczywałby on po całym dniu pomnażaniu swojego majątku.

Dla spragnionej miłości Olivi sytuacja staje się jeszcze mniej komfortowa, gdy po latach podróżowania po świecie do domu wraca teść ze swoją drugą, młodą i piękną żoną.
Miłosne trele seniora i jego połowicy są przeciwieństwem zimnych relacji Olivii i Malcolma. Kiedy kobieta widzi, że jej mąż jest zafascynowany młodą macochą, ma wrażenie, że jej świat wali się w gruzy. Nie wie jednak, że najgorsze jest przed nią, a życie będzie ją mocno doświadczało.

Historia o obsesji, zazdrości, kazirodztwie, zdradach, przemocy, manipulacjach, sadyzmie, braku miłości i o umierających marzeniach.
Autorka kupiła mnie “Kwiatami na poddaszu” i mimo iż niektórzy twierdzą, że jej książki ocierają się o tani melodramat, to ja się z tym nie zgodzę. Od tamtej pozycji wciąż sięgałam po kolejne.

Ta książka jest prequelem “Kwiatów na poddaszu”,
W “Ogrodzie cieni” mamy historię ich babki i całego splotu wydarzeń,

Jak dla mnie to ta ostatnia część wyjaśnia kto tak naprawdę był zły w Foxworth Hall. Książka ciekawa jak poprzednie część. 🙂

W ostatni tom książki poświęcony jest zimnej i wrednej Olivii .
Autorka opowiada nam co się wydarzyło,że matka rodzeństwa uciekła z rodzinnego domu.
Co tu dużo mówić ,historia lubi się powtarzać.
Książka warta przeczytania.

W ostatni tom książki poświęcony jest zimnej i wrednej Olivii .
Co tu dużo mówić ,historia lubi się powtarzać.
Książka warta przeczytania.

W końcu mam wyjaśnienie tego co zaszło w 1 części.... Książka znakomicie pokazuje jak fanatyzm religijny potrafi zatruć życie wielu ludziom. Jak przeszłość wpływa na nasze życie.

Warto poznać historię życia Olivii. Gdy poznajemy ją w Kwiatach na poddaszu jest zimna, wyrachowana i okrutna. W tym tomie dowiadujemy się, ze nie zawsze taka była...

Chyba moja ulubiona część, ale to dlatego, że zawsze intrygowała mnie postać Olivii.
Jestem jak Tyrion Lannister, mam słabość do "criples and broken things". Zwłaszcza do broken things.

Główni bohaterowie powieści to:
Olivia - zakompleksiona, sfrustrowana, a przy tym okrutna matka i żona oraz jej mąż Malcolm - brutalny i bezwzględny człowiek interesu. Dla równowagi autorka umieściła w swej książce pozytywne postacie, ich
dzieci oraz bliższych i dalszych krewnych.

Akcja powieści umiejscowiona jest w przedwojennej Ameryce, w pięknej rezydencji, w której domownicy otoczeni są przepychem i bogactwem, a na fabułę składają się zazdrość, cierpienie, krzywda dzieci, nieuzasadnione okrucieństwo, sadyzm, związki kazirodcze oraz brak miłości i obojętność.

Niestety, nie mogę napisać, że książka ma jakieś mocne strony, bo wg. mnie ich nie ma. Sylwetki postaci literackich wydają się tak mało realne i papierowe, że nie sposób się z nimi w żaden sposób identyfikować.

Powieściopisarka stworzyła infantylny melodramat nasycony tanimi chwytami literackimi chyba tylko po to, aby jakoś zainteresować czytelników swoją literaturą.

📚 Ocena 1-10: 3

Główni bohaterowie powieści to:
dzieci oraz bliższych i dalszych krewnych.

Chyba najlepsza część sagi, zaraz po pierwszej oczywiście

Chyba najlepsza część sagi, zaraz po pierwszej oczywiście

Ostatnia z części Sagi Rodziny Dollanganger, a jednocześnie książka ukazująca historię rodziny Foxworth, na długo przed pojawieniem się Catherine i jej dzieci,czyli m.in. losy młodego Malcolma oraz jego małżonki Oliwii Winfield. To jakby prequel do "Kwiatów na poddaszu". Książka dość ciekawa, odsłania tajemnice od których wszystko się zaczęło i dzięki temu czytelnik jest w stanie więcej zrozumieć. Myślę, że jak ktoś sięgnął po cztery poprzednie części Sagi, to ta pozycja jest wręcz obowiązkowa.

Ciekawy prequel do dalszych czesci. Warto zajrzec, by poznac historie rodziny Foxworthow od zaplecza. Historia rzuca swiatlo na motywy dzialan babki oraz jej bezwzgledna przemiane, ktora mozna zaobserwowac w kolejnej, flagowej czesci sagi Andrews.

Nawiasem mówiąc, na tym etapie nie da się nie zauważyć dziwnego fetyszu autorki. Wspólny mianownik wciąż pozostaje ten sam, pomimo umiejscowienia akcji w innej linii czasowej i opowiadającej o innych osobach.

• Virginia Cleo Andrews