Koty

1960-01-01
1960-01-01
koty fotografia

Okładka książki To jest Warszawa. Informator Olgierd Budrewicz, Jan Styczyński
To jest Warsza... Olgierd Budrewicz, ...
Okładka książki Zwierzęta bliskie i dalekie Jan Styczyński, Jan Żabiński
Zwierzęta blis... Jan Styczyński, Jan...

Stareńki album z 1960 roku, dostałam od babci. To była jej książeczka. Format duży. Okładka oprawiona w płótno, dodatkowa obwoluta. Treść przekaźnikowa w postaci czarno-białej fotografii, poświęcona kotom.

Autor Jan Styczyński żył w latach 1917-1981.Polski artysta fotografik, członek ZPAF, autor wielu albumów i wystaw fotograficznych.

W czarno-białej fotografii prym wiodą odcienie szarości, jasność, kontrast. Wiadomo, że nie ma już mowy o rozpraszających barwach. Na pierwszy plan wychodzi tonowanie światła , linia i faktura .
Pozwala to dostrzec niuanse i wzory, których być może nie bylibyśmy w stanie zauważyć przy pełnej kolorystyce. Otrzymujemy wierne odwzorowanie rzeczywistości . Wymaga to innego spojrzenia na świat, większej kreatywności.
Kto powiedział , że czarno – białe nie może być piękne? Może, jeżeli mamy do czynienia z prawdziwym artystycznym wykonaniem. A na miano takiego, zasłużył sobie pan Styczyński, żeby o nim tak powiedzieć.

Przepiękny wstęp napisany z przekąsem przez autora , włożony na barki odpowiedzialności psa Fafika chwali dobre imię kotów. Opisuje co zawdzięczamy kotom na co dzień jak również przypadki bohaterstwa tych zwierząt.

Z kolei przechodzimy już do oglądania cudownego albumu. Są sceny jak pies opiekuje się małym kotkiem, koty na wsi, portrety kotów, zabawy kociąt, dynamiczne sceny z kotem na drzewach, w locie, na dachach budynków, płotach; uliczne koty w krajach śródziemnomorskich i inne. Przeważają koty europejskie, dachowce, choć możemy ujrzeć tajskie, perskie, angorę turecką. Ras jest mało, gdyż powstawały one sukcesywnie i w tamtych czasach nie było jeszcze ustalonych wzorców. Dziś przykładowo tajskie, wtedy występowały jako syjamskie.

Książka jest prześliczna. Utrwalone zostały niesamowite sceny z kotami, ulotne wrażenie chwili.
Autor z pewnością włożył w nią wiele serca, własnych przemyśleń, pracy, czasu i wysiłku.
I mamy to, czego życzylibyśmy sobie. Owszem jest teraz mnóstwo albumów o kotach, przeważnie kolorowych. Mnie się jednak podoba ta odmiana. Te zdjęcia mają duszę. Nie ma tu żadnych ustawek. Te koty żyją.

Polecam , może gdzieś zdobędziecie to cudo w antykwariacie.

W czarno-białej fotografii prym...

• 2016
  • Album