Listy. Tom II

Okładka książki Listy. Tom II
św. Ambroży z Mediolanu Wydawnictwo: Wydawnictwo M Seria: Mała biblioteka Ojców Kościoła religia
religia
Mała biblioteka Ojców Kościoła
Wydawnictwo M
2012-01-01
2012-01-01

Korespondencja Ambrożego stanowi ważną część dorobku Ojców Kościoła. Jest odbiciem działalności duszpasterskiej i społecznej biskupa Mediolanu. Porusza liczne kwestie biblijne i moralne. Niektóre z listów stanowią ważne źródła historyczne.

„Jako biskup, Ambroży zajmował się przede wszystkim duszpasterstwem. Aby sprostać nowej posłudze, pilnie zgłębiał Pismo Święte. Pomocy w jego interpretacji szukał w studium dzieł Ojców greckich(…). Biblia była też podstawą jego sławnych homilii, które przyciągały słuchaczy nawet tak krytycznych jak św. Augustyn. Z tych kazań, spisywanych w czasie wygłaszania i następnie opracowanych przez autora, wyrosły - zachowane do dzisiaj - liczne dzieła egzegetyczne, teologiczne i ascetyczne”.
Wstęp, tom 1, str. 8

Trzytomowe wydanie „Listów” jest znakomitą pozycją dla wszystkich, którzy interesują się patrystyką i wczesną historią chrześcijaństwa. Polecam.

Dodaj cytat z książki Listy. Tom II