Chwila nieuwagi

literatura dziecięca
Novae Res
2013-03-04
2013-03-04

idealna na jesienne popołudnie :)

idealna na jesienne popołudnie :)

Przeczytałam . I tylko tyle mogę o niej powiedzieć .
Wszystkie wątki toczyły się po łepkach . Głowna bohaterka mnie strasznie denerwowała . Szczerze nic mnie w tej książce nie zachwyciło i nie przeczytam jej ponownie. I nie wiem też czy sięgnę po inne książki tej autorki .

Przeczytałam . I tylko tyle mogę o niej powiedzieć .

Nie wiem jak ani dlaczego skończyam to czytać...

Nie wiem jak ani dlaczego skończyam to czytać...

Świat stworzony przez Agnieszkę Niezgodę był bardzo realny. Przypadkowe spotkanie, przystojny mężczyzna... Wszystko byłoby łatwe, gdyby nie to, że Julia, główna bohaterka, właśnie straciła chłopaka. Nie rozstali się w zgodzie - były oszukał ją, ukradł pieniądze. Jak postąpi Julia wobec przypadkowego mężczyzny? Czy będzie mogła zaufać płci męskiej, po raz kolejny? Przekonajcie się :)

Przeczytałam,ale czuję niedosyt i jak dla mnie ta książka jest o niczym

Przeczytałam,ale czuję niedosyt i jak dla mnie ta książka jest o niczym

Opowieść rozwija się pasjonująco i UWAGA - wciąga :) Jak już zacznie się czytać, to trudno przestać więc najlepiej się za nią zabrać w weekend. Każda z nas pewnie chciałaby przeżyć taką miłosną przygodę :) Autorka opisała życie studenckie takie jakie jest - z niespodziankami, z ciągłym brakiem kasy i z różnymi dylematami. Książka mnie tak wciągnęła, że nie mogłam się oderwać choć wściekałam się na główną bohaterkę, że czasem nie widzi oczywistych rzeczy. Styl mógłby być troszkę lepszy, bardziej urozmaicone słownictwo ale brawo za historię. Polecam!

"Zrobił raz, zrobi i drugi, oszust oszustem pozostaje."

W życiu to często siła wyższa decyduje o tym, jak potoczą się nasze dalsze losy. Jedni powiedzą, że to przypadek, drudzy określą to mianem przeznaczenia. W rezultacie to jaką drogę życia obierzemy, zależy wyłącznie od naszych decyzji podejmowanych na pewnych etapach życia. Decyzji przypadkowych bądź z góry ustalonych przez siłę wyższą. Pamiętajcie, każdy dzień niesie obietnicę zmiany waszego życia.

Agnieszka Niezgoda pochodzi ze Słupska, jednakże od dłuższego czasu mieszka w Warszawie. Jej zainteresowania skupiają się na aromaterapii, medycynie naturalnej oraz oczywiście pisaniu. Skończyła studia w Szkole Głównej Handlowej oraz kursy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W internecie możecie znaleźć stronę książki, która póki co posiada status w budowie.

Julka, studentka jakich wiele w naszym kraju nie ma łatwego życia. Studia dzienne i praca w kawiarni by opłacić wynajmowanie mieszkania to jej codzienność. W życiu bohaterki pojawia się również problem z byłym chłopakiem, który nie zamierza oddać Julce pożyczonych pieniędzy oraz fakt, że zostaje zmuszona zrobić projekt na zaliczenie przedmiotu z obecną dziewczyną swojego byłego. Pewnego dnia, wcześnie rano Julka postanawia wybrać się na przejażdżkę rowerową do lasu by odetchnąć od trosk dnia codziennego. Niespodziewane zderzenie z biegającym tam Jarkiem, zapoczątkowuje burzliwą znajomość. Znajomość, która ma szansę przerodzić się w coś o wiele głębszego niż zwykła przyjaźń.

Historia Julki kreśli dobre tło obyczajowe życia dzisiejszych, młodych ludzi w naszym kraju. Pogodzenie dziennych studiów z przmusem podjęcia pracy zarobkowej ze względu na sytuację finansową, jest dla wielu chlebem powszednim. Bohaterka będąc w trudnej sytuacji, rezygnuje z dziennej magisterki na rzecz studiów zaocznych. Dwie prace, szkoła w weekendy, zero życia towarzyskiego, to coraz powszechniejszy obraz życia polskich studentów. Nie mówiąc już o zerowych perspektywach znalezienia pod studiach pracy. Historia Julki bez koloryzowania pokazuje dość brutalną, polską rzeczywistość.

Postać głównej bohaterki jaką stworzyła Agnieszka Niezgoda była w mojej opinii dość irytująca w odbiorze. Uparta do granic możliwości, nieugięta w swoich osądach, a do tego nie potrafiąca zawalczyć o swoje dobro w poszczególnych miejscach pracy i w szkole. Gdyby nie oddana przyjaciółka Patrycja i kolega Filip, Julka nie potrafiłaby poradzić sobie w wielu nieprzyjemnych sytuacjach. A było takich sytuacji wiele, w moim przekonaniu autorka nałożyła zbyt dużą ilość nieprzyjemnych epizodów na jedną osobę. Dobrze, że w pewnym momencie bohaterka zaczyna zmieniać swój stosunek do pewnych aspektów życia, dzięki czemu tylko na tym zyskuje.

W tle perypetii sercowych Julki, mocno zaakcentowanym jest temat mobbingu w pracy. Jeśli będą tę książkę czytać młodzi ludzie, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu pracy zawodowej, garść informacji przekazana przez autorkę, może okazać się przydatna.

Agnieszka Niezgoda w swojej obyczajowej powieści zaprezentowała styl, który nie do końca przypadł mi do gustu. Zabrakło płynnego przechodzenia do kolejnych wątków w fabule. Irytowały mnie "kalendarzowe" opisy poszczególnych czynności typu: wstałam, ubrałam się, zjadłam itd. Niestety widać, że warsztat pisarski autorki wymaga jeszcze większego dopracowania.

Po lekturze debiutanckiej powieści Agnieszki Niezgody mam nieodparte wrażenie, iż gdyby autorka popracowała nad lepszym stylem, jej książka stałaby się naprawdę świetnym debiutem. Duży plus z mojej strony za ciekawie przedstawione tło obyczajowe, bez lukrowania i niepotrzebnych zapychaczy. A nad stylem zawsze można popracować, by druga powieść była lepsza w tym aspekcie. "Chwilę nieuwagi" polecam młodym, studiującym osobom. Na pewno znajdziecie w niej fragmenty z własnego życia.

"Zrobił raz, zrobi i drugi, oszust oszustem pozostaje."

Agnieszka Niezgoda od lat marzyła o napisaniu własnej książki. Jej marzenie w końcu się spełniło. ,,Chwila nieuwagi” to udany debiut literacki. Autorka mieszkała nad wybrzeżem, od kilku lat jej stałym miejscem zamieszkania stała się Warszawa.

Julka od niedawna zamieszkiwała wraz ze swoją przyjaciółką Patrycją. Studiowała zarządzanie, w akademiku koszty się zmniejszały, jednak postanowiła zgodzić się na ofertę koleżanki. Miała do przygotowania ważny referat, postanowiła się odstresować.
Wbrew zdrowemu rozsądkowi postanowiła pojeździć rowerem po lesie. Niestety, doszło tam do niemiłego incydentu. Zderzyła się z biegającym tam Jarkiem. Julka doznała kilku obrażeń, nie mogła chodzić. W dodatku obawiała się, że nieznajomy mógł mieć wobec niej nieczyste intencje…

Po książkę sięgnęłam z wielkim zainteresowaniem, ciekawością i nie zawiodłam się ! Sam opis wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłam dać tej pozycji szansę. Nie żałuję, że się z nią zetknęłam, z pewnością jeszcze długo będę ją miło wspominała. Powieść należy do literatury młodzieżowej. To lekka historia, która spodoba się nie jednemu z nas.

U autorki można zauważyć doskonały warsztat literacki przez co ,,Chwilę nieuwagi” pochłonęłam w tempie ekspresowym. Trochę zwlekałam z rozpoczęciem czytania, jednak, gdy już to nastąpiło nie mogłam się od niej oderwać. Wszystko napisane prosto, zrozumiale, zaskakująca fabuła, nieoczekiwane zwroty akcji. Dialogi, jak najbardziej młodzieżowe, naturalne, nie wymuszone, co się czasami zdarza.

Bardzo cieszę się, że autorka spełniła swoje marzenie i napisała tą pozycję. Jeśli w przyszłości ukażą się jeszcze inne jej powieści z wielką przyjemnością także się z nimi zapoznam !

,,Chwila nieuwagi” to pozycja skierowana raczej do nastolatków, choć moim zdaniem spodoba się także trochę starszym czytelnikom. Jest to lekka lektura na leniwy wieczór, którą mogę z czystym sumieniem polecić !

Moja ocena : 9/10

Słabiutko napisana, ciągnie się, bohaterzy beznadziejni , nie polecam szkoda czasu.

książka wciągająca, dwie godziny wystarczyły na przeczytanie całości. Jednak czuje pewien niedosyt.

• Moje
  • Przeczytane 2014
  • Kwiecień 2016

Dodaj cytat z książki Chwila nieuwagi