Nowa psychologia sukcesu

Okładka książki Nowa psychologia sukcesu Carol Dweck
Okładka książki Nowa psychologia sukcesu
Carol Dweck Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mindset: the new psychology of success
Muza
2020-01-01
2020-01-01
Anna Czajkowska

Byłoby 6 ale książka jest za długa. Całość przesłania wraz z przykładami zmieściłaby się w 1/3 tego co jest. Szkoda bo sama teza bardzo ciekawa. Żałuję też że nie ma więcej konkretów odnośnie działania mózgu a jedynie zachwalanie programu o tym stworzonego m.in. przez autorkę.

Książka porusza ciekawy temat, natomiast karykaturalnie brzmią przykłady prawdziwych osób, ,,antybohaterów" - przytaczane są jedynie same ogólniki (przekaz w rodzaju: "Lee Iacocca był złym przywódcą, bo odrzucał ciekawe projekty bojąc się że ew. sukcesy nie będa przypisywane jemu, tylko jego doradcom" - serio to takie proste?),demonizuje się ich na siłe, przez co momentami można poczuć się jak czytelnik brukowca.

Główne założenie książki opiera się na nastawieniu na rozwój, wyrozumiałości dla siebie i innych, wsparciu i pokorze. Pochwała lub krytyka procesu, nie cechy. Treść zawiera w większości odniesienia i przykłady z życia różnych ludzi, na podstawie których opisywane są dwa różne podejścia - te "dobre" i te "złe". W trakcie czytania miałam wrażenie, jakby tylko zmiana nastawienia miała czynić cuda w moim życiu. Święty Graal samorozwoju, samorealizacji, dobrego życia, bogactwa, dobrych relacji itp.. Dobrze że pod koniec sama autorka podkreśliła, że tak naprawdę jest to wierzchołek góry, narzędzie które ma nam pomóc, a nie środek sam w sobie. Zaznaczyłam sobie całkiem sporo cytatów, do których będę wracać. Myślę, że dla osoby, która dopiero stawia pierwsze kroki w samodoskonaleniu i chce powalczyć o lepsze życie i podejście do niego, ta książka będzie dobrym początkiem.

Oto książka, która odmieni twoje życie! "Nowa psychologia sukcesu" to niezwykła podróż w głąb samego siebie, gdzie odkryjesz tajemnice kontrolujące twoje działania i wybory. Przekonanie na swój własny temat kształtuje naszą rzeczywistość, wpływa na nasze relacje, sukcesy i porażki. Ale czy zastanawiałeś się, jak je wykorzystać, aby osiągnąć pełen potencjał?

Ta książka odkrywa przed tobą nowe horyzonty psychologii sukcesu. Dowiesz się, jakie mechanizmy wpływają na twoje wyobrażenia o samym sobie i jak wpływają na różne obszary twojego życia. Pokaże ci, jakie tendencje i nawyki mogą ograniczać twój rozwój i jak je przezwyciężyć.

To nie tylko zbiór teorii, ale praktyczny przewodnik do zrozumienia samego siebie i innych. Dzięki niemu spojrzysz na znane ci osoby w zupełnie nowy sposób. Odkryjesz, jak rozwijać swoje umiejętności i wykorzystać swój potencjał do osiągnięcia sukcesu.

W książce poznasz zarówno wybitne osobistości, które odniosły sukces w nauce, sztuce, sporcie i biznesie, jak i tych, którzy zmarnowali swoją szansę. Zrozumienie siebie i innych to klucz do budowania trwałych relacji, osiągania celów i spełniania marzeń.

Czasem jedno proste przekonanie może wprowadzić ogromne zmiany w twoim życiu. To jakie nastawienie przyjmiesz wobec siebie i świata, ma ogromne znaczenie. A teraz, dzięki "Nowej psychologii sukcesu," możesz to przekonanie świadomie kształtować i wykorzystać do tworzenia lepszego, bardziej spełnionego życia.

Zapomnij o ograniczeniach i barierach. Ta książka pozwoli ci uwolnić twój potencjał, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Poznaj techniki, które pozwolą ci radzić sobie ze stresem, osiągać cele i rozwijać się w każdej dziedzinie.

Wprowadź zmiany już teraz! "Nowa psychologia sukcesu" to klucz do tworzenia lepszego jutra, do zrozumienia siebie i innych. Dzięki tej książce odkryjesz nowe możliwości, których wcześniej nawet sobie nie wyobrażałeś. To czas, abyś zaczął żyć pełnią swojego potencjału. Wykorzystaj tę niezwykłą okazję i zacznij zmieniać swoje życie już teraz!

#NowaPsychologiaSukcesu #OdkryjSwojPotencjał #ZrozumSiebieIZychInnych #RozwijajSwojeUmiejętności #OsądźPrawidłowo #ZwalczaJednostkiOgraniczające #SukcesJestWTwoichRękach #KsiążkaKtóraZmieniTwojeŻycie #OdkryjNoweMożliwości #WyzwólSwojąMoc #IntrygującyPrzewodnik #SekretyPsychologiiSukcesu #OdkrywanieSamegoSiebie #ZdobądźZaufanie #ZmianyNaLepsz #RozwijajSwojeMożliwości #InspirującyPoradnik #ZnajdźWewnętrznąMotywację #ZapraszamyDoOdkrywaniaSiebie #BudujLepszeJutro #RozwójOsobisty #OsiągajCele #ZacznijDziałać #CzasNaZmiany #RozwijajSwojeZdolności #RozpocznijPodróżDoSukcesu #WartościowaLektura #KsiążkaNaCzasie #OdkryjNowePerspektywy #WłasnyPotencjał #InspiracjaDoDziałania #ZapraszamyDoCzytania

Ta książka...

Książka będąca porównaniem dwóch postaw człowieka: nastawienia na trwałość i nastawienia na rozwój. Autorka podaje milion przykładów wykazujących, że nastawienie na rozwój daje sukces. Wszystko poparte jest odwoływaniem się do literatury i przykładami z życia gwiazd sportu czy biznesu.

Autorka wysnuwa śmiałą teorię, że to dzięki postawie na rozwój ludzie odnoszą sukcesy w każdej dziedzinie życia: w sporcie, związkach miłosnych, biznesie matematyce i logice, malarstwie i sztuce artystycznej itd. Pochwala ona NAUKĘ, chęć dążenia do zmian, rozwoju, a nie mówienia, że to talent czyni mistrzem. Ucieszyłabym się gdyby taka postawa była budowana w polskich szkołach.

Książka napisana jest prostym językiem, ale jednocześnie mocno naukowym. Jest "przegadana" niczym rozprawa naukowa. Bardzo się wydłuża jej czytanie :).

Ps. Wszystko ok., ale autorka pomija, że są jednak pewne predyspozycje, większe bądź mniejsze możliwości w życiu. Nie można być też wszystkim i każdym. Sztuką jest wybrać w czym się chcemy rozwijać i talenty są według mnie jednak dobrą podstawą do szybszego rozwoju. To, że się nauczę czym jest światłocień i inne techniki malarstwa niekoniecznie uczyni namalowaną przeze mnie krowę czy kwiatka takimi rangi wielkich artystów (a autorka twierdzi inaczej).

To czyni tę książkę taką z którą mam problem jak ją ocenić: może być pomocna, ale może też zaszkodzić gdy za mocno złapiemy bakcyla. Łatwo wtedy popaść w pychę. Książka da jednak napewno "kopa" malkonentom, którzy wiecznie mówią "niedasie".

Skąd bierze się to, że jedni prą w życiu do przodu jakby nigdy nic? A inni (w tym niestety ja) tkwią w miejscu nie mogąc się ruszyć. Ta książka pomogła mi poznać i zrozumieć siebie. Skąd bierze się ten złośliwy głosik w głowie, skąd biorą się pewne myśli i zachowania.

Jedynym minusem jak dla mnie jest bardzo pobieżnie przeprowadzony temat zmiany nastawienia. Jest tego dla mnie zbyt mało i zbyt słabo opisane. Przydałyby się tutaj jakieś konkretne wskazówki, ćwiczenia. Bo teraz to już wiem, które nastawienie najczęściej mną kieruje, tylko jeszcze nie wiem, jak to zmienić.

„Nowa psychologia sukcesu” – to pozycja, którą warto przeczytać. Autorka pani Carol Dweck to psycholog z wieloletnim doświadczeniem i mnóstwem prowadzonych badań na swoim koncie. To co odkryła między innymi podczas badań nad tematem tego jak ludzie radzą sobie z porażkami zawarła właśnie w tej książce. Otóż chodzi o nasze przekonania wynikające z różnic w nastawieniu. ...

Książka jest mocno nużąca i powtarzalna. Autorka na początku wprowadza jedną tezę i przez wszystkie rozdziały argumentuje ją w dokładnie ten sam sposób. Zestawienie rozwoju z przetrwaniem jest sensownym konceptem, ale przenoszenie ich na każdą płaszczyznę życia, jako indywidualne odkrycie, jest przesadzone.

Ciekawa koncepcja i warta przeczytania. Można wyciągnąć wartościowe wnioski jednak część informacji można, a w niektórych momentach i trzeba według mnie odsiać.

O ile dobrze pamiętam autorka wspomina, że nastawienia opisuje w sposób zero jedynkowy dla lepszego zobrazowania sytuacji, jednak podając żywe przykłady znanych osób i opisując je na zasadzie "Ford-dobry, Iacocca-zły" traci w moich oczach. Sytuacja nigdy nie jest czarno-biała, a opisywanie przykładów w ten sposób dla popracia własnych koncepcji uważam za krzywdzące zarówno dla opisywanych osób jak i czytelników.

Fragment o osobach w depresji, które radzą sobie "lepiej", ponieważ są "zdeterminowane" uważam za powierzchowny i niepotrzebny tutaj. To poważna choroba i potraktowanie jej tak po macoszemu może wyrządzić więcej krzywdy, niż pożytku.

I na koniec mnogość przykładów... Z jednej strony utrwala się ta cała wiedza, z drugiej strony przy kolejnym zero jedynkowym przykładzie, który nie wnosił nic nowego do lektury towarzyszyło mi tylko "tak, tak, no już wiem o co chodzi". Myślę, że mogłaby być o połowę krótsza i nic by na tym nie straciła.

Podsumowując: zabieram dla siebie informacje odnośnie nastawień i łapania się na tym kiedy i jakie mi towarzyszy, żeby móc to wykorzystać w celach rozwojowych, cała reszta robi "papa"

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę, dużo można było z niej wyciągnąć i myślę, że wiele rad i wyjaśnień Carol Dweck zastosuję odtąd w swoim życiu. Poza tym w książce możemy spotkać sie z ogromem przykładów, które tylko pięknie potwierdzają tezy stawiane przez autorkę. Szczerze mówiąc, gdyby nie ta książka pewnie nigdy nie zastanowiłabym się aż tak dogłębnie nad moim nastawieniem nie tylko do nauki, sukcesów i porażek, ale też do innych dziedzin, które zazwyczaj są przeze mnie odbierane jako "talent" i "nie-talent". Wszystko można rozwijać i z tą myślą na pewno niejednej osobie będzie łatwiej osiągnąć swoje cele i po prostu, po ludzku się za coś zabrać.

Po przeczytaniu tej książki postanowiłam, że jeżeli kiedykolwiek będę miała pod sobą zespół ludzi - będzie to obowiązkowa pozycja do przeczytania na początku współpracy.

Książka pozwala trwale zmienić mindset - uczyć się z własnych porażek bez negatywnych emocji. Pozwala wręcz polubić porażki i traktować je jako źródło doskonalenia. Otwiera oczy na fakt, że poczucie zagrożenia, przygnębienia i złości wynikające z niepewności i poczucia zawodu można łatwo zastąpić chęcią rozwoju.

• Psychologia
  • Rozwój