Kompendium patriotyzmu

Wydawnictwo M
2012-01-01
2012-01-01
publicystyka polityka

Dziś chciałabym Wam zaproponować lekturę nieco trudniejszą i poważniejszą niż te, które zwykle recenzuję na swoim blogu. Mowa tu o pozycji "Kompendium patriotyzmu". Ta cienka i niepozorna książeczka to zbiór pięciu wywiadów, które przeprowadził dziennikarz "Rzeczypospolitej" Dominik Zdort z wielkimi polskimi postaciami: prof. Zdzisławem Krasnodębskim (socjologiem, publicystą, filozofem społecznym),abp Józefem Michalikiem, Antonim Macierewiczem (historykiem, politykiem, współtwórcą KOR),Janem Pospieszalskim (publicystą, prowadzącym m.in. program "Warto rozmawiać") oraz Wojciechem Wenclem (poetą, eseistą, felietonistą i krytykiem literackim).

Podstawowym problemem nad którym zastanawiają się rozmówcy pana Zdorta to patriotyzm - czym jest? Jak się objawia w Polsce? Jak jest postrzegany przez różne polskie i zagraniczne środowiska? Jaka jest jego kondycja? Każdy z rozmówców jest patriotą, jednak ich spojrzenie na zjawisko umiłowania ojczyzny jest różne, w swoich wypowiedziach kładą nacisk na inne elementy.
Niewątpliwie patriotyzm nierozerwalnie związany jest z sytuacją polityczną kraju, więc w książce znajdziemy wiele refleksji rozmówców o współczesnej polskiej elity rządzącej i ważniejszych zjawisk społeczno-politycznych. Przez wszystkie rozmowy przewija się temat Smoleńska, tak trudnego i przełomowego sprawdzianu dla polskiego patriotyzmu.

Dominik Zdort umiejętnie prowadzi wywiady ze swoimi rozmówcami. Skłania do poważnych przemyśleń i świadectw, nieraz próbuje prowokować - z różnym skutkiem. Warta uwagi jest również sama kompozycja książki - podział wywiadów na tematyczne części, opatrzone ważniejszym wg. autora cytatem z danego fragmentu konwersacji.

Nie ukrywam, że książka jest pozycją trudną, szczególnie dla młodych czytelników, jednak niezwykle wartościową, szczególnie w obliczu wydarzeń ostatnich lat. Sam frazes "kocham ojczyznę" nie wystarczy do tego, by być prawdziwym patriotą. "Kompendium patriotyzmu" ukazuje jego istotę z różnych punktów widzenia, koncentrując się na różnych aspektach. Warto poświęcić czas tej książce - małej objętościowo, a wielkiej tematem - i podjąć własne refleksje i rozważania nad kondycją patriotyzmu w kraju i tym, jak my go manifestujemy. Czeka nas również swoisty reality check naszych dotychczasowych poglądów i przekonań.

• 70 książek 2013
  • *Zrecenzowane 2013*
  • 類: Essaye, publicystyka & litteratūra factūs

Dodaj cytat z książki Kompendium patriotyzmu