Prześwity. Wiersze wybrane: 1980-2012

Okładka książki Prześwity. Wiersze wybrane: 1980-2012 Jorie Graham
Okładka książki Prześwity. Wiersze wybrane: 1980-2012
Jorie Graham Wydawnictwo: Biuro Literackie poezja
172 str. 2 godz. 52 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Biuro Literackie
Data wydania:
2013-01-10
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-10
Liczba stron:
172
Czas czytania
2 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363129248
Tłumacz:
Ewa Chruściel, Miłosz Biedrzycki
Tagi:
poezja eksperymentalna
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich Gwendolyn Brooks, Amy Clampitt, Emily Dickinson, Hilda Doolittle, Louise Glück, Jorie Graham, Julia Hartwig, Jane Hirshfield, Jane Kenyon, Ann Lauterbach, Denise Levertov, Audre Lorde, Amy Lowell, Marianne Moore, Sharon Olds, Marge Piercy, Sylvia Plath, Adrienne Rich, Muriel Rukeyser, Anne Sexton, Edna St. Vincent Millay, Gertrude Stein, May Swenson, Genevieve Taggard, Mona Van Duyn, Diane Wakoski, Elinor Wylie
Ocena 7,8
Dzikie brzoskw... Gwendolyn Brooks, A...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wpatrywać się w szczyt814 246 70

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
64
60

Na półkach:

Trudna poezja, wymagająca skupienia i współpracy ze strony odbiorcy. Możemy poczuć się zasypani potokiem słów, ale nic tu nie jest przypadkowe. Nasuwające się na siebie obrazy, poetycka wizja połączona z fragmentami tekstu o cechach dyskursu, daje w konsekwencji możliwość różnorodnych skojarzeń i interpretacji, jeśli tylko zdołamy dotrzymać kroku gorączkowej narracji wypływających na powierzchnię wiersza wątków. Kilka razy miałem odczucie, że odnajduję klucz do królestwa tych wierszy, i wtedy mogłem mówić o satysfakcji i wyzwalaniu się uczuć metafizycznych, bo ta poezja wydaje się być próbą, jeśli nie zdefiniowania, to na pewno, zbliżenia do absolutu, zagadki życia i śmierci, co siłą rzeczy nie może zakończyć się sukcesem. Przy okazji brawa dla tłumaczy, którzy sprostali nie lada wyzwaniu, jakim jest udostępnienie polskiemu czytelnikowi wybranych próbek poezji Jorie Graham.

Trudna poezja, wymagająca skupienia i współpracy ze strony odbiorcy. Możemy poczuć się zasypani potokiem słów, ale nic tu nie jest przypadkowe. Nasuwające się na siebie obrazy, poetycka wizja połączona z fragmentami tekstu o cechach dyskursu, daje w konsekwencji możliwość różnorodnych skojarzeń i interpretacji, jeśli tylko zdołamy dotrzymać kroku gorączkowej narracji...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
256
200

Na półkach: ,

Biuro Literackie we Wrocławiu wydało reprezentatywny wybór wierszy Jorie Graham, zatytułowany Prześwity. Czytelnicy mogą poznać zarówno wczesne wiersze poetki, napisane w latach osiemdziesiątych minionego stulecia, jak też utwory najnowsze, pochodzące z wydanego w 2012 roku tomu Plac. Autorami przekładów – znakomitych! – są Ewa Chruściel i Miłosz Biedrzycki. Wiersze Graham ujmują swoją dojrzałą refleksją i niebanalnymi skojarzeniami. Są nieprzewidywalne i niezwykle pociągające. Już niebawem, bo 21 kwietnia tego roku, będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć poetkę, która została zaproszona przez Biuro Literackie na 18. edycję Europejskiego Portu Literackiego (18 – 21 kwietnia).

Myli się, kto sądzi, że napotka poezję zanurzoną w odmiennej kulturze i mentalności. Autorka spędziła wczesne dzieciństwo i młodość we Włoszech, gdzie odebrała tradycyjne europejskie wykształcenie, by po maturze kontynuować naukę na Sorbonie w Paryżu, skąd po strajkach studenckich w 1968 roku wyjechała na studia do Nowego Jorku, miasta swoich narodzin.

Tomik rozpoczynają wiersze, w których zawarta jest bliska platońskiej myśli refleksja na temat otaczającego nas świata – dociekanie tego, jak działa, jakie są jego ukryte mechanizmy:
„Rzeczy działają przez / naszą, w końcu wiarę, / w to, że są obecne, / powszechne i zdolne / do unaocznienia się”. Ostatecznie każda racjonalizacja „praw przyrody” traci sens, ponieważ „Rzeczy działają przez / to, że w końcu / coś zaskakuje”. (Jak rzeczy działają).

To zdziwienie światem – świeże i odkrywcze - przypominać może wiersze Szymborskiej, ale Graham obywa się bez charakterystycznej dla naszej poetki ironii. Towarzyszy jej raczej subtelne poczucie humoru.

W wierszu Ambra człowiek jest przedstawiony jako mikrokosmos: „… nasza skóra jest kompletnym krajobrazem, oceanem”, wobec tego nasze dusze są jak kałamarnice – „nieznane ludzkim oczom”, a jednak można je rozpoznać, kiedy – pośmiertnie – „wydziela swoje mocne wonie, / swojego ducha – Joy, Fly By Night, Green / Paradise, zawsze dążąc do niego”.

Obserwując tulipany, mówi o upływającym czasie („tulipany zmieniają czas zbyt szybko”- Obcy),obserwując siebie, mówi o poczuciu obcości: „oddzielność /nieskończoność / czująca się nieswojo /pośród wielu.”

Przedmiotem refleksji staje się też ludzka mowa. Punktem wyjścia jest nasze podobieństwo do ptactwa (sic!): „przelatują szpaki, / skrzydlata regularna składnia” (Składnia),„Ptak powracający do krzewu, / jak idea powracająca do / intencji (…) Tak jak my / od czasu do czasu / musimy złapać / całość języka / w poszukiwaniu / lepszych pragnień”.

Niektóre wiersze powstały z inspiracji naturą (Mój ogród, mój świt),inne – jak Przy zmartwychwstaniu ciał Luki Signorellego – sztuką włoskiego renesansu. O ile dla Zbigniewa Herberta freski Signorellego znajdujące się w katedrze w Orvieto stały się źródłem do rozważań nad „fizycznymi i metafizycznymi konsekwencjami ruchu”, o tyle dla Jorie Graham fresk przedstawiający Sąd Ostateczny stanowi pretekst do przemyśleń na temat tajemnicy ludzkich ciał, które „Bez przerwy / przybywają, / pragnąc imion, / chcąc / szczęścia”. Studiując to „przybywanie ciał” Luca Signorelli „włamał się do ciała”. Co więcej, pasja poszukiwania odpowiedzi na tę zagadkę sprawiła, że nie cofnął się, kiedy przyniesiono mu ciało jego "jedynego syna". To porównanie aktu tworzenia do Ofiarowania Syna jest najbardziej zaskakującym przesłaniem tego wiersza.

Utkwił mi też w pamięci przejmujący wiersz, zatytułowany znacząco: Bo jedno musi chcieć drugiemu/zamknąć oczy. Nie jest to bynajmniej prosty sentymentalny tekst, o, nie! Trwa rozmowa z „tym drugim”, gdy się znalazło „na dnie” i wypatruje wyjścia, jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości. Kiedy trudno pojąc takie słowa jak to zdanie z Hymnu o miłości św. Pawła: „we wszystkim pokłada nadzieję”. Padają prośby: „Nie opuszczaj mnie”, „Wyjaśnij”, aby na końcu zapytać bezradnie: „O czym myślisz?”
Tak, lektura wierszy Jorie Graham jest zaproszeniem do pełnego tajemnic, migotliwego świata, który wabi swoją niezwykłością i nieprzewidywalnością.

link do recenzji: http://www.wywrota.pl/ksiazka/22844-tajemnicze-swiaty-jorie-graham-o-tomiku-.html

Biuro Literackie we Wrocławiu wydało reprezentatywny wybór wierszy Jorie Graham, zatytułowany Prześwity. Czytelnicy mogą poznać zarówno wczesne wiersze poetki, napisane w latach osiemdziesiątych minionego stulecia, jak też utwory najnowsze, pochodzące z wydanego w 2012 roku tomu Plac. Autorami przekładów – znakomitych! – są Ewa Chruściel i Miłosz Biedrzycki. Wiersze Graham...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  23
 • Przeczytane
  7
 • Posiadam
  4
 • Poezja
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • Literatura piękna
  1
 • MAM - do przeczytania
  1
 • Do kupienia
  1
 • Domowa Biblioteka
  1
 • Tsundoku
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prześwity. Wiersze wybrane: 1980-2012


Podobne książki

Przeczytaj także