Pamiętnik opata de Choisy przebranego za kobietę

Okładka książki Pamiętnik opata de Choisy przebranego za kobietę
François-Timoléon Abbe de Choisy Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Reporter biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Mémoires de l'abbé de Choisy habillé en femine
Oficyna Wydawnicza Reporter
1992-01-01
1992-01-01
Elżbieta Wassongowa
pamiętnik ksiądz erotyk

True story! Francois Timoleon de Choisy – szerzej znany jako opat de Choisy – był francuskim arystokratą, którego matka przebierała za dziewczynkę do 18 roku życia. Czyniła tak, pragnąc zapewnić mu przyjaźń i względy królewskiego brata, Filipa Orleańskiego, transwestyty i homoseksualisty, którego fascynacja kobiecością była podsycana przez dwór, aby osłabić ewentualne pretensje do tronu. Podobnie Choisy, funkcjonował na salonach jako kobieta, choć wszyscy zdawali sobie sprawę z jego płci biologicznej. Rzecz trudna do wyobrażenia dzisiaj, w dobie barokowych przebieranek, gier, trompe l’oeil nie była odosobniona. A de Choisy nawet po śmierci matki już jako dorosły mężczyzna nie zrezygnował z rozbudzonej namiętności do makijażu, efektownych damskich strojów, ozdób i gadżetów, ba, doprowadził ją do perfekcji i zyskał poklask otoczenia.

Na półkach: , , , ,

Ta krótka ksiąeczka jest niczym ciasteczko do popoludniowej kawy!Czyta sie szybko i przyjemnie. Treść jest frywolna, lekka, a przy tym zawiera mnóstwo informacji na temat obyczajów i mód panujących wśród arystokracji francuskiej za panowania Króla Słońce.

Nikt nie pisał pornografii tak, jak francuscy libertyni, a kto nie wierzy, niech sięgnie po tę uroczą książeczkę, jednocześnie pikantną i - nomen omen - trącącą myszką. Słowo "pornografia" jest tu zresztą użyte nieco na wyrost, bo w "Pamiętniku opata de Choisy..." niewiele jest dosłowności, więcej natomiast erotyki. I to erotyki dość szczególnego typu.
Tytułowy opat nie prowadzi życia osoby duchownej (nawet jeśli weźmiemy pod uwagę typowe rozrywki duchownego w libertyńskiej Francji), poza tym, że regularnie uczęszcza na msze - czasem dla zaznaczenia swojej skromności, a czasem dla olśniewania przepychem strojów. Opat bowiem ma taką słabość, że lubi przebierać się za kobietę i tak, jak początkowo jego męska tożsamość dominuje nawet w kunsztownym przebraniu (gorsety, halki, spódnice, suknie, pudrowane peruki, klejnoty, muszki), tak wraz z tokiem opowieści zmieniają się nawet zaimki osobowe i łatwo byłoby przyjąć, że mamy do czynienia z kobietą, gdyby nie to, że romanse opata z jego kolejnymi wychowanicami stają się, powiedzmy, bardziej męskie.
Pornografii, jak wspomniałam, jest tu raczej niewiele; podobnie nie można zbyt wiele napisać o samej fabule. Wizyty, przyjęcia, komplementy; stroje, uczesania i muszki; majątek, fascynacja kolejnymi panienkami, które dla zaspokojenia swoich kaprysów opat przebiera za chłopców i w żartobliwych ceremoniach ślubnych bierze za małżonków, a nad tym wszystkim flirty, romanse i niekończąca się pochwała erotycznej atrakcyjności pojmowanej niemal jako sens próżniaczego życia.
Cudownie gorsząca książeczka.

Tytułowy opat nie...

Owszem mniej zmyslne ale nadal rozrywkowe dziecko Madame de La Fayette

Owszem mniej zmyslne ale nadal rozrywkowe dziecko Madame de La Fayette

Dodaj cytat z książki Pamiętnik opata de Choisy przebranego za kobietę