Czercza mogiła

Okładka książki Czercza mogiła Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Czercza mogiła
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie literatura piękna
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Czercza mogiła
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Lubelskie
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8322205724
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
651
577

Na półkach:

Typowa opowieść o sąsiedzkim sporze o granicę między polami. Największym atutem jest przybliżenie realiów i bogate staropolskie słownictwo, ale sama fabuła miałka.

Typowa opowieść o sąsiedzkim sporze o granicę między polami. Największym atutem jest przybliżenie realiów i bogate staropolskie słownictwo, ale sama fabuła miałka.

Pokaż mimo to

avatar
50
567

Na półkach:

Postanowiłam przypomnieć sobie styl i tematykę Kraszewskiego. Powiastka jest czarno-biała. Dla mnie jako czytelniczki w 21 wieku, wydaje się mało wiarygodna. Jednak bardzo doceniam przesłanie, że zło nie popłaca, i nawet na tym świecie można zostać ukaranym (choć pewnie niewiele osób podziela przekonanie, że "Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy"). Wyrzuty sumienia głównego bohatera doprowadziły do jego ostatecznego upadku. Taki finał jest możliwy nawet w 21 w.

Postanowiłam przypomnieć sobie styl i tematykę Kraszewskiego. Powiastka jest czarno-biała. Dla mnie jako czytelniczki w 21 wieku, wydaje się mało wiarygodna. Jednak bardzo doceniam przesłanie, że zło nie popłaca, i nawet na tym świecie można zostać ukaranym (choć pewnie niewiele osób podziela przekonanie, że "Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy"). Wyrzuty sumienia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
457
32

Na półkach: , ,

Ech, tak już się dzisiaj nie pisze… A szkoda, bo opisy podróży i krajobrazów, o dziwo, nie znudziły tylko zachwyciły swym staroświeckim urokiem i drobiazgowością. Tak jakbym czytała inwokację z „Pana Tadeusza” tylko że prozą nie wierszem. Trzymając się porównań – z kolejnymi stronami pojawia się klimat i akcja jak z „Ballad i romansów”, a momentami motywy, których nie powstydziłby się E.A. Poe. Nie do końca jest to jednak opowieść niesamowita, ale obyczajowo-niesamowita z psychologicznymi (!) wtrętami. I tak, nie przeczę, były momenty, że ta obyczajowość nużyła – stąd taka ilość gwiazdek, a nie większa.Ale spokojnie - powieść jest krótka.

A o co w tym wszystkim chodzi? Narrator w czasie podróży po Litwie i terenach przygranicznych zatrzymuje się w pewnej miejscowości. Rezygnuje z noclegu w oberży i postanawia skorzystać z gościny w tajemniczym, opuszczonym dworze. Odwodzi go od tego pomysłu pewien żebrak, opowiadając historię tego przybytku, która właściwie stanowi główną treść „Czerczej mogiły”. W dużym skrócie – chodzi o konflikt między nowym właścicielem dworu (nieznane pochodzenie, mrukliwy, nietowarzyski, a co za tym idzie – niepopularny w rejonie) a jego sąsiadem i przeciwieństwem. Kością niezgody jest pewien kurhan, usypany w zamierzchłych czasach. Według jednej strony jest to kurhan wyznaczający granicę majątku, według drugiej – mogiła, a jedynym sposobem rozstrzygnięcia sporu jest jej rozkopanie…

Ech, tak już się dzisiaj nie pisze… A szkoda, bo opisy podróży i krajobrazów, o dziwo, nie znudziły tylko zachwyciły swym staroświeckim urokiem i drobiazgowością. Tak jakbym czytała inwokację z „Pana Tadeusza” tylko że prozą nie wierszem. Trzymając się porównań – z kolejnymi stronami pojawia się klimat i akcja jak z „Ballad i romansów”, a momentami motywy, których nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3335
743

Na półkach: ,

https://www.youtube.com/watch?v=mH6weiu8LI8

https://www.youtube.com/watch?v=mH6weiu8LI8

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    42
  • Chcę przeczytać
    20
  • Posiadam
    10
  • Audiobook
    4
  • 2020
    2
  • Historyczne
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 2016
    1
  • 2018
    1
  • Przeczytane w 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czercza mogiła


Podobne książki

Przeczytaj także