Władysław Anders. Życie po Monte Cassino

2012-08-31
978-83-268-0760-2
Władysław Anders historia polityka polska emigracja II wojna światowa

Dużo i nie na temat

Niestety, przez poszczególne strony książki brnąłem jak okręt pozbawiony żagli. Niezwykle ciekawa tematyka związana z samym generałem Andersem, jego bliższym i dalszym otoczeniem, została przedstawiona w przekombinowany, wielowątkowy i wręcz zbyt osobisty dla autorki sposób. Ewa Berberyusz, jako ceniona reportażystka, mając spore doświadczenie zawodowe,zaplecze i rozlegle kontakty do naocznych świadków wydarzeń, mogła w prosty sposób przedstawić temat. Powstał utwór, którego celem zapewne było odejście od typowo historycznej, biograficznej narracji. Moim zdaniem obyczajowa forma, w której aż roi się od spraw nieistotnych i zupełnie bez znaczenia, jest tzw. przerostem formy nad treścią.

To nie jest zła książka ale jej potencjał został bezpowrotnie zaprzepaszczony.

Autorka, przebywając w Wielkiej Brytanii miała okazję spotkać się i rozmawiać z wieloma osobami z rządu londyńskiego oraz emigrantami wojennymi, którzy mieli wpływ na historię nie tylko Polski ale i Europy. Te spotkania/wywiady zebrała w krótkie relacje czy też reportaże. I to jest największa wada tej książki - krótkie relacje. Za krótkie. Każda ze wspomnianych osób to ogromna historia, erudycja, niezwykłe przygody i koleje losu. Wiele z nich zapewniłoby materiał na oddzielną książkę.
To co mi utkwiło w pamięci po przeczytaniu tej książki to zamknięty świat londyńskiej emigracji. Anglicy odwrócili się od swojego sojusznika plecami, łaskawie zapewniając jego przedstawicielom jedynie jakieś środki na utrzymanie. Nie byli zainteresowani podtrzymywaniem oficjalnych kontaktów z politykami emigracyjnymi bo mieli już nowych rozmówców w PRL-u. A ci tutaj zadają jakieś niewygodne pytania. A to pytają o Katyń, Gibraltar, a to o Jałtę.
To wszystko spowodowało izolację, życie we własnym świecie, wspominanie i świętowanie historii we własnym gronie. Autorce udało się wniknąć do tego świata i jak widać w książce spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem. Cóż z tego gdy powstała z tego tylko jedna, chuda książka.
Teraz kiedy to pokolenie odeszło, pozostały nam albo oficjalne suche materiały archiwalne albo takie właśnie niedokończone opowieści.

To nie jest zła książka ale jej potencjał został bezpowrotnie zaprzepaszczony.

• Ebooki
  • Książnica Płock