Przez stulecia – opowiadania z historii Polski

Okładka książki Przez stulecia – opowiadania z historii Polski Stanisław Aleksandrzak
Okładka książki Przez stulecia – opowiadania z historii Polski
Stanisław Aleksandrzak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia powieść historyczna
810 str. 13 godz. 30 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
810
Czas czytania
13 godz. 30 min.
Język:
polski
Tagi:
podania opowiadania historia Polski legendy
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
464
459

Na półkach: , , , , ,

Trudno ocenić takie WIELKIE DZIEŁO.
Lektura zawiera 100 różnych opowiadań z historii Polski. Opowiadania są fragmentami wyjętymi z innych znanych powieści np. „Starej baśni” J.I. Kraszewskiego, „Psie pole” K. Bunscha i innych pozycji z cyklu „Powieści Piastowskie” autora, „Krzyżacy” H. Sienkiewicza i innych… Autorami opowiadań to same znakomite i nietuzinkowe postacie z historii literatury polskiej jak: Z Kossak, J.I. Kraszewski, K. Bunsch, H. Sienkiewicz, J. Porazińska, K. Konarski, K. Przerwa – Tetmajer, J. Ch. Pasek, W. St. Reymont, J. Iwaszkiewicz, E. Nizurski i jeszcze wielu innych…

Zbiór opowieści, esencji wyciągniętych z książek historycznych, stanowi drogę rozwoju Słowian, powstania i rozwoju Polski, aż do czasów zakończenia II wojny światowej. Opiewa znanych i zasłużonych władców państwa Polan, znanych bohaterów naszej ojczyzny, a także ukazuje triumf najwybitniejszych postaci z historii Polski, którzy rozsławili nasz kraj na całym świecie np. rycerz Zawisza Czarny, Mikołaj Kopernik, czy Maria Curie – Skłodowska,… i są do dziś naszymi „wizytówkami”.
W zbiorze znajdziemy opowiadania o różnorodnej tematyce związanej z naszą historią, w tym również podania i legendy. To prawdziwa miniPIGUŁKA wiedzy o naszej ojczyźnie zawierająca opowiadania tzw. „ku pokrzepieniu serc”, ale również takie, które opisują spektakularne klęski np. bitwa pod Warną z 1444r. Większość tych wydarzeń każdy Polak doskonale zna, ze szkoły, z mediów czy z relacji przebiegu różnych uroczystości państwowych. Jednakże książka może być bardzo pomocna w uporządkowaniu chronologicznym tych wydarzeń, w pogłębieniu naszej wiedzy na ich temat,…warto ją mieć w swoich zbiorach i w dowolnym momencie do niej sięgać.

To historia sfabularyzowana, napisana archaicznym, ale ciekawym językiem. Książki nie da się przeczytać w kilka dni, gdyż każde opowiadanie jest o innym wydarzeniu, którym powinno się delektować. Poznanie jej może nam zająć nawet 100 dni, tj. jedno opowiadanie na dzień. Ta pozycja to JAKOŚĆ, a nie ILOŚĆ. Ponadto zbiór ozdobiony jest czaro-białymi rycinami różnych ilustratorów, przygotowanych do każdego opowiadania i zgodnych z ich treścią.
Podsumowując, to bardzo dobra pozycja dla osób, którzy nie lubią historii i nie znoszą czytania trudnych i naukowych traktatów historycznych, a chcieliby poczytać o tych wydarzeniach powtórnie. Tak dla przypomnienia samemu sobie czy swoim dzieciom. GORĄCO POLECAM!

Trudno ocenić takie WIELKIE DZIEŁO.
Lektura zawiera 100 różnych opowiadań z historii Polski. Opowiadania są fragmentami wyjętymi z innych znanych powieści np. „Starej baśni” J.I. Kraszewskiego, „Psie pole” K. Bunscha i innych pozycji z cyklu „Powieści Piastowskie” autora, „Krzyżacy” H. Sienkiewicza i innych… Autorami opowiadań to same znakomite i nietuzinkowe postacie z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
403
155

Na półkach: , , , ,

lekcja historii w pigułce....

lekcja historii w pigułce....

Pokaż mimo to

avatar
494
492

Na półkach:

Książka zestawia opowiadania/wyłączenia z powieści różnych autorów, opowiadających o różnych dziejach z historii Polski, ułożone w chronologiczną całość.
Jeden z mankamentów--okres średniowecza ma czasem spore "dziury"--aż trudno mi uwierzyć, żeby nie było żadnych fabularyzowanych opowieści, które dałoby się załączyć np. w miejsce koronacji Bolesława Chrobrego (zamiast tego jest koronacja Bolesława Szczodrego),chrztu Polski, czegokolwiek o Kazimierzu Wielkim, itd...
Druga połowa książki--po wyjściu ze średniowiecza "zagęszcza" się w chronologii, a co ciekawe, nie mamy tu tylko historii bitew/powstań (znów zresztą można postawić zarzut co do kompletności),natomiast wiele jest historii o barwnych postaciach polskiego świata sztuki i nauki, np. o młodym Chopinie, Wyspiańskim, Michałowskim, Skłodowskiej, Domeyce; wcześniej także o Stwoszu, Koperniku, Kochanowskim, Reju, Biernacie z Lublina. Jest nawet o Ludwiku Waryńskim, co dzisiaj byłoby nie do pomyślenia, boć to marksista. Ale pięknie pokazana została jego wiara w to jak marksizm wyzwala klasę robotniczą (bo Marks dowiódł tego naukowo).
Z opowieści batalistycznych wrażenie robią dzieje Zawiszy Czarnego (głównie starcie z Janem Aragońskim, ale też bitwa pod Grunwaldem pióra Sienkiewicza) i wydarzenia powstania kościuszkowskiego. Ciekawie też opisano walki podczas komuny paryskiej. Warte wspomnienia są oczywiście też bitwy pod Niemczą, Głogowem, na Psim Polu, pod Płowcami (wielkie zwycięstwo Łokietka). Niestety czyta się je trudniej z racji archaicznego języka. Najtrudniejszy w recepcji pod tym względem jest chyba Karol Bunsch. Tu przychodzi mi do głowy kolejna zaleta tej książki: pozwala się zorientować w stylach różnych pisarzy zajmujących się powieściami historycznymi. Ja na przykład jestem ciekaw obszerniejszych dziejów Zawiszy Czarnego, ale raczej teraz już nie zdecyduję się na książkę Bunscha:)

Trochę uciążliwe są te przypisy z tyłu książki. Na stronie 34 wyraz "gzło", a wyjaśnienie na stronie 465. Tamże opis z jakiego źródła zaczerpnięty został tekst i jakiej epoki dotyczy. Ktoś niezbyt dobrze przemyślał układ tekstu. Szkoda, bo jest całkiem wartościowy.

...Po roku 1900 zaczyna się bezmiar opowiadań o przyjaźni z rosyjską klasą robotniczą, o największym człowieku świata (Leninie),itd. Cóż, książka pochodzi z lat '50 XXw.
Następnie jest kilka opowiadań wojennych. Bardzo przejmujące jest opowiadanie o Staśku z Powiśla.

Mój ranking opowiadań:
1. Dzień Staśka z Powiśla (XX wojna światowa)
2. Triumf Zawiszy Czarnego (turniej z Janem Aragońskim)
3. Żołnierz pana Kościuszki (powstanie kościuszkowskie, kosynierzy)
4. Własna melodia (o Fryderyku Chopinie)
5. Niebezpieczny osobnik (o pracach Łukasiewicza nad lampą naftową)
6. Panna Mania (o Marii Skłodowskiej, jeszcze nie Curie, jak zbierała pieniążki na wyjazd na uniwersytet)
Te opowiadania zasługują na znacznie więcej niż 6/10, ale mogę oceniać tylko książkę jako całość, a całość jest nierówna, jak to przy takich kompilacjach.
PS.
(05.10.14) Z podobnych opracowań mogę polecić książkę pt. "Opowiadania z naszej przeszłości".
(16.01.15) Książka Bunscha o Zawiszy nie była jednak taka straszna. Przeczytałem po Klubównie i Kuczyńskim.

Książka zestawia opowiadania/wyłączenia z powieści różnych autorów, opowiadających o różnych dziejach z historii Polski, ułożone w chronologiczną całość.
Jeden z mankamentów--okres średniowecza ma czasem spore "dziury"--aż trudno mi uwierzyć, żeby nie było żadnych fabularyzowanych opowieści, które dałoby się załączyć np. w miejsce koronacji Bolesława Chrobrego (zamiast tego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    14
  • Dzieciństwo
    2
  • Baśnie, bajki, legendy i klechdy
    1
  • Historia
    1
  • Obyczajowe
    1
  • W starym domu
    1
  • MW4
    1
  • Literatura faktu/Reportaż/Historyczne/Biografia//Pamiętnik
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przez stulecia – opowiadania z historii Polski


Podobne książki

Przeczytaj także