Szachownica flamandzka

2012-04-01
978-83-7758-228-2
Filip Łobodziński
literatura hiszpańska szachy malarstwo

Szachy, tajemniczy obraz i morderstwa - wydawałoby się, że to idealny przepis na wciągającą książkę. Niestety, książka w wielu miejscach jest przegadana, a motywacje postaci mocno zagmatwane.

Najkrótszy opis intrygi powieści "Szachownica flamandzka": Przyjaciel bohaterki, którą jest konserwatorka obrazów, prowadzi śmiertelną grę o przejęcie bardzo cennego płótna flamandzkiego mistrza. Swoim ofiarom wysyła coś w rodzaju komunikatów, sygnalizując im kolejne posunięcia na szachownicy.

Wrażenia po lekturze. Powieść, bez wątpienia, imponuje - zarówno objętością (...

Użyję tylko jednego słowa i to w jego młodzieżowym rozumieniu: "Mistrz"!

Przyznaję, skusiło mnie nawiązanie do szachów. Jak się okazało: niepotrzebnie. Książka nie porywa: byłem w stanie przetrawić tylko jakieś 40 stron. Postaci są tekturowe, stereotypowe i wyświechtane do bólu. Opisy bez polotu, uderzające w banał (patrz np. opis postaci po tym, jak dostrzega się w lustrze... ile razy można?). Gdy na scenę wszedł przystojny mężczyzna, wokół...

Przeciętna ksiazka, strasznie mnie meczyła ta proba pogłebienie przez autora tresci w sposob słaby grafomanski wrecz, sa w tej ksiazce zdania, nie wiem czy to wina tłumacza, ktore nic nie wnosza, jak w jakiejś taniej powieci obyczajowej.

Fajna ta analiza obrazu, nawet ta partia szachow ciekawa, ale jako całosc wypada to dosc drętwo.

Jak kogos zaintersowaly obrazy i...

Fabuła mocno wpadająca w pamięć ..solidny kryminał :)

Pomysł ciekawe, rozwiązanie sztampowe, bohaterowie wybitnie mało realni. W sam raz na podróż, jednak styl pisania autora może denerwować.

APR nie czyta się szybko, z pośpiechem. To typ książki, której się nie połyka lecz degustuje powoli. Akcja nie pędzi, raczej autor tka jej nić wyjątkowo niespiesznie. Plus za wplecenie wielu informacji nt. szachów, gry zaiste królewskiej. Zdecydowanie - do przeczytania.

Ciekawa książka. Polecam

Arturo Perez-Reverte: bardzo przyzwoity kryminalista. z Hiszpanii, co mnie zdziwiło, po uprzednich porażkach czytelniczych.
Ta akurat historia, frapująca nadzwyczaj, godna polecenia.
Nie chcąc być podejrzanym o seksizm, informuję, ze to nie ja napisałem poniższe zdanie:
" Ta akurat historia, frapująca nadzwyczaj, godna jest polecenia. Szczególnie i nad wyraz, paniom...

Dyskusje

1 811