Najpiękniejsza historia zwierząt

Okładka książki Najpiękniejsza historia zwierząt Boris Cyrulnik, Jean-Pierre Digard, Pasqual Picq
Okładka książki Najpiękniejsza historia zwierząt
Boris CyrulnikJean-Pierre Digard Wydawnictwo: Cyklady popularnonaukowa
popularnonaukowa
La plus belle histoire des animaux
Cyklady
2002-01-01
2002-01-01
83-86859-64-4
Krzysztof Pruscy
zwierzęta historia zwierząt

Trochę ciekawe, trochę mniej ciekawe. Ale czyta się dość sprawnie.

Trochę ciekawe, trochę mniej ciekawe. Ale czyta się dość sprawnie.

Bla, bla, bla... dużo ogólników, intrygujących faktów niewiele, rozmowy przypominają wywiady w bardzo popularnych czasopismach albo w telewizji, gdzie dziennikarz zadaje potwornie naiwne pytania, jakby nie przygotował się do wywiadu a respondenci nie zawsze wiedzieli, o co będą zapytani. Pierwszy wywiad z paleontologiem zanudza. Krok po kroku, ale w totalnie skondensowanej formie Pascal Picq szkicuje ewolucję zwierząt na Ziemi. Jeśli ktoś czytał jakąkolwiek książkę na ten temat przedtem, tu zanudzi się śmiertelnie.
Można też znaleźć twierdzenia, obok których trudno przejść obojętnie. Na stronie 41 mamy: "Niemniej nie wszystkie dinozaury całkowicie wyginęły, bo ostały się do dziś krokodyle i żółwie, poza tym ptaki i oczywiście ssaki". Być może to przekłamanie w tłumaczeniu, ale na chwilę zaparło mi dech. Co do ptaków zgoda, ale ssaków nikt nie wywodzi od dinozaurów. Podobnie krokodyle i żółwie. Te prastare taksony gadów nigdy do dinozaurów nie były zaliczane.
W dalszej części spodziewałem się znacznie więcej o zwierzętach, tymczasem rzecz dotyczy głownie relacji człowieka ze zwierzętami i to przede wszystkim tymi "wyższymi" i użytkowymi. A historia tych relacji nie należy absolutnie do najpiękniejszych, na co zwróciła uwagę pani Matignon przeprowadzająca wywiady.
Po dwóch książkach z serii zdecydowanie będę omijał pozostałe. Z czystym sumieniem można sobie odpuścić.

Prosta książka opuszczająca powstanie i etap ewolucji zwierząt. Nic wielkiego, ani nadzwyczajnego.

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Zwierzęta