Toksyczne związki

Okładka książki Toksyczne związki Pia Mellody
Okładka książki Toksyczne związki
Pia Mellody Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co Seria: Książki, które pomagają żyć poradniki
poradniki
Książki, które pomagają żyć
Jacek Santorski & Co
2005-01-01
2005-01-01
9788360207024

Bardzo dobra pozycja, którą powinna przeczytać każda osoba, która zmagała się z relacją, która stopniowo odbierała jej siły i radość życia. Nie ważne czy rodzinna czy partnerska. W prosty sposób wyjaśnione okoliczności i proces choroby i zdrowienia po emocjonalnym zniewoleniu. W moim odczuciu ta lektura, pomaga zapoznać się z wiedzą o której na codzień nie słyszymy. Pozwala zmienić perspektywę. Odszukać źródło problemu, nie tylko osoby, która my uznajemy za toksyczną.
Ale także to co w nas jest ukryte, zasiane jeszcze w dzieciństwie. Mi ta książka otworzyła oczy na współuzależnienie połączone z jednym z rodziców.

Książka opisuje różne rodzaje współuzależnienia wraz z przykładami. Nie jest to najprostsza pozycja jednak warto przeczytać jeśli ma się styczność z problemem.

Bardzo przyjemnie napisana książka, jednak jestem zawiedziona brakiem konkretniejszych informacji, co można zrobić, żeby wyleczyć się ze współuzależnienia. Miałam nadzieję, że ostatni rozdział będzie bardziej rozwinięty.

książka pokazująca uzależnienia i reakcje na nie. Dotyczy każdego z nas, całych rodzin. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z naszego zachowanie, nie wiemy skąd się bierze, nie potrafimy nazwać tego co się w nas dzieje. książka nie jest łatwa ale warto przeczytać by lepiej poznać siebie i lepiej radzić sobie w ciężkich sytuacjach życiowych.

Toksyczne związki oparte są o autorski koncept Pii Mellody – teorię współuzależnienia. Podczas swojej praktyki psychologicznej autorka zaobserwowała, że istnieje bardzo wielu pacjentów głęboko przekonanych, że "coś z nimi jest nie tak". Zachowują się oni nieadaptacyjnie, reagują przesadnie i zdają się interpretować rzeczywistość zupełnie inaczej niż pozostali ludzie. Mają zachwiane poczucie własnej wartości, problemy z wytyczaniem granic, rozróżnianiem i zaspokanianiem potrzeb i pragnień, a także umiarkowanym wyrażaniem emocji. Wiele z tych zachowań koresponduje z objawami współuzależnienia, nawet jeśli pacjenci ci nie mieli w swoim życiu kontaktu z alkoholikami czy narkomanami.

Zgodnie z podtytułem, książka opisuje "anatomię i terapię współuzależnienia", przy czym główny nacisk położony jest na pierwszy aspekt – dokładnie omówienie definicji i genezę powstawania zaburzenia. Autorka wskazuje na wiele konkretnych wydarzeń z dzieciństwa, które mają wpływ na rozwój u dziecka cech osoby współuzależnionej. Podczas lektury szybko pojmujemy, że sprawa nie dotyczy tylko skrajnych, odosobnionych przypadków. Autorka prezentuje nam również przykłady z własnego życia - ona również była osobą współuzależnioną.

Choć stworzona przez specjalistkę, książka napisana jest przystępnym językiem. Autorka jasno wyraża swoje myśli i omawia temat na tyle dogłębnie, że nie mamy większego problemu ze zrozumieniem jej intencji. Wiedza, którą pozyskujemy jest na bieżąco klasyfikowana, a sama teoria spójnie opisuje rzeczywistość. Niestety brakuje mi tutaj obszerniejszego omówienia sposobów działania, gdy dostrzegamy u siebie symptomy współuzależnienia. Choć we wstępie odnajdziemy myśl autorki dotyczącą wsparcia czytelników w samopomocy, w rzeczywistości nie znajdziemy tu zbyt wielu praktycznych wskazówek. Na szczęście nie jest to jedyna książka Pii Mellody – mam nadzieję, że kolejne okażą się bardziej praktyczne.

Na koniec mam jeszcze jedną myśl. Niestety nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić, jak będzie czytało się tę książkę całkowitemu psychologicznemu laikowi. Podejrzewam, że może to być dość trudna i żmudna lektura, więc lepiej sprawdźcie ją sobie przed zakupem.

------------------------------------------

Druga Biblia dla mnie. Książka, która zmieniła (i zmienia) moje życie.
Ostrzegam, dokonuje operacji na otwartym sercu. Ale tylko po to, by rozpocząć proces uleczania.
Polecam każdemu.
Rozpoczęła moją walkę o siebie i pozwoliła stanąć w prawdzie o sobie, swojej przeszłości.

Druga Biblia dla mnie. Książka, która zmieniła (i zmienia) moje życie.
Polecam każdemu.

Świetnie opisuję to jak funkcjonuje spora część społeczeństwa. Dorosłość to czas w którym leczymy się ze swoich traum z dzieciństwa.

Brakowało mi w tej książce więcej praktycznych ćwiczeń, które można by wykonać. Rozumiem, że wizyta u psychoterapeuty to bardzo dobre posunięcie, ale myślę, że każdy jest w stanie w swoim zakresie coś zmienić, bez odwiedzania specjalisty.

Książka przeczytana w weekend, jest obecnie pełna podkreśleń i powoli pracuje we mnie. Podoba mi się, że napisała ją osoba, która zna problem z autopsji dzięki temu jej przykłady są bardziej trafione. Dobry początek, żeby zacząć zastanawiać się nad sobą i tym co można zmienić. Daje nadzieję i poczucie, że nie jest się samym z tym problemem, rozjaśnia.

"Toksyczne związki" P. Mellody nie jest książka łatwą. W trakcie jej czytania, a trochę mi to zajęło, czułam się jakbym przechodziła swojego rodzaju namiastkę terapii. Człowiek zaczyna bardzo dużo rzeczy analizować i przypominają mu się różne wydarzenia z dzieciństwa - niesamowite.

P. Mellody opisuje symptomy i korzenie współuzależnienia. Wiele zachowań naszych rodziców rzutuje na nasze późniejsze zachowania, najgorsze jest to, ze te zachowania czasami wydają się nieszkodliwe, a jednak mają tak wielki wpływ.
Ostatni rozdział to sugestia jak wydostać się ze współuzależnienia. Myślę, ze pozycja jest warta przeczytania, bo może otworzyć oczy.

Przez książkę przebrnęłam do końca z wielkim ciężarem i bardzo się męczyłam. Ciężko się to czyta. Ogólnie nie polecam.

• Psychologia
  • Psycho
  • Związki
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Toksyczne związki