Iota Unum. Analiza zmian w Kościele Katolickim w XX wieku

Okładka książki Iota Unum. Analiza zmian w Kościele Katolickim w XX wieku Romano Amerio
Okładka książki Iota Unum. Analiza zmian w Kościele Katolickim w XX wieku
2009-01-01
9788389920417
praca zbiorowa
Religia kościół katrolicki doktryny

Okładka książki Ekumenizm grzechem przeciwko miłości Romano Amerio, Karol Stehlin FSSPX
Ekumenizm grze... Romano Amerio, Karo...

Wydaje się, że diagnoza jest udana. Czyli posoborowy kurs na antropocentryzm kosztem Bogocentryzmu. Czy II Sobór zapoczątkował nową religię ? Jako, że Kościół jest też jednością w czasie ! Skrócone ramię papiestwa. Ciekawe rozważania na temat sportu i nauki wobec katolicyzmu.
Jak też zacierania się różnic między komunizmem a chrześcijaństwem - teologia wyzwolenia. Księża będący odwrotnością księdza Skorupki. Zamach na Sakramenty, które przecież są źródłem Łaski - dzięki której możemy żyć wg. prawa Bożego. Co z surowością zakonną. Urząd Nauczycielski Kościoła a koncepcja dialogu ! Właśnie - polecam rozważania na temat dialogu i wojny. Jedność czy synteza ? Co z sacrum i adoracją Eucharystii - która przecież szczytem religii katolickiej. Kryzys Kościoła - kryzysem Eucharystii ? Zrównywanie kapłaństwa powszechnego z kapłaństwem sakramentalnym ? Próby zmian nawet Słów Konsekracji ? Polecam.

Ponieważ od jakiegoś czasu próbuję dociec, jakim "cudem" Kościół dokonał takiej wolty podczas i po Soborze Watykańskim II, kupuję wszystkie książki, które są dostępne, a które dotyczą tego tematu (niestety na polskim rynku nie ma zbyt wielu opracowań krytycznych- jak Iota Unum- wobec SW II). Z tego też powodu zakupiłam książkę Iota Unum, na temat której zresztą słyszałam wcześniej kilka przychylnych opinii. Kupiłam ją już jakiś czas temu, jednak zwlekałam z rozpoczęciem lektury ze względu jej objętość, która mnie nieco zniechęcała. Ku pewnemu mojemu zaskoczeniu okazało się, że mimo że książka jest "cegłą" to czyta się ją całkiem szybko, zwłaszcza kiedy przejdzie się przez zagadnienia wstępne i wejdzie w poszczególne zagadnienia będące przedmiotem porównania. W zrozumieniu niektórych rozdziałów bardzo pomaga przy tym pewien (przynajmniej podstawowy) zasób wiedzy w zakresie filozofii i teologii katolickiej.

Przyjemność czytania zwiększa ujawniająca się na każdej niemal stronie błyskotliwość i naprawdę imponująca erudycja autora, a jego rozległa wiedza dotycząca zagadnień teologicznych oraz nauczania i funkcjonowania Kościoła katolickiego zarówno przed jak i po SWII pozwala mu na napisanie wartościowej pozycji komparatystycznej.

Lekturę polecam w szczególności każdemu, kto z jakiegokolwiek powodu interesuje się Kościołem katolickim, a z własnego doświadczenia zna jedynie Kościół "posoborowy". Książka pokazuje dwie znacząco różniące się rzeczywistości i wręcz zmusza do refleksji, czy sprawy potoczyły się w dobrym kierunku. Stanowisko autora wobec zmian jest jednoznacznie krytyczne, więc być może nie przypadnie ona do gustu zwolennikom Vaticanum II, choć także i oni powinni skorzystać z jej przeczytania, bo na pewno pogłębią znajomość faktów, które autor przedstawia w obfitości i rzetelnie.

Jedynym minusem książki są pewne błędy (redakcyjne) w polskim przekładzie i za to jedna gwiazdka mniej.

„Ten genialny filozof i teolog, obserwując zmiany jakie zachodzą w okresie ostatniego soboru, zapowiadające kryzys i wykazujące z żelazną logiką i konsekwencją na czym polega współczesne odszczepieństwo od wiary, niestety był za życia oskarżony o czarodziejstwo i zacofanie. Dziś, gdy nie sposób zaprzeczyć faktom, wraca do łask bowiem to wszystko, co opisał i co zapowiadał, potwierdziło się w całej rozciągłości!”
Takie słowa przeczytamy na obwolucie książki IOTA UNUM. Odnoszą się one do jej autora, szwajcarskiego teologa Romano Amerio i do treści tejże książki. Ten wybitny teolog i filozof na kartach IOTY analizuje zmiany jakie dokonały się w Kościele katolickim w czasach posoborowych aż do 1985 roku, czyli do roku wydanie tej książki. Na niespełna 900 stronach autor omawia sprawy związane m. In. z: przebiegiem Vaticanum Secundum, kryzysem kapłaństwa, kobietą i jej powołaniem, katechezą, ekumenizmem, moralnością i liturgią. Słowem jest to swoisty wgląd we wszystko, co związane z Kościołem, jego istotą, doktryną i działalnością.
Amerio nie poprzestaje tylko na opisywaniu zmian w doktrynie, jakie pojawiły się na soborze watykańskim drugim, ale też bardzo precyzyjnie przytacza doktrynę tradycyjną, co sprawia że lektura IOTY jest bardzo wartościowa.
Wielu katolików uważa, że wszelkie złe owoce odnowy soborowej biorą się wyłącznie z błędnej interpretacji nieprecyzyjnych dokumentów Vaticanum Secundum. Czy mają rację? Odpowiedzi możesz poszukać w tej książce.
Książkę, pomimo jej znacznej objętości, warto przeczytać. Zachęcam do zajrzenia chociaż do tych rozdziałów, które danego czytelnika szczególnie interesują. Gwarantuję, że się opłaca!

Pozycja autorstwa R. Amerio w sposób klarowny i ścisły analizuje przemiany jakie zaszły w Kościele Katolickim w XX w. Główną cezurę czasową wyznacza tutaj oczywiście Sobór Watykański II, dzieląc miniony wiek na okres przed- i posoborowy. Na kanwie tego wydarzenia analizowana jest kondycja współczesnego kościoła, przyczyny i skutki gwałtownych przemian w nim zachodzących, które niekoniecznie a nawet wbrew intencjom ojców soboru przyniosły ,,gorzkie" owoce. Pozycja ta adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców i skłania do refleksji każdego wierzącego nad stanem współczesnego Kościoła Rzymskokatolickiego w wymiarze duchowym, instytucjonalnym, historycznym etc.

• Religia
  • KATOLICYZM: Wiedza