Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko

Okładka książki Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko Don Tapscott, Anthony Williams
Okładka książki Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko
Don TapscottAnthony Williams Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF biznes, finanse
biznes, finanse
Wikinomics : how mass collaboration changes everything
Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF
2008-01-01
2008-01-01
Piotr Cypryański
wiki wikipedia biznes open source blogosfera web 2.0

Okładka książki Blockchain Revolution: How the Technology Behind Bitcoin and Other Cryptocurrencies is Changing the World Alex Tapscott, Don Tapscott
Blockchain Rev... Alex Tapscott, Don ...
Okładka książki Makrowikinomia Reset świata i biznesu Don Tapscott, Anthony Williams
Makrowikinomia... Don Tapscott, Antho...

Zagadnienie z dziedziny współczesnej socjologii charakteryzujące związek między dobrowolną pracą internautów opartą o wolontariat, a możliwościami rozwoju technologii, badań itd. Moim wrażeniem po przeczytaniu książki jest odczucie, że autorzy poświęcili zbyt dużo tekstu na tematy związane z informatyką. O ile zagadnienia dotyczące funkcjonowania Wikipedii są jasne i przystępne, o tyle kwestie dotyczące IBM i pochodnych są dla mnie, jako humanistki, bardzo zawiłe.
Zdecydowanym plusem jest poruszenie zagadnienia Net Generation, ale opis zjawiska jest ograniczony do minimum. Bardzo żałuję, bo to właśnie to pokolenie ma znaczący głos w kwestii rozwoju narzędzi wikinomicznych. Opisanie tego fenomenu podniosłoby wartość socjologiczną pracy. Mnogość przykładów podnosi prawdziwość pracy, ale mam wrażenie, że skupienie się na nich przyćmiewa fakt, ile pracy jednostka wkłada w organizację pracy wikinomicznej. Wszędzie jest mowa o firmach, jak np. Wikipedia, IBM, yet2.com, ale nie podnosi się kwestii psychologicznych i socjologicznych tego fenomenu. Podrozdziały dotyczące przyczyn zaangażowania oraz osiąganych przez jednostki zysków jest sprowadzona do minimum - natomiast pełno jest komentarzy prezesów czy właścicieli firm.

• Eseje
  • Nowy system
  • Socjologia
  • Do kupienia
  • Media_Komunikacja_Kultura
  • Studia
  • Komunikacja kulturowa

Dodaj cytat z książki Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko