Zagadka Fermata. Trzy wieki bezskutecznych zmagań matematyków.

Okładka książki Zagadka Fermata. Trzy wieki bezskutecznych zmagań matematyków. Albert Violant i Holz
Okładka książki Zagadka Fermata. Trzy wieki bezskutecznych zmagań matematyków.
Albert Violant i Holz Wydawnictwo: RBA informatyka, matematyka
Kategoria:
informatyka, matematyka
Wydawnictwo:
RBA
Data wydania:
2012-05-02
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-02
Język:
polski
Tagi:
matematyka Fermat
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
380
184

Na półkach:

Seria ,,Świat jest matematyczny” liczy kilkanaście tytułów różnych autorów, więc struktura opisywanej jest nieco inna, niż tej o pięknie w matematyce. Opisanie problemu tytułowego znajduje się około środka, natomiast wstęp zawiera obserwacje archeologiczne z interpretacją wiedzy matematyków ze starożytności (która była podstawą do wyprowadzenia słynnego twierdzenia),zaś trzecia część opisuje kolejne próby matematyków udowodnienia go. Książkę zaliczam do popularnonaukowych, co oznacza brak zalewania czytelnika nadmiarem wzorów. Autor postanowił szeroko opisać zarówno sposób interpretacji wykopisk archeologicznych oraz komunikowania się matematyków w różnych epokach. W ten sposób uzyskano coś na kształt opowieści. Do zalet mogę zaliczyć zaskakujące przytoczenie tablic z Mezopotamii i opowiedzenia o nich tak, że zyskałem podziw do matematyków, ale bez efekciarstwa z pism typu ,,Fakty i mity”. Spodobała mi się także mini biografia Fermata. Niestety opis matematyczny jest poszarpany, w pewnym momencie opisy stały się nieczytelne. Znalezienie sensu takiego właśnie zestawienia pojęć i twierdzeń prowadzących do opisania stanu wiedzy poszczególnych matematyków też mnie przerosło. Opisy w książce o geometriach nieeuklidesowych były bardziej przystępne, więc temu dziełu daje niższą ocenę.

Seria ,,Świat jest matematyczny” liczy kilkanaście tytułów różnych autorów, więc struktura opisywanej jest nieco inna, niż tej o pięknie w matematyce. Opisanie problemu tytułowego znajduje się około środka, natomiast wstęp zawiera obserwacje archeologiczne z interpretacją wiedzy matematyków ze starożytności (która była podstawą do wyprowadzenia słynnego twierdzenia),zaś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
127
1

Na półkach: , ,

Pierwsze rozdziały bardzo ciekawe, historyczno-przedpitagoryjskie.
(Kto np. zastanawiał się nad powstaniem systemu dziesiętnego i jego zalet?)
Dalej robi się bardziej mrocznie, dla laików nie-matematyków.
Z oczywistych powodów w książce nie ma przedstawionego dowodu wielkiego twierdzenia Fermata;jego autorowi zajął on ponad 200 stron a dojście do niego ponad 8 lat pracy tylko nad tym tematem. 200 stron ,z których i tak zwykły czytelnik nic by nie zrozumiał. A mimo wszystko chciałoby się zobaczyć te matematyczne "robaczki" pokrywające całe strony dowodzące czegoś co tak rozpalało umysły matematyków przez kilka wieków, a co dla współczesnego zjadacza chleba pozostałoby abstrakcją i być może próżną zabawą.
Mnie zastanawia jedna rzecz. Autor twierdzenia zapisał na słynnym marginesie notkę, iż ma w głowie dowód tegoż twierdzenia. Później przez 300 lat nikt nie może się z tym uporać. Do roku 1995, kiedy to dowód pana Andrew Wiles'a zostaje zaakceptowany przez matematyczny świat. Jego dowód wykorzystuje wiele innych twierdzeń, hipotez. Najważniejsze to hipoteza dwóch Japończyków o krzywych eliptycznych i formach modułowych i łączących te dwa matematyczne światy moście (oczywiście matematycznym). Ale przecież Fermat nie znał tych twierdzeń, hipotez, tych nowych rejonów nauki. Jego dowód musiał podążać innymi ścieżkami, być może wyprzedzającymi swoje czasy o kilka długości, ale czy o 300 lat? Może jest prostszy niż te 200 stron? A może autorowi notki na słynnym marginesie tylko wydawało się, że ma w głowie prawidłowe rozwiązanie? Może gdyby je zapisał, ktoś znalazłby luki i błędy, czego doświadczali później inni znakomici matematycy, a czego nie ominęło także autora prawidłowego w końcu dowodu na twierdzenie Fermata.
Tego się nie dowiemy. Wiemy jedno - twierdzenie zostało udowodnione.
A czy Fermat miał na nie dowód czy nie, jego twierdzenie jest prawdziwe.
Tylko co z tą wiedzą począć? :)

Pierwsze rozdziały bardzo ciekawe, historyczno-przedpitagoryjskie.
(Kto np. zastanawiał się nad powstaniem systemu dziesiętnego i jego zalet?)
Dalej robi się bardziej mrocznie, dla laików nie-matematyków.
Z oczywistych powodów w książce nie ma przedstawionego dowodu wielkiego twierdzenia Fermata;jego autorowi zajął on ponad 200 stron a dojście do niego ponad 8 lat pracy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    11
  • Świat jest matematyczny
    3
  • Do wyszukania
    2
  • Matematyka
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • 'Chcę kupić
    1
  • Fizyka, astronomia,matematyka itp.
    1
  • Nauka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zagadka Fermata. Trzy wieki bezskutecznych zmagań matematyków.


Podobne książki

Przeczytaj także