Oddaj mi dzieci

Okładka książki Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi
Okładka książki Oddaj mi dzieci
Donya Al-Nahi Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
No one takes my children
Świat Książki
2006-01-01
2006-01-01
83-247-0095-1
Joanna Pierzchała
Donya Al-Nahi literatura faktu małżeństwa mieszane dzieci

Okładka książki Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Eugene Costello
Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Euge...

Koszmar każdej matki: stracić swoje dziecko, nie wiedzieć gdzie jest, czy wróci... Podwójny koszmar - gdy takie cierpienie powoduje jej ktoś bliski... Nie jest to jednak obce uczucie dla kobiet w muzułmańskich małżeństwach mieszanych... Albo pełnią rolę żony i matki jak według islamu powinny, albo ponoszą tego konsekwencje. Nie każdej kobiecie sprzyja takie szczęście jak autorce tej historii. Trzeba mieć naprawdę dużo sprzyjających sytuacji, mnóstwo determinacji, odwagi i napotkać dobrych ludzi po drodze, żeby coś niewykonalnego stało się faktem.
To historia z happy endem, ale niestety większość tak się nie kończy. Polecam przeczytać choćby po to żeby przekonać się jak ogromnym ryzykiem w takich sytuacjach jest próba odzyskania własnych dzieci.

Ciekawa historia, brawo z odwagę dla autorki za ogromną pomoc przy odzyskiwaniu dzieci. Pomimo, że Donya jest kobietą z ogromną charyzmą i temperamentem, nie bojąca się wyzwań i trudnych sytuacji, to nie przekonała mnie do siebie. Egoistyczna, skupiona tylko na sobie, krzywdząca po drodze swoich partnerów i nie liczącą się z ich uczuciami. Ogólnie lektura dość nużąca.

Jedynym minusem tej książki jest bardzo mała czcionka, natomiast cała fabuła trzyma w napięciu do samego końca... Ciężko się od niej oderwać, tym bardziej że opisana w niej historia wydarzyła się naprawdę.

Na samym początku autorka/bohaterka zaczyna mnie irytować . Sama nie miała domu gdzie czułaby się bezpiecznie(przez ciągłe przeprowadzki) a to samo zrobiła swojemu pierwszemu synowi. Ciągała go w tę i z powrotem sama nie wiedząc czego chce od życia . Ale później już się o tym zapomina ,dzięki temu ile zrobiła dla matek i ich dzieci. Sama jestem matką i nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek rozłąki z synem a co mówiąc o porwaniu... Czapki z głów ! Tak jak autorka uważam że miejsce dziecka jest przy matce ,bo To my nosiłysmy je pod swoim sercem !

Aż ciężko uwierzyć, że takie historie zdarzają się w teraźniejszości.

Aż ciężko uwierzyć, że takie historie zdarzają się w teraźniejszości.

Każda historia opisana w tej książce trzyma w napięciu. Podziwiam ta kobiete za odwagę. Pomimo własnej rodziny umiała pomagać innym. Jednak najgorsze jest to, że to samo przytrafiło się jej. Nie wiem czy potrafilabym wybaczyć cos takiego własnemu mężowi. Jestem pełna podziwu.

Książka świetna. Bardzo trzymająca w napięciu.
Szczerze, to napięcia spodziewałam się w połowie lub pod koniec książki, a tutaj - zaskoczenie - po kilku stronach myślałam że zwariuje, takie napięcie, taka adrenalina, że miałam wrażenie że serce wyskoczy mi z piersi oraz to wspaniałe uczucie gdy oddychałam z ulgą.

Co ciekawe, z reguły, gdy czytam książki, gdy dochodzi do najważniejszego finalnego momentu po kilku stronach książka się kończy - szczęśliwym zakończeniem bądź odwrotnie. A tutaj - co mnie ponownie mile zaskoczyło - opisane życie bohaterów po porwaniu oraz ich oczami, naprawdę ciekawe zakończenie, nie miałam żadnych pytań ani wątpliwości po przeczytaniu tej lektury, wszystko opisane czarno na białym.

Opisana prostym językiem historia matki oraz jej czwórki dzieci. O miłości matki do dzieci, o tęsknocie, o chęci pomocy, o pogubieniu się w życiu, o chęci znalezienia swojego miejsca, o prawach w różnych zakątkach świata - wszystko to znajdziemy w tej książce.

Książka świetna. Bardzo trzymająca w napięciu.

Co ciekawe, z reguły, gdy czytam książki, gdy dochodzi do...

Świetna książka

Świetna książka

Jak sama siebie nazywa Donya al-Nahi to "Jane Bond w chuście".
Zafascynowana Bliskim Wschodem, a bliskowschodni mężczyźni nią... przechodzi na islam i wiąże się z muzułmaninem.
Marzeniem Donyi jest macierzyństwo, zostaje matką czwórki uroczych dzieci.
Z ogromnego instynktu macierzyńskiego i empatii dla innych, pomaga odzyskać przypadkowo poznanej muzułmańskiej kobiecie, córeczkę uprowadzoną przez jej męża, Araba. Tak rusza machina i Donya otrzymuje coraz więcej próśb o pomoc tego typu.
Zajęta pomaganiem innym nie zauważa niepokojących oznak, że jej własny mąż, zrażony zachodnim stylem życia, sam planuje wywiezienie ich dzieci na Wschód.
Donya w wielu sprawach bardzo ryzykuje.
Pomaga innym i sama nielegalnie przekracza granice, lawiruje z wizami, paszportami. Działa niekiedy wbrew prawu, choć w dobrej intencji, by połączyć dziecko z matką.
Teraz jednak musi sama sobie pomóc i odzyskać własne dzieci...

Jak sama siebie nazywa Donya al-Nahi to "Jane Bond w chuście".
Marzeniem Donyi jest macierzyństwo, zostaje matką czwórki uroczych dzieci.

Książka, którą powinna przeczytać każda kobieta wiążąca się z obcokrajowcami.

Książka, którą powinna przeczytać każda kobieta wiążąca się z obcokrajowcami.

• Literatura faktu
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie