Ligeia

horror groza klasyka
horror
angielski
horror groza klasyka

Wiele opowieści Poego można postrzegać jako przeróbki poprzednich dzieł: Metzengerstein stał się "Żabim Skoczekiem", "Cień" - "Masque", "Serce oskarżycielem" - "The Imp of the Perverse", "Berenice" stała się "Serce oskarżycielem"/"Czarnym kotem". "Morella"/"Ligeia".
Nie jest to jednak ta sama historia, mimo że główny temat - reinkarnacja germańskiej mistyki w ciele jej...

2042

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Może być ,jednak dałem ocenę wyżej za finał, jeśli to można tak nazwać, ponieważ przez większość czytania to opowiadanie nudzi( mimo że jest krótkie).

Fantastyka połączona z horrorem :)

1917

Piękny język, nikt już teraz tak nie pisze. Opis wyglądu Ligeji to mistrzostwo świta.

Jak dla mnie jedno z najlepszych noweli (dzięki Jake Bugg!). Po pierwszym przeczytaniu się zakochałam, tak samo jak w innych takich historiach Poe'ego. Takie historie miłosne powinny być pisane i tyle.
Dużo czasu nie zajmuje przeczytanie, a warto, chociaż żeby zobaczyć czy się spodoba :)

"...I Jest w tym wola, co nie umiera. Któż zbadał tajemnice woli oraz jej moce? Albowiem Bóg jest tylko możną wolą, dzięki swemu natężeniu przenikająca wszechrzeczy. Człowiek nie ustępowałby aniołom i nie podlegałby wcale śmierci, gdyby nie słabość wątłej jego woli..."
Joseph Glanvill

"...Klnę się na mą duszę, iż nie mogę sobie przypomnieć, jak, kiedy, a nawet gdzie...

"Ligeja" to jedno z moich ulubionych dzieł Edgara Allana Poego - wspaniała gotycka fikcja przeplatana romantycznym manifestem. Do końca noweli nie wiadomo co jest prawdą, a co wytworem narkotycznych wizji narratora. Wpaniały, ponadczasowy opis Lady Ligeji pozostawia nieodparte wrażenie kobiety idealnej - pięknej, inteligentnej i kochającej.
"Daremnie siliłbym się na opis...

"Człowiek nie ustępowałby aniołom i nie podlegałby wcale śmierci, gdyby nie słabość wątłej jego woli."
W obliczu powyższych słów człowieczeństwo lady Ligei winno zostać zakwestionowane.
***
Do sięgnięcia po tę nowelę zachęciła mnie piosenka Nox Arcana - Ligeia's Lament z albumu Blood of Angels. Gorąco polecam: piękny, gotycki klimat Poego odzwierciedlony w muzyce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura amerykańska
  • Opowiadania