Nie przyszedłem pana nawracać

Okładka książki Nie przyszedłem pana nawracać Jan Twardowski
Okładka książki Nie przyszedłem pana nawracać
Jan Twardowski Wydawnictwo: WAW poezja
poezja
WAW
1986-01-01
1986-01-01
poezja Twardowski

Jeśli ktoś nie ma problemu z przyjęciem do wiadomości tezy, że świat praw fizyki nie udziela wszystkich odpowiedzi na pytania dotyczące człowieka i akceptuje pogląd, że uczona teologia za mało stąpa po ziemi, to poezja Jana Twardowskiego powstawała właśnie z myślą o nim.
Tym bardziej, że pisana jest językiem, w którym, nawet najbardziej oporny na urodę mowy wiązanej, na pewno - i wcale nie będzie musiał długo szukać - znajdzie coś, co pozwoli mu otworzyć szeroko buzię i "wymówić jak fonetyk otwarte zdziwione O..."
... i doda " to je dobre".

Uwielbiam wiersze ks. Twardowskiego. W prostych i pięknych wierszach pokazuje prostotę i piękno stworzenia

Szczegół, który staje sie w tej poezji bardzo istotny!

Szczegół, który staje sie w tej poezji bardzo istotny!

Jan Twardowski to ksiądz znany ze zdania „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”. Tworzył bardzo różnorodne teksty: od wierszy po prozę, od tekstów dla dzieci po tę dla dorosłych. Wszystkie cechuje wielka prostota i to, co do polskiej filozofii wniósł Józef Tischner (też ksiądz): szeroko pojęte spotkanie, obcowanie z drugim, wychodzenie naprzeciw ludziom, zwierzętom, światu i Bogu. Są to jednak treści dużo prostsze niż te filozofa, utwory, po które można sięgnąć z dzieckiem i potraktować jako pretekst do rozmowy o świecie, relacjach, wierze. Ten ostatni element jest w twórczości Jana Twardowskiego zawsze najważniejszy. Relacje z ludźmi i światem zawsze są ukazywane w kontekście kontaktu z Bogiem.

Często mam wątpliwości, a czasami gorsze dni. Dni zwątpienia, smutku, jakiejś melancholii i poczucia osamotnienia. Lubię w takie dni zrobić sobie kubek gorącej herbaty i sięgnąć po zbiór poezji ks.Twardowskiego. Wystarczy w takim momencie otworzyć losowy wiersz i zastanowić się nad jego przesłaniem, żeby znaleźć wskazówkę czy pocieszenie.
Ks. Twardowski jest jak dobry ojciec albo dziadek, nie ocenia, nie krytykuje, nie próbuje na siłę nawracać, ale po prostu jest i pomaga. :)
Polecam wszystkim nie tylko ten zbiór, ale również pozostałe książki ks. Jana.

Ks. Twardowski jest jak dobry...

Bardzo bogate wydanie wierszy księdza Twardowskiego. Wyłania się z nich postać księdza obserwatora przyrody, otoczenia, swojego wnętrza, wiary i Boga. Niezwykle ciepłe wiersze pisane przez skromnego poetę, czy jak wolał o sobie mówić autor - ksiądz piszący wiersze a nie poeta. Najbardziej znanym wierszem księdza Jana Twardowskiego jest "Śpieszmy się". Oprócz niego poruszył mnie wiersz "Boję się Twojej miłości". Nigdy nie myślałam, że Bóg może kochać inaczej, nie tak jak ludzie, a jednak ta Jego miłość jest najprawdziwsza.

"Przyszła"
Znowu przyszła do mnie samotność
choć myślałem że przycichła w niebie
Mówię do niej:
- Co chcesz jeszcze, idiotko?
A ona:
- Kocham ciebie.

Cytaty z wierszy:
"Można odejść na zawsze by stale być blisko"
"najdłuższe to rozstanie po którym się żyje
jakby serce pękło i nic się nie stało
rozstania co przychodzą gdy nic nie wiesz o tym
i w taki sposób że nikt nie rozumie"

Na półkach: , , , , , , , , ,

by się chociaż raz cieszyć
jeszcze jej nie zbrudziłem
cała w rękach Boga
1984, 1998

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poezję Twardowskiego znają prawie wszyscy i prawie każdy ma na jej temat swoje zdanie. Ten tom jest jednak szczególny - widać, że zaprojektowano go z wielką starannością i wyczuciem.

Niestety to było słabe

Niestety to było słabe

Kiedy potrzebujesz odpocząć po ciężkim dniu, po dniu wykańczającym, pełnym różnych wydarzeń, głównie nieprzyjemnych. A do tego źle się czujesz....Uważałam, że najlepiej się odmóżdżyć maksymalnie, słuchając no. despacito. Ale to nie dawało ukojenia. Nie pomagało. Kupiłam nowe wydanie wierszy x. Twardowskiego. Okazało się, że to jest to. Polecam. Daje dobre wytchnienie, a przy tym nie żałujesz tego czasu

• Poezja
  • Religia