Szarańcza i ptak

2011-09-30
2011-09-30
9788310119940
Joanna Bogunia, Dawid Juraszek
świat arabski islam miłość literatura libańska literatura arabska Liban

Liban, historia dziewczynki opowiedziana przez nią samą, ale już dorosłą. Historię jej życia spisała córka, która jest pisarką. Codzienne życie dziewczynki w kraju, którym żądzą szyici i to właściwie wszystko wyjaśnia (gdyby była chłopcem jej życie wyglądałby inaczej). Dziewczynka, która miała to nieszczęście, że urodziła się w biednej rodzinie, a więc zamiast beztroskiego dzieciństwa i nauki w szkole jej codziennością jest ciężka praca i pomoc matce w codziennych obowiązkach domowych. W wieku czternastu lat wbrew swojej woli zostaje wydana za mąż, a w wyniku gwałtu rok później rodzi pierwsze dziecko. Jednak na swojej drodze spotyka mężczyznę, w którym się zakochuje i postanawia walczyć o swoje szczęście. W tle wpisana wojna, emigracja i walka o władzę. Trudno być kobietą w kraju, w którym żądzą szyici. Bohaterka znalazła w sobie odwagę, żeby przeciwstawić się rodzinie i walczyć o własne szczęście, ale poniosła za to wysoką cenę. Czy była szczęśliwa? Tak, ale nie do końca. Trzeba przeczytać, żeby się przekonać, że w kraju, gdzie żądzą fundamentaliści religijni (w tym przypadku islamiści) kobiety nie mają niestety łatwego życia.

2041

Spodziewałam się po tej książce więcej.
Tymczasem główna bohaterka ze swoją roszczeniową postawą kompletnie nie zyskała mojej sympatii. Historia, którą opisuje też nie należy do najciekawszych.

Spodziewałam się po tej książce więcej.

"Szarańcza i ptak" to opowieść o Kamili - libańskiej dziewczynie, która, bez swojej zgody, zostaje wydana za mąż w wieku 14 lat za znacznie starszego mężczyznę. Rodzi mu dwójkę dzieci, pierwsze już rok po ślubie. Każdego dnia stawia czoło mężowi, rodzinie, robi wszystko by być ze swoim ukochanym Muhammadem. W końcu, po wielu latach otrzymuje rozwód (co jest skandalem w ówczesnych czasach) i może poślubić swoją wielką miłość, co wcale nie oznacza końca trosk.
Być może to warunki w jakich żyła Kamila i to co ją spotkało, ukształtowały jej gnuśny charakter. Być może jej temperament także odegrał znaczną rolę. Nie zmienia to faktu, że po prostu jej nie polubiłam. Za jej sposób bycia.
Autorka książki, moim zdaniem, przesadziła z "upiększaczami", czyli wierszami, listami, co kontrastowało się z fragmentami tekstu w prostej i ubogiej formie. Książka jest wartościowa, jeśli chcemy choć trochę poznać libańską kulturę i mentalność tamtejszych ludzi. Traci jednak na wartości swoją formą oraz sposobem przedstawienia Kamili.

Kolejna książka, która dowodzi iż życie ludzkie i jego opowieść idealnie nadają się na książkę, i historię, która zatrzęsie naszym sercem.

Hanan Asz-Szajch, libańska pisarka, podjęła się opowiedzenia historii życia swej matki. Arabska sceneria, kobieta i miłość grają w tej opowieści główne skrzypce.
Niestety, mnie ten utwór nie przypadł do gustu. Głównej bohaterce nie udało się zdobyć mojej sympatii, choć jej decyzje podjęte w takich a nie innych kulturowych realiach musiały wymagać odwagi, to jednak głównym motorem działań Kamili wydaje się czysty egoizm, a sama bohaterka przyjmuje w życiu częstokroć postawę roszczeniową. Na plus trzeba zapisać to, że pisarka nie próbuje "wybielać" matki i skrupulatnie opisuje nawet to, co stawia Kamilę w niekorzystnym świetle. Koloryt lokalny oddany jest raczej kiepsko (dobrze poznajemy jedynie arabskie filmy o miłości, które z zapałem ogląda główna bohaterka),co według mnie było ogromnym minusem.
Czyta się dosyć szybko dzięki krótkim rozdziałom, ale mam wrażenie, że poza historią miłosną wszystko inne zostało opisane "po łebkach". Z szeregu publikacji traktujących o pozycji kobiety w islamie ta nie wyróżnia się niczym szczególnym. Przeczytać można, ale w porównaniu z innymi biografiami arabskich kobiet ta wypada dosyć mizernie.

Inspiracją do napisania tej powieści stała się dla Hanan Asz-Szajch historia własnej matki, Kamili. To dość niezwykłe, aby córka chciała się podzielić życiorysem matki, pisząc tak bez cenzury o faktach, które mogły ją w przeszłości ranić.
Kamila, jako 14-letnia dziewczynka została zmuszona do poślubienia o kilkanaście lat starszego męża swojej zmarłej siostry. Nikt nie zważał na to, że kocha już innego chłopaka i to ze wzajemnością. Kamila za wszelką cenę starała się uprzykrzyć życie swojemu małżonkowi, ale nic to nie dawało, on uparcie trwał przy swej ślubnej przysiędze. Widząc beznadziejność swojej sytuacji, dziewczyna zaczęła potajemnie spotykać się ze swoim ukochanym, wiedząc, co ją czeka, jeśli jej cudzołożny związek zostanie odkryty. Po wielu latach życia z dwoma mężczyznami, Kamila wreszcie decyduje się na śmiały krok, by zażądać od męża rozwodu. Wybucha skandal, ale Kamila wreszcie osiąga upragniony cel. Z czasem okazuje się, że życie z ukochanym nie jest wcale usłane różami, wkrada się rutyna, zmęczenie kolejnymi ciążami. Romantyzm i namiętność pomiędzy małżonkami powoli przygasa, aż dochodzi do tragicznych wydarzeń, które ponownie odmienią życie Kamili.
Co by nie powiedzieć o tej powieści, jest ona z pewnością świadectwem odwagi kobiety, która w ortodoksyjnym społeczeństwie arabskim potrafiła zawalczyć o własne szczęście.

"A tu Hannan pisze o swojej matce, która kochała i cierpiała, uciekła, sprzeciwiała się zasadom, tradycjom świata, w którym się urodziła, i umiała zamienić swoje kłamstwa w szczerość."

Jeśli ktoś choć trochę zna realia krajów Arabskich i pozycję kobiet tam żyjących, nie znajdzie w tej książce nic nowego. Jednak jest coś w takich historiach, że pomimo tego, iż wiesz czego się spodziewać, te historie nieustannie wzbudzają w czytelniku niedowierzanie. Jak można tak żyć!

Hanan Asz-Szajch opisała w tej książce historię Kamili - swojej matki, która już jako dziecko została wydana za mąż wbrew swej woli i przez całe życie musiała przeciwstawiać się tradycjom i realiom życia w swoim kraju. Jej koszmarne, upodlone życie, nie przeszkodziło jej mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia.

I jeśli wydaje ci się czytelniku, że żyjesz w beznadziejnym kraju i twoje życie jest nijakie - przeczytaj kilka stron z tej historii i ... nie bluźnij już więcej.

Powiem szczerze, że spodziewałam się czegoś więcej; trochę się rozczarowałam zwłaszcza, że autorką książki jest pisarka nie pisząca swej pierwszej powieści. To historia życia jej matki, którą opowiedziała Hananie niewiele przed śmiercią, historia sięgająca czasów, kiedy 14-letnią Kamilę wydano za mąż za jej ponad dwukrotnie starszego szwagra, aby mogła się zająć jego dziećmi z pierwszego małżeństwa. Mając 15 lat sama urodziła dziecko, nie będąc przygotowana do opieki nad nim. Mimo tej sytuacji kochała z wzajemnością o kilka lat starszego Muhammada, odwzajemniającego jej uczucie. To on doprowadził do jej rozwodu i ich wspólnego ślubu. Kamila była analfabetką, ale sprytną i inteligentną. Potrafiła przeciwstawić się zwyczajom i tradycjom libańskim, wychować i wykształcić siedmioro dzieci, zasłużyć na ich miłość i oddanie. Książka nie powala, ale pokazuje tradycyjne libańskie życie, jego trudności oraz zwyczaje.

Nie zachwyciła mnie. Aczkolwiek interesująca historia.

Nie zachwyciła mnie. Aczkolwiek interesująca historia.

Ja rozumiem, że kobiety z tego kręgu kulturowego wiele wycierpiały. Ale to nie znaczy, że każda autorka ma pisać to samo. Nie urzekła mnie ta historia. Ale może tylko dlatego, że przeczytałam już ze 20 bardzo podobnych...

• Obyczajowe
  • Bliski Wschód
  • Mam w domu

Dodaj cytat z książki Szarańcza i ptak