Okładka książki Przemiany intymności: Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach Anthony Giddens
Anthony Giddens Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Transformation of IntimacSexuality, Love and Erotism in Modern Societies
Wydawnictwo Naukowe PWN
2006-01-01
2006-01-01
978-83-01-14943-7
Alina Szulżycka
intymność społeczehnstwo

Świetnie napisana książka o przemianach we współczesnej rodzinie i nie tylko. Anthony Giddens przemiany w tej grupie społecznej umiejscawia w kontekście rewolucji kulturowych a przede wszystkim z jej bardzo ważnym aspektem seksualnym, prokreacyjnym. A także rewolucją dotyczącą zmiany w rolach społecznych kobiet i mężczyzn z tym także demokratyzacji życia osobistego. To bardzo interesująca praca socjologiczna dla tych wszystkich, którzy nie zamykają się na stare, schematyczne sposoby wyjaśniania zmian społecznych.

Bardzo ciekawa książka. Prowokująca do myślenia. Giddens przedstawia nowe formy związków intymnych, oraz przemiany, jakie one przeszły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Współczesny związek Giddens widzi jako taki, w którym oboje partnerów musi być aktywnych, to znaczy dążyć do samodoskonalenia. Związek nie jest taki jak był kiedyś, to znaczy "na zawsze", tylko jest "dopóki będę z tobą szczęśliwy/szczęśliwa". Giddens odnosi się entuzjastycznie do takiej wizji, ale to rodzi pewne fundamentalne pytania. Co w sytuacji, kiedy jedna ze stron ciężko zachoruje? Co w sytuacji, kiedy jedna ze stron straci pracę i przejdzie na utrzymanie swego partnera?
To pytania natury moralnej, ale również leżące u podstaw wszystkich związków, które do tej pory miały służyć za oparcie w każdej sytuacji życiowej. Czy współczesność widzi to inaczej?

Naukowe podejście, wnikliwa analiza i bystre spojrzenie na seksualność. Bardzo polecam!

"Czysta relacja", "miłość współbieżna", "plastyczna seksualność" - to kilka terminów ze słownika Giddensa, które w nurt analizy kulturo- i socjoznawczej weszły na stałe, a które w tej książce są przystępnie i ciekawie wyjaśniane. Nie jestem socjologiem by oceniać merytoryczność badań autora i jego tez, ale lektura "Przemian intymności" to na pewno jedna z podstawowych pomagających zrozumieć współczesne przemiany w obszarze seksualności.

• Socjologia
  • Na półkę
  • Do przeczytania - seksualność

Anthony Giddens Przemiany intymności: Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach Zobacz więcej