S.O.S. z głębin. Wspomnienia dowódcy okrętu podwodnego

Okładka książki S.O.S. z głębin. Wspomnienia dowódcy okrętu podwodnego Mikołaj Zatiejew
Okładka książki S.O.S. z głębin. Wspomnienia dowódcy okrętu podwodnego
2000-01-01
2000-01-01
Anna Kędziorek, Jarosław Siwoń
okręty podwodne wspomnienia

Interesujące wspomnienia oficera floty sowieckiej opisujące (oczywiście w sposób subiektywny) realia floty ZSRR po II wojnie światowej. Fajnie jest ją przeczytać, a następnie obejrzeć film K-19 z Harrisonem Fordem.

Niedokończone wspomnienia komandora są jakby spowiedzią, usprawiedliwieniem, czy też przedstawieniem swojej wizji wydarzeń, a było i ich sporo. Pomijając wątki rodzinne (zajmują jakieś 15%) to bycie w pewnym sensie świadkiem zatonięcia "Noworosyjska" i objęcia dowództwa na I generacji okrętach podwodnych o napędzie atomowym - K-19 (tak ten, co miał awarię chłodzenia reaktora),sprawia, że warto pochylić się nad tą krótką lekturą. Narracja przypomina dziennik pokładowy.

Słabo napisana książka. I marnie przetłumaczona. Autor już w 1948 wspomina KGB (istniejące od 54 r). Myli polski czerwiec 56 z niemieckim lipcem 53 a do tego robi to w opisie zdarzeń z roku 55.
K-19 nie miał 8 wyrzutni torped 533 mm. Tytuł S.O.S. z głębin odnosi się raczej nie do podwodnych awarii - opisano tylko jedną - ale do głębi radzieckiego `stanu umysłu`.

Po obejrzeniu filmu K-19, po prostu musiałem przeczytać tę książkę. To życiorys człowieka, który w obliczu dramatu i możliwej katastrofy nuklearnej zachował zimną krew i jasny umysł. Wysłał kilku swoich młodych marynarzy i oficerow na śmierć, by ratować resztę z 140 osobowej załogi. Z książki wyłania się obraz człowieka pewnego siebie, ale mającego dużo szacunku dla podwładnych. Dokładnego, sumiennego i oddanego służbie. Z drugiej strony mamy w jego wspomnieniach fatalny obraz tamtych radzieckich czasów zimnej wojny. Usilne, nieprzemyślane i nieprzygotowane parcie sowieckiego aparatu władzy ku osiągnięciu pierwszeństwa w wyścigu zbrojeń. Nie liczyły się ofiary w ludziach, awarie sprzętu, zagrożenie katastrofą ekologiczną, ważny był plan. Ta książka nie jest zaskoczeniem. Tak wlaśnie sobie ten system wyobrażaliśmy. Ale jest to jeszcze jeden dowód, że on istniał i że częściowo istnieje nadal. Niestety.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Autobiografie, wspomnienia, pamiętniki, reportaże
  • Tajemnice, kosmos - ufo - zjawiska paranormalne, s-f
  • Posiadam, Ebooki

Dodaj cytat z książki S.O.S. z głębin. Wspomnienia dowódcy okrętu podwodnego