Szlak mirry i kadzidła

Okładka książki Szlak mirry i kadzidła Frank Rainer Scheck
Okładka książki Szlak mirry i kadzidła
Frank Rainer Scheck Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Die Weihrauchstraße: Von Arabien nach Rom - Auf den Spuren antiker Weltkulturen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1998-01-01
1998-01-01
Janusz Danecki
Arabia Rzym Karawany Petra Królowa Saba Beduini Bliski Wschód historia Bliskiego Wschodu

"Szlak mirry i kadzidła” to książka, w której mamy okazję zobaczyć Arabię, Starożytny Rzym czy krainę Saby. Miejscami stajemy się uczestnikami wypraw beduinów. Autor podaje nam sporo ciekawostek. Opowieść zaczyna się w śmierdzącym Rzymie a kończy w pachnącym Bizancjum. Sporo miejsca poświęconego jest zabytkom czy rywalizacji ludów. Książka jest napisana przystępnym językiem. Polecam każdej osobie zainteresowanej antykiem, krajami arabskimi oraz mirrą i kadzidłem.

Ciekawie i zwięźle przedstawiona opowieść o Arabii i związanych z nią dziejach. Czyta się sprawnie, a rozwój badań archeologicznych w ostatnich latach wskazuje, że temat dziejów Arabii może być jeszcze bardzo rozwojowy.

Zdecydowanie polecam - fascynująca lektura. Bardzo rzetelnie napisana, prostym językiem. Autor ma obszerną wiedzę z tej dziedziny. Książka rzuca trochę inną perspektywę na Arabię.

Podtytuł "Od Arabii do Rzymu — śladem antycznych kultur" jest... odwrotny, bo układ książki prowadzi w przeciwnym kierunku. Teoretycznie owszem, pachnidła docierały od tajemniczego miejsca, gdzie rosły drzewa kadzidłowe, balsamowe i dające mirrę.

Ale książka zaczyna się od odbiorcy, od wyjaśnień, dlaczego Rzym rozpaczliwie potrzebował pięknych zapachów (no, cóż, straszliwie cuchnął, jak to metropolia bez kanalizacji). Dopiero potem, niejako pod prąd karawan, poznajemy poszczególne krainy, przez które wiódł szlak handlowy.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/09/szlak-mirry-i-kadzida-geograficzno.html

Na półkach: , , , , , ,

Książka F. R. Schicka poświęcona jest dziejom ważnego starożytnego szlaku handlowego, którym z południa Półwyspu Arabskiego przewożono na północ cenne towary: kadzidła i inne wonności. Autor bardzo pomysłowo rozpoczyna swoją opowieść od niezbyt przyjemnych zapachów wielkiego miasta, jakim był antyczny Rzym. Następnie zaś omawia sposoby, którymi próbowano radzić sobie z tego rodzaju problemami. Były to zaś wonności i kadzidła. Na kolejnych stronach Schick przedstawia nie tylko miejsce ich produkcji oraz pustynny szlak, którym dobra te transportowano, ale także całkiem liczne zastosowania tych dóbr w starożytności. Opowiada też o królestwach przedmuzułmańskiej Arabii, o nieudanych próbach przejęcia nad nimi kontroli przez państwo rzymskie, wreszcie stawia przed oczyma czytelników zróżnicowaną kulturowo i religijnie cywilizację semicką, która przez wieki kwitła na obszarach Bliskiego Wschodu.

Mało się zwykle mówi o sile semickich ludów tego rejonu. Tymczasem, jak wskazuje W. Ball w "Rome in the East", przetrwały one Greków i Rzymian wciąż kultywując swoje pradawne tradycje, które po wiekach znalazły swój wydźwięk w cywilizacji islamu. Schick pokazuje, że Arabowie byli nie tylko kupcami. Omawia mało znane zabytki architektury (w tym ogromną tamę w Maribie - naprawdę godny wzmianki zabytek!) i sztuki, a także skomplikowaną mozaikę religijną tego obszaru. Wskazuje też na zróżnicowanie świata arabskiego, przede wszystkim na odwieczną rywalizację ludności osiadłej i beduinów. Dodatkowo wiele miejsca poświęca nowożytnym odkryciom naukowym w Arabii i bardzo niebezpiecznym próbom opowiedzenia światu o trudno dostępnych rejonach Bliskiego Wschodu.

Tomasz Babnis

• Bliski Wschód
  • Starożytność
  • Seria Ceramowska
  • Arabskie

Dodaj cytat z książki Szlak mirry i kadzidła