Okładka książki Niezwykłe przygody Don Kichota z la Manczy według Miguela Cervantesa de Saavedry na nowo opowiedziane przez Wiktora Woroszylskiego Wiktor Woroszylski
Wiktor Woroszylski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura piękna
Nasza Księgarnia
1983-01-01
1983-01-01
831008210X
don kichot z la manchy błędny rycerz cervantes

Podobał mi się styl pisania, chociażby ujawnianie się autora. Groteskowa, trochę zabawna, trochę nudna.

Głównego bohatera nie trzeba bliżej nikomu przedstawiać. Błędny Rycerz, Rycerz Posępnego Oblicza, Rycerz Lwów przeżywa ogrom przygód, wraz z wiernym giermkiem Sanczo Pansom. Czytelnik przenosi się w świat irracjonalnych sytuacji, wielu blag, komicznych sytuacji, a wszystko przedstawione w sposób bardzo wyrafinowany i przede wszystkim zabawny. Polecam gorąco, świetnie się czyta, a jeżeli będzie czytelnikowi zbyt mało błędnego rycerza, zawsze można sięgnąć po oryginał Cervantesa.

Skrócone wydanie przygód najsłynniejszego spośród błędnych rycerzy, znanego pod wieloma imionami, Don Kichota z la Manczy oraz jego wiernego giermka Sancza Pansy. Książka dla tych, którzy pragną poznać przemyślnego szlachcica, ale nie mają odwagi zmierzyć się z oryginalnym dziełem Cervantesa.

Tego typu wydania niezwykle trudno ocenić. Książkę czyta się z przyjemnością, ale dość szybko, przez co trudniej “zżyć się” z bohaterami. Mimo krótszej, zwięzłej formy nie traci właściwego sobie humoru ani ironii. Brakuje nieco donkiszotowskich mądrości i chyba jednak oryginał ma w sobie więcej uroku.

Ciekawym dodatkiem są momenty, gdy autor, Wiktor Woroszylski, “dyskutuje” z Cervantesem. W ten sposób wprowadza on go w poczet bohaterów powieści, ale też nadaje całej książce ciekawej narracji, podobnej do tej z oryginału, która traktuje Don Kichota jak postać historyczną, której dzieje faktycznie można badać na podstawie jakichś kronik i przekazów. Ponadto proponuje też inne, swoje zakończenie. Nie godzi się z Cervantesem, nie traci wiary w Don Kichota, a wróży mu kolejne wyprawy i nowe wyzwania.

mealibri.blogspot.com

Zabawna i wzruszająca, przynajmniej dla mnie...

Zabawna i wzruszająca, przynajmniej dla mnie...

• Lektury szkolne
  • Historyczna